Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

President astus Eesti kriisivalmisolekut kiites libedale teele

16.11.2021
Eesti presidentide häda on see, et nad muutuvad ruttu riigipeast klouniks.
© Uued Uudised

President Alar Karis on oma lühiajalise valitsemisaja jooksul ühiskonnale hea mulje jätnud, kuid samas peaks ta olema väga ettevaatlik, et mitte anda teadmatusest katteta lubadusi. Seda võib oma ülbuses teha ebakompetentne peaminister, kes seda teebki, kuid mitte alles usalduskrediidi saanud riigipea.

President Alar Karis märkis teisipäeval pärast riigikaitse nõukogu kohtumist, et kuigi migrantide Eesti piirile saabumine on hetkel ebatõenäoline, siis on Eesti erinevateks stsenaariumiteks valmistunud. “Kuigi migrantide saabumine Eesti piirile on hetkel ebatõenäoline, siis on Eesti välja töötanud rea meetmeid ning on valmis kiireteks muutusteks ja erinevateks stsenaariumiteks. Olukord on küll ärev, aga mul on kindlus, et Eesti on valmis reageerima,” ütles Karis.

Selline jutt on hirmutav. Eestis vist usutakse, et kuna meil pole Valgevenega piiri, siis meid rändekriis ei ähvarda, samas aga unustatakse, et alles nädala jagu tagasi kinnitasid Minsk ja Moskva liitriigi moodustamise.

Migrantide saabumine Eesti piirile ei ole kuidagi ebatõenäoline, sest neid on juba üle kagupiiri küllaga tulnud või on nad üritanud, nagu jalgpalli MM-i ajal Venemaal. Väiksema migrandikriisi on üle elanud ka Norra ja Soome, kui viis aastat tagasi Venemaalt ühtäkki sinna pürgima hakati. Lukašenka hübriidsõjas aga pole Putini-Venemaa kuidagi kõrvalseisja ning ta võib Valgevene toetuseks “uusi rindeid” avada.

Kriisiks polnud valmis ei Läti, Leedu ega Poola ja kuidas saab väita, et Eesti on selleks valmis? Poolast pärit videotelt võib näha, kuidas migrandid lammutavad maatasa just sellise tara, nagu need on Eesti kagupiiril.

Eesti piir on pikkade aastate jooksul jäetud vajaliku tähelepanuta ja kui nüüd teatavad ametkonnad, et sinna viiakse okastraadirulle, siis pole see valmisolek, vaid kosmeetiline grimass. Riik ei oska ilmselt isegi arvata, kust võetakse kaitsjad, kes koonduksid piirile samamoodi, nagu seda Poolas ja Leedus tehakse.

Kaja Kallase kinnitusel on Eesti piir hästi valvatud ja otsest ohtu Eesti piirile ei ole. “Jätkame tugevdatud kontrolli piiril ja oleme valmis tegelema ebaseaduslike piiriületajatega,” ütles Kallas ja lisas, et on arutatud ka seda, kuidas idapiirile kiirendatud korras ajutisi tõkkeid rajada.

Selline jutt tähendab paraku otseselt, et idapiiril on asjad väga halvad, sest vähemalt uudised ei näita, et peale okastraadi piirile midagi lisandunud oleks – Kaja Kallast uskudes ärkame varsti iraaklastega ukse taga.

President Alar Karis peab ühiskonnale kahtlemata optimismi süstima, aga kui piiri ületanud iraaklased peaks ühtäkki Tartus või Tallinna sadamas massina kohal olema, on tema maine kohe Kaljulaidi omastki madalamal. “Sõnu “vankumatu toetus”, “jätkame kindlameelselt” ja “selge vastusamm” on Eesti ühiskond kuulnud liiga palju ja läbi mitmete võimude.