Politoloog Alar Kilp peab EKRE-t nendel valimistel selgelt üheks võitjaks

Arvamus, Majandus,
- Updated
Mart Helme, Moonika Helme
©U-Pluss
Mart Helme, Moonika Helme

Politoloog Alar Kilp peab EKRE-t nendel valimistel selgelt üheks võitjaks, arvestades, et 2013. aasta valimistel olid nende tulemused sisuliselt olematud. “Esiteks on see viiekordne valimistulemuse parandamine ja kui arvestada, et Rahvaliidu lõpuaegadel saadi kohalikel valimistel hääli umbes ühe protsendi ligi, ei ole EKRE moodustatud varem edukate erakondade liitumisena, vaid 2013 olid nad kohalikul tasemel ikka sisuliselt olematud,” rääkis Kilp Delfile.

Nüüd, kus EKRE esindajad on sees Tallinnas, Tartus ja Pärnus, saavad erakonna esindajad olla pildis kohalikes volikogudes, mis aitab neil valijaid mobiliseerida. “EKRE esindajad saavad olema need, kes hoiavad end pildil ja on meedias kasutatavad. Nad on jõulisemad oma kriitikates ja seisukohtades. See on EKRE-le väga oluline platvorm, mida neil enne üldse ei olnud,” lisas Kilp.

Politoloog Tõnis Saarts ütles, et EKRE võitjaks või kaotajaks nimetamine sõltub perspektiivist. Saarts möönis, et kohalikud valimised ei ole ilmselt see koht, kus EKRE praegusel ajal väga suurt häältesaaki koguks, sest seal kiputakse hääletama rohkem kohalike populaarsete isikute, mitte ideoloogia poolt. “EKRE piirkondlikud organisatsioonid on võrdlemisi tugevad, aga nad võiksid võrreldes suuremate parteidega olla veel tugevamad. Tuntud isikute puudus on olnud selle partei probleem. Nad on sellega tegelenud, aga see võtab aega,” ütles ta.

Küll aga on politoloogide hinnangul soodsate tingimuste korral võimalik saavutada oluliselt tugevam tulemus riigikogu valimistel, kus kandidaadi partei ideoloogia võib üles kaaluda kohaliku isiku prominentsuse. “Tuleb aru anda, et vähemalt tänases olukorras, kui ei tule uut majandus- või põgenikekriisi, siis võtta riigikogu valimistel 15-20 protsendiline toetus, on hoolimata Eesti ühiskonna suurest konservatiivsusest ikkagi utoopiline, kuid kui kriis tuleb õigel hetkel, võib see nende toetusele hästi mõjuda,” ütles Saarts.

Ka Kilp mainis, et praegusel hetkel läheb majanduses müstiliselt hästi, mis on kaasa toonud nähtavad muutused. “Kui peaks aga juhtuma mingi kriis, oleks see vesi EKRE veskile,” rääkis Kilp.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused