Priit Tali: kui sooneutraalsus, siis sooneutraalsus – WC-s, riietusruumis, spordis…

Arvamus,
- Updated
©Uued Uudised
Ajupesu või nõrgamõistuslikkus?

“Huvitav, kas selle neutraalsuse, täpsemalt sooneutraalsuse nõudlejad iseendale ka aru annavad, mida nad tahavad?

On ju selge, et selline teema ei saa olla kohatine ja valikuline, mis tekitaks ju taas uusi vastuolusid ja ilmselt ka juriidilisi probleeme. Ei ole võimalik olla praegu sooneutraalne, tunni aja pärast jälle kindlast soost ja kahe tunni pärast uuesti neutraalne. Või siis ühes kohas kesksooline, kuid teises paigas taas mees või naine. See tooks endaga kaasa hunnikus segadusi ja pretsedentidele mängimist – „Aga seal ja siis oli ta neutraalne, miks enam ei ole?“

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kui oleme naised ja mehed, siis oleme seda alati ja kõikjal.

Kui oleme sooneutraalsed, siis oleme seda alati ja kõikjal.

Ainult nii on võimalik ühiskondlik kokkulepe ning kõigile mõistetavad õiguslikud regulatsioonid.

Mida tooks endaga kaasa arusaadav ja kõikehõlmav sooneutraalsus?

Avalikud tualetid, saunad, riietus- ja duširuumid – igati mugav, puudub vajadus topelt ehitada ja sisustada. Kaovad kõigile tuttavad naiste kempsujärjekorrad avalikelt üritustelt. Kõik kakavad, küürivad ja rõivastuvad rõõmsalt koos.

Kaitsevägi – isikkoosseis kasvab tuntavalt, kuna vabatahtlikkuse saab ajalukku jätta, teenistuskohustus on poistel-tüdrukutel täiesti võrdne.

Sport – Kontaveit, Sildaru ja teised saavad näidata oma tõelist taset, kuna meeste- ja naisteklassid kaovad ning kõik võistlevad koos. Vanuse- ja kaaluklassid ilmselt jäävad. Meeskonnad-naiskonnad kaovad, jäävad võistkonnad.

Muusika – seksistlikud mees- ja naiskoorid kaovad. Ka segakoorid kaovad, kuivõrd neiski jagunevad partiid soopõhiselt. Jäävad lihtsalt koorid, kus häälerühmad jagunevad ainult kõrguse järgi. Jah, paratamatult jäävad tööta bassid ja sopranid, ka osa madalamatest baritonidest ja kõrgematest altidest – neid partiisid ei õnnestu füsioloogilistel põhjustel neutraalselt jagada. Kuid väiksed ohvrid suure asja nimel kannatame ära.

Meditsiin – arstiteaduskonnast kaovad eraldi androloogia ja günekoloogia distsipliinid, samuti vastavad spetsialistid kliinikutest. Ka eraldi ämmaemanda amet (kui alandavalt soopõhine) saab seotud muude erialadega.

Nii, meenutage nüüd ise veel neid eluvaldkondi, kus mehed-naised, poisid-tüdrukud kogevad kasvõi pisukestki eristamist ja kujutlege, et see vahetegemine kaob. Täiel määral ning totaalselt.

Ka majanduslikult oleks see kasulik. Üksainus näide – tualettruumid. Tohutult on neid kohti, kus kempsu kasutus on üpris hõre, kuid senise rumala olukorra tõttu on investeeritud KAHE eraldi WC ehitamisse ja hooldamisse. Mõelge sellele kokkuhoiuvõimalusele.

Üks tohutu tüliküsimus langeks ära – ei mingeid jutte enam sookvootidest või meeste-naiste palgalõhest! Sooneutraalsuse korral ei saaks need põhimõtteliselt teemaks tulla. Kui Pille saab Kallest vähem palka, siis ei ole (ega saagi olla) põhjuseks, et Pille on naine (kuna naisi ei ole) ja Kalle on mees (kuna mehi ei ole). Järelikult on põhjus mujal, kas tööpanuses, oskustes või muus.

Last oodates langeks ära haiglane põnevus – kas tuleb poiss või tüdruk. Juba eostamise hetkel on teada, et sünnib tore sootu laps. Ning ka nime panekul on valik poole suurem.

Kõik eeltoodu võib pealiskaudsel lugemisel tunduda satiirilise sarkasmina, kuid ei ole seda mitte! Kõigile mõistetava, juriidiliselt korrektse ja segadusi mittetekitava sooneutraalsuse korral on see kõik täiesti realistlik.

Teeme ära?”

Priit Tali, kolumnist

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused