Piret Kivi: Toomas Hendrik Ilvese kirjaoskamatus muudab tema eksistentsi mõttetuks

Arvamus,
- Updated
Eesti kunagise presidendi kirjaoskus.

“Kuna me elame infantiilsel ajastul, siis tuleb mul olla salliv ja olukorraga sobituda ehk rääkida iseenesestmõistetavatest asjadest. Näiteks sellest, et riigipea esindab oma riiki ja rahvast. Kuidas ta seda teeb? Mitmel viisil, aga on üks väga elementaarne asi (trummipõrin). Austus ja armastus riigikeele vastu ning selle hästi oskamine. Kuna olen paadunud paremäärmuslane ja raske iseloomuga, siis arvan lisaks, et Eesti Vabariigi president peab olema eestlane ning kõik inimesed ei ole eestlased või potentsiaalsed eestlased.

On üpriski skandaalne, et praeguse paavsti ladina keel on kehv. Ma ei tea, kuidas ta Vatikanis oma riiki esindab. Eks siis komberdab ja kokutab kuidagi nõunike abiga.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kahjuks olime meie Vatikaniga samas reas. Nõunikud silusid asja küll viisakamaks, aga ega nõunikke pole iga viskiklõmaka või džinnilõuatäie kõrvale alati varnast võtta või peale haugata. Siis juhtuvadki kummalised asjad.

Sobrasin oma sallimatu ja suletud (koodide ja salajoonistusega) mobiili mälus ja kaevasin sealt välja mõned kuvatõmmised. Aeg on neid koos armastada nagu me armastame uuseesti keeles mööblit, pitsat ja kõike muud, mida me oleme valmis nautima. Lõdvestunult kuskil hängides. Köie otsas pärast põie tühjenemist surmahetkel? Aga jätan süngeid mõtteid tekitavad otsetõlked ning liigun materjalini.

Käsi hakkas värisema ja kuskilt kargas näppude vahele punane pliiats. Täpsemalt küll arvutiprogramm.

President Ilves suutis väljaspool oma nime (mis on tal läbivalt väikese algustähega) teha neli viga. Üks neist vigadest on väga ränk (kutsuksin seda Ilvese kodumaal esimese astme veaks, kuigi mürgisüsti jätaksin ma loomulikult eurooplasena ära) ning muudab kogu tema eksistentsi mõttetuks ja eestlaste jaoks valulikuks. Räägin objektikäändest.

Lause „See tõigi meile paremäärmuslik valitsus!“ on kohutav. Kohutav. Inimene, kellel on algtaseme (!) eesti keele oskus, sellist lauset moodustada enam ei suuda. Isegi lasteaialaps, kes pissib veel voodisse, ei suuda. Presidendilt kui meie vaimsuse sümbolilt eeldame aga vast enamat kui voodit märgavalt mudilaselt? Presidendi jaoks peab eesti keel olema emakeel.

Samuti ei oska Ilves kohati moodustada liitsõnu. Mis asi on „palga lõhe“? Forelli semu, kelle saan Rootsi pangast koos kuupalgaga? Minu palgale kuuluv roosa kala? Maitsev. Võtaks ühe „palga sidruni“  ka. Kas ma ütlesin „sidruni“? Oodake! Mul on õigus jääda vait, sest… sest… ma söön lõheviile koos apelsini ja laimiga. Alates tänasest.

Edasine on juba kultuuri- ja stiiliküsimus. „Jee“ sobiks vast mõnda interneti jututuppa, kus lobisevad omavahel murdeealised. Need, kelle põis pole veel hängimise tulemusel tühjaks valgunud. Kas vanem inimene tohib ennast tunda nagu murdeealine? Miks ka mitte. Mina teen seda pidevalt. Andestan seega „Jee“ kasutuse, kuna tegemist on säutsu ja mitte ametliku pöördumisega.

„Anna mulle vaheaega.“ on otsetõlge ingliskeelsest lausest „Give me a break.“. Eesti keeles ei tähenda see lause absoluutselt mitte midagi. Isegi inglise keelt oskavail eestlastel võib tekkida hetkeline hämming. Eestlased, kes inglise keelt ei valda, satuvad aga seda lauset lugedes kindlasti suurde segadusse. Tegemist on arusaamatu lällamisega. Mõttetute sõnade reastamisega. Nurruv apelsiniahvitar kihistab liaanivabalt laimihaugi aritmeetilise maksahaagi pühalikku trigonomeetriat. Mida? Seda minagi.

„Give me a break!“ on käsk, mida saab tõlkida mitmeti. Alates tõlkest „Jätke juba!“ kuni tõlgeteni „Ärge jamage!“ ja „Olge nüüd!“. Jätaksin ise sellise kõnekäänu eestikeelsest vestlusest välja. Ülejäänu parandamine on aga lihtne:

„Palgalõhe! Selle tõigi meile paremäärmuslik valitsus!“

Ilves ei saa hakkama eesti keele objektikäände kasutusega. Kaua ta Eestis elas? Mis eristab teda „meie inimestest“?

Hinne säutsu eest? Kaks. Tõlgin hinde Ilvese emakeelde. F.

President on aga kirjutanud veelgi kodutöid, mida kuri õpetaja saab ribadeks tirida. Oma järgmises kodutöös näitab ta meile, et eesti keele rektsioon (ehk kindla käände nõue teatavates konstruktsioonides) käib tal üle pea. Jee. Anna mulle vaheaega. Ma ei suutnud kiusatusele vastu panna.

Keskaegne taliibikihvt nõudis hingest väljapaiskumist (https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/president-toomas-hendrik-ilves-eestit-juhib-keskaegne-harimatu-ja-madalalaubaline-talibani-valitsus?id=91830281 vaadatud 02.12.2020). Selle peale peaks tegema tassi teed. Olen kuulnud, et Afganistanis ollakse suured teesõbrad. Hea mõte. Teen tassi teed ja jätkan seejärel teksti kirjutamist. Kahju, et mul pole kuuma Afganistani leiba. Armastan sellist leiba. Hängiksin meeleldi sellise leiva läheduses, et lõkke ääres lõdvestuda ja leiba nautida. Ma ei suutnud järjekordselt kiusatusele vastu panna. Aga jätkame kodutööde kontrollimist:

Mida see säuts peaks tähendama, härra Ilves?

Soovitan austatud antitaliibil tutvuda Eesti Keele Instituudi leheküljega Sõnaveeb (https://sonaveeb.ee/search/unif/dlall/dsall/t%C3%A4hendama/1 vaadatud 01.12.2020). Lehekülje standardversioon tuleb muidugi endiselt koos vene keelega, kuigi ma  protesteerisin juba sellise suuršovinistliku ebaõigluse vastu (https://uueduudised.ee/arvamus/piret-kivi-rahvusriigis-ei-tohi-voorkeeled-sinu-juurde-tulla-nende-juurde-minnakse-ise/ vaadatud 01.12.2020). Siiski… eesti keelt õppiva võõramaalase jaoks on kindlasti tegemist väärtusliku leheküljega. Mida näeme?

President, kas üritate äkki ise oma säutsu vead ära parandada või ulatan abikäe? Üritage kõigepealt ise. Kui ei saa hakkama, siis ma tulen ja aitan. Spikker on teil nüüd ilusasti olemas.

Minu eelnev tekst oleks üpris jõhker, kui selle adressaat oleks äsja eesti keele õpinguid alustanud võõramaalane. Selline isik, kes pole kaua Eestis elanud, aga õpib suure andumusega eesti keelt. Tema tohib muidugi selliseid vigu teha. Hullemaidki tohib. Rääkigu aga mõnuga. Küll need vead ise varsti maha kuluvad.

Praegu on jutt aga EESTI VABARIIGI PRESIDENDIST. Kurat ja põrgu! Mina olen mittekeegi ja võin seega mõne vea teha. Seisus ei kohusta. On vigu, mida ma teen ka nimme. Võib-olla polegi need enam vead? Eesti Vabariigi riigipea peab aga väljenduma kaunis ja puhtas eesti keeles. Punkt.

Ei ole Eestil vedanud presidentidega. Praegune president vist ei säutsu (ärge öelge mulle, kui ta säutsub, sest õndsad on need, kes on…). Jee.

Piret Kivi

02.12.2020 Anno Domini

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused