Priit Tali: Mida teha poliitiliselt mittekorrektse Lapiniga?

Arvamus, Satiir,
- Updated
Tänapäeval igati “vaenuõhutav” looming.

„Loo päisepildis on Leonhard Lapini teos „Perekond ja kodu“. Meie elava klassiku üks väga-väga paljudest loomekildudest.

Ei vaja vist erilist mõttepingutust, et see graafiline leht (täpsemalt selle sisu) pilbasteks peksta.

Ilmselgelt kannab pilt aegunud ja inimvaenulikku sõnumit, justkui oleks perekonnal ja kodul otsene (või mingigi) seos erinevate sugude ja erinevate põlvkondadega. See aga on arusaadavalt mitte lihtsalt PS §12 eiramine, vaid ka teaduslikult tõestatuna täiesti väär.

Väike vihje (all vasakul) zoofiiliale küll pisut parandab olukorda, kuid see on niivõrd õhkõrn ja võib pealiskaudsele vaatajale lausa märkamatuks jääda. Kuid kindlasti ei jää märkamatuks rõhutatud sootunnused seeliku ja ripendise kujul, mis annavad absoluutselt ebaterve ja vaenu õhutava signaali.

Taustal olev hoone tekitab kahetimõtlemist ja segadust. Kas on tahetud väljendada, et sellise ebaterve perekonna kodu paratamatult laguneb (mis oleks õige!) või kujutab see hoopis maja ehitamist (mis niisuguse jäleda heteropere puhul ei saaks edukalt toimuda!).

Ka stiliseeritud mulgi kübar on inetult ja kitsarinnaliselt kolkalik ning tõlgendatav suletusele ja natsionalismile üleskutsuvana.

Ümarad ja nähtavalt täissöönud kered loovad samuti mitmetisi tundeid. On see halvustav irvitamine ülekaaluliste üle? Või reklaam rämpstoidule? Kindlasti ei ole tegu tervislike eluviiside ja Tartu Maratoni promoga!

Loomulikult ei saa kuidagi mööda minna ka pildil kujutatud isikute nahavärvist. Millises võtmes seda on mõeldud? Fakt, et ka kõik muu on kujutatud samas toonis, on kahtlusteta lihtsalt rassistliku alatooni varjamiseks.

Tegelaste jäsemeid vaadates on selge, et ei toimu mingit liikumist, kulgemist, edasiminekut ega arengut helge homse poole. Kõdunev stagnatsioon …

Ja see on ainult ÜKS Lapini teostest! Ega ülejäänud paremad pole.

Aga õnneks on ühiskond liikumas progressiivsete lahenduste poole. Sellistel „kunstiteostel“ vaieldamatult meie elus kohta ei ole ning prügikastid ja ahjud on juba valmis.

Wiiraltiga võrreldes on Lapinil ka üks suur ja põhimõtteline eelis – ta on veel luus ja nahas meie seas olemas ning seega on võimalik teda ka reaalselt ja avalikult risti lüüa (põletada, giljotineerida vms).

Edasi seltsimehed! Palju õnne!“

Priit Tali, kolumnist

 

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused