Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Piret Kivi: advokaadi samastamine tema kliendiga ei ole meie kultuuriruumi mõttelaad

-
20.10.2020
Õhtumaade kultuuriruumis ei käsitleta advokaatide tööd nii, nagu seda tegi Joosep Tiks. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

“Kui Louis Freeh’ nimi eestlaste meeltesse ilmus, siis ei teinud ta seda alati õhtumaiselt. Meie peavool paiskas meieni ehmatavaid väiteid nagu kattuksid Louis Freeh’ väärtused tema klientide omadega. Louis Freeh ja tema kliendid (kelle seas on kindlasti ka väga ebameeldivaid isikuid) sulasid kokku üheks kehaks ja vaimuks. Ma mäletan, et ma lugesin neid kirjatükke ja tardusin õudusest. Tardusin päriselt, mitte kunstilist kujundit kasutades.

Joosep Tiks vaimustas meid näiteks artikliga „Martin Helme palgatud USA advokaadi võimas haare. Putini käsilased, rahapesijad, rahvusvahelised kurjategijad“ (vaadatud 19.10.2020). Selliseid artikleid oli teisigi.

Pärast seda artiklit ei ole Joosep Tiks ja teised temasugused enam osa õhtumaisest kultuuriruumist. Nad võiksid edaspidiste arusaamatuste vältimiseks täpsustada, millisesse kultuuriruumi nad kuuluvad. Kohe seletan lähemalt.

Seletuseks oleks vaja lähemalt tutvuda ühe soomekeelse (?) perekonnanimega mehega. Räägin inimesest nimega Kirk Nurmi. Kes on Kirk Nurmi? Kirk Nurmi oli riiklik kaitsja, kellel kästi maksumaksjate raha eest kaitsta maailma ühte kõige kuulsamat mõrvarit, sest mõrvaril ei olnud advokaadi jaoks raha. Mõrvari jaoks oli esialgne tulemus eeldatavalt rahuldav, sest hoolimata mõrva ülimast julmusest ja külmaverelisusest jäi mürgisüst ära. Tema kaitsja jaoks oli aga see kogemus õudusunenäost hullem.

Kirki vihati meeletult. Kohati isegi rohkem kui tema klienti. Temast sai Ameerika üks vihatuimatest meestest. Ja seda ilma igasuguse ratsionaalse põhjuseta.

Kirk kannatas väga. Mitte oma töö pärast. Ta oli mõrvaritega harjunud ning teadis, et kui nad on süüdi, siis on tema töö lihtsalt üritada vältida mürgisüsti. Otse loomulikult ei meeldinud kõik ta kliendid talle. Kliendid andis talle ju tema ülemus, kellele saatis toimikud osariik. Kirk toimetas siis selliste klientidega ning tegi oma tööd hästi.

Aastaid pidi Kirk elama kui tohutu viha ja raevu objekt. Kujutage ette, et te ei ole midagi halba teinud, aga kõik vihkavad teid. Kirk ise arvab, et just seetõttu haigestus ta ka vähki. Ta üritas oma kliendist ka lahti saada, sest ta ei kannatanud mingil hetkel enam nii suurt valu välja, aga kohtunik oli halastamatu ja ei lubanud. Isegi siis ei lubanud, kui Kirk lahkus viimases meeleheites töölt. Ta arvas nimelt, et ta ei saa olla riiklik kaitsja, kui ta ei ole riiklik kaitsja, sest teda pole enam riiklike kaitsjate nimekirjas. Kohtunik arvas aga teisiti ning sundis teda edasi töötama.

Pärast kohtuotsust loobus Kirk oma tööst igaveseks. Kirk Nurmi enam advokaat ei ole. Tema ei kaitse enam mitte kunagi mitte ühtegi isikut. Samas läheb tal nüüd päris hästi. Kui vaadata teda kohtusaalis oma kuulsa kliendi kõrval, siis on tunda nagu oleks tal seljas tonn raskust. Seda muserdavat raskust ja kurnatust on tunda ka tema lõpukõne ajal (https://youtu.be/xMrczSTr_aM?t=703 vaadatud 19.10.2020). On selgelt näha, et ta oli noil aastail väga õnnetu.

Kui vaadata teda praegu, siis on näha, et ta on saanud oma sisemise tasakaalu tagasi. Nüüd on tal seljas rõõmsameelsemad riided ning ta ise on ka rõõmsameelne. Nagu hoopis teine inimene. Lisaks hakkas ta koomikuks ning ühendas jõud endise politseinikuga (https://youtu.be/lRmIGk67SUk vaadatud 19.10.2020). Pelk fakt, et nad töötavad koos, näitab, et maailmal on lootust saada paremaks. Oma „päristöö“ ajal töötasid nad ju vastaspooltel.

Kirk Nurmi hävitamine oli jälk ja andestamatu. Tegemist on väga kena ja sümpaatse mehega, kes selle asemel, et teenindada rikkaid kurjameid, tegeles ühiskonna heidikute ja põhjakihiga. Kirk Nurmi võiks olla sümbol selle kohta, mida mitte kunagi teha ei tohiks. Muidugi, Louis Freeh on endine FBI peadirektor ning seega palju kõvem mees kui mingi Arizona osariigi advokaat, kellele maksid palka maksumaksjad.

Freeh’ hävitamine nii hõlpsalt ei lähe. Pealekauba on Eestis peavoolu kirjatööde all alati ohtralt kommentaare, mis seletavad lahti õhtumaiseid väärtusi. Muuhulgas näiteks sellist elementaarset õhtumaist asja, et advokaate ei tohi samastada nende klientidega. Fakt, et peavool on aga sellist samastust üritanud teha, on tõsiselt häiriv. Ja julm.

Õhtumaiste inimestena peaksime me tegema kõik, mis on meie võimuses, et Kirk Nurmi tragöödia ei korduks. Saage palun aru, et Kirk Nurmi ja tema brutaalsest mõrvarist klient ei olnud sama isik. Nad ei jaganud samu mõtteid ja samu väärtusi. Louis Freeh ja tema kliendid pole samuti sama isik. On äärmiselt tõenäoline, et ka Louis Freeh’l on olnud kliente, kes talle üldse ei meeldi. Kohe üldse ei meeldi. Brrrrr!

Kurat ja põrgu! Isegi mul, kes ma pole advokaat, on olnud kliente ja tööalaseid suhteid, mis on minu jaoks olnud pigem ebameeldivad. Ma tegin nende jaoks sama head tööd kui teiste jaoks, kes mulle meeldisid. Kuigi tunnistan, et meeldivate inimeste meilidele võisin ma vastata kaks minutit enne ebameeldivate inimeste meile. Aga need kaks minutit te vast mulle andestate?”

Piret Kivi

19.10.2020 Anno Domini