Põllumehed lõikavad hoolimatute sõnumitega endale üha enam näppu

Arvamus,
- Updated
©Uued Uudised
Kui põllumehed toovad poliitika põllule ja lauta, lõpeb see asi hääbunud tootmisega. Pilt on illustratiivne.

Kuigi maasikakasvatajad eesotsas Elke Lillemäega palkasid enda huve kaitsma Janek Mäggi suhtekorraldusfirma, tundub nende sõnum avalikkusele üha enam metsa minevat.

Esimene moment on ukrainlased. Nüüdseks on selgeks saanud, et ilma nendeta on põllumehed justkui käteta. Ühest küljest mõistetav, töömehi on vaja, teisalt aga jätavad Eesti põllumehed äpu mulje, nagu ei suudaks nad muutuvas olukorras ümber orienteeruda – kas nad on ettevõtjad või mängivad neid?

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Teine moment on omad Eesti töötud inimesed. Nagu ütles Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson, ei ole eestlaste oskuste, õppimisvõime ja töötahte mustamisele ei ole kunagi varem nii palju meediapinda eraldatud.

Ajakirjanduskogemusega meediaspetsialistid kirjutasid juba mõne aja eest: koristage maasikakasvatajate kõneisikute seast ära Elke Lillemets ja Roomet Sõrmus, kes on eestlaste silmis siinsete inimeste mõnitajad.

Ukrainlasi ei tulnud, aga eestlaste kui tööinimeste mõnitamine jätkub täie hooga – tänane Maaleht leidis uued kangelased ehk “Ukrainlaste asemel korjavad maasikaid nigeerlased ja hindud”. Ikka võõraste ülistamine ja omade alandamine. Ja sõna saab jällegi presidendi “sõbranna” Elke Lillemets.

Eestlased on alati võimaluste piires kodumaist eelistanud. Tänavu on esimene aasta, mil paljud inimesed ütlevad sotsiaalmeedias avalikult välja, et loobuvad sellest põhimõttest ega eelista kodumaise põllumehe toodetut. Põhjusteks ikka nende põlgus oma inimeste vastu ja oma mure viimine poliitikasse, kus seda kasutatakse oponentidele ärategemiseks.

Põllumeeste tegutsemisväli aheneb kiiresti. Ka tänavu jätkusid skandaalid, kus Kreeka ja Poola maasikas segatakse kodumaisega ja müüakse Eesti oma pähe. Eestlasest tarbija ei saa enam kindel olla, kas ta ikka saab Maarjamaal kasvatatut (ka Poola maasikas lõhnab hästi) ning seetõttu on tal ka juba ükskõik, mis maalt magus suutäis pärit on. Või siis eelistatakse teadlikult pettureid mitte toetada.

Kui nüüd peaks veel välja tulema, et maasikakasvatajad üritavad valitsuselt raha välja pressida maasikate eest, mis läksid vihmase ilma, mitte ukrainlaste puuduse nahka, kaotavad põllumehed veelgi rohkem poolehoidjaid.

Järgmine pärssiv moment on Eesti põllumajanduse koondumine suurtootjate kätte, mis tähendab, et põllumajandustoodang tuleb suurtelt pindadelt – ja seal peab juba kasutama nii taimekaitsevahendeid kui ka väetisi, mis tähendab, et maasikad, kurgid ja tomatid pole enam kui “vanaema peenralt korjatud”.

Luunja kurgi kohta käib juba arvamus, et ega seda õiget maitset tal enam ei ole. Kui kodumaine vili on sama plastmassimaitsega kui Hispaania oma, siis pole enam vahet, mida eelistada.

Põllumeeste pea kohale kogunevad söed. Euroopa Liit vaatab toetuste osas nende kui vaeste sugulaste peale ning selles pseoduliidus on turukonkurents kõva. Orienteerumine endise Nõukogude Liidu tööjõule ja turule tähendab, et meie Laulva revolutsiooni eesmärgid hakkavad maalt, rahvuse kestmise taimelavalt, kõvasti taanduma.

Omamaine tarbija aga eemaldub tänu põllumeeste oskamatule kommunikatsioonile ja teatud põllumajandusorganisatsioonide juhtide ülipolitiseeritusele põhimõttest “Eelista eestimaist” ning turg jääb tänu sellele veelgi ahtamaks.

Meie laiuskraadil ei saa põllumees kunagi põliselt rikkaks ja mured on ühesugused mistahes valitsuse puhul. Kõige targem oleks poliitikat põllule ja karjalauta mitte lasta ning lisaks toodangule “Eelistada eestimaist” ka kogu tootmises.

15 commentsOn Põllumehed lõikavad hoolimatute sõnumitega endale üha enam näppu

 • Avatar

  No õige juttu räägite mehed!

 • Avatar

  Me võime seda vaidlust pidama jäädagi aga ajalugu näitab, et orjapidajatest pole kunagi debatiga lahti saadud. Lahenduseks on nagu ka 100 aastat tagasi natsionaliseerimine mitte Balti parunitega lõputu vaidlemine.

 • Avatar

  Ma soovitaks teha oma TV konservatiividele,vähemalt räägivad asjast nii nagu on,kurgid ja tomatid kasvavad ju ainult voolikutega ühendatud väetisevaati,ei osta ega ka söö neid.

 • Avatar

  Eestlase ahnus lööb välja ka septembris toimuva ralliga Lõuna-Eestis. Majutuse hinnad hullemad kui Londonis.

 • Avatar

  Öelge mulle, kuidas Luunja kurk on kallim kui Soome kurk? Miks Soome kartul on 0,19 euri aga Eesti oma on 0,39?

  • Avatar

   Üleeile oli Paide Maksimarketis müügil värske kartul ,läbimööt c2-3sm.hind 4.50€. Ja taolise hinna paneb poekett mille omanikud on eesti firmad.

   • Avatar
    To Järvamaalt

    Aga sa kasvata ise ja nii suureks kui tahad, ega keegi ei sunni sind ostma.

 • Avatar

  Nii ei saa enam tõesti jätkuda,et sopameedia kisub ülesse pidevalt viha ja tüli.Mingi lahendus tuleb kiiresti leida muidu läheb kodusõjaks.

 • Avatar

  Väide: “Meie laiuskraadil ei saa põllumees kunagi põliselt rikkaks”. Väide on vale. Meil elavad väga hästi põllumehed, kes tegelevad teravilja kasvatusega. Kogu protsess on mehhaniseeritud, nii et 2 meest suudavad suurepäraselt harida 500 hektarit ja kogu saak on ette ära müüdud.
  P.S. millal muutub kommentaariumi programm ükskord eestikeelseks?

  • Avatar
   Nimi (vabatahtlik)

   500 ha maad on siis kui talupidamine 5-10 külas on välja suretatud. Nii ei saa meil olema laiapõhjalist maaelu ja maitsvat talusööki, töökaid lapsi jms mida maaelu pakub. Tegelikult ka see 500 ha talu on juba väiketootja, levinud skeem on hoopis mitmetuhandel ha-l “majandav” spekulant, kes räigetel tingimustel maad rendib või võõrtöölõu abil seal midagi suurtoodab.

 • Avatar
  Von der Goltz

  1941 suvesöja alguses oli Eestis midagi kodusöja taolist. Muide on pöhjust eeldada, et lähiaastatel kordub! Lyya tuleb kiirelt ja väga kövasti!

 • Avatar
  Von der Golz

  Matsid muidu “oma maad” korda ei saa ja 1905 aasta möisapöletajatest moonakatest – surakatest, itshketest muidu lahti ei saa kui tuleb Balti Hertsogiriik taastada. Ja siis tuleb hakata piitsa andma ja laagreid asutama! Donnerwetter. Nii Teemegi!

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused