Priit Tali: mure mitte millegi pärast ehk Mart Helme sõnad Euroopa Nõukogu raportis

Arvamus,
- Updated
Delfi artikkel.

„Ilmus „oluline“ uudislugu sellest, kuidas Euroopa Nõukogu raportis on negatiivses võtmes ära märgitud lõik Mart Helme artiklist.

Himus ja kole ning vähemuste õigusi riivav lõik on selline – “Meie juhitavates omavalitsustes ei antaks kindlasti geidele marssideks või paraadideks luba, kuna nende käitumine on provotseeriv ja valdavale osale Eesti elanikest vastumeelne. Sellised meeleavaldused võivad kaasa tuua avaliku korra kergemaid ja raskemaid rikkumisi. Politseinikud on niigi tööga üle koormatud. Miks nad peaksid veel mingisuguseid pervertide paraade turvama?”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Küll mina lugesin ja lugesin ja lugesin … ja aru ei saanud.

Mis siis selles tekstis nii hirmsat on?

Ära on toodud isegi loogiline põhjendus – „kuna nende käitumine on provotseeriv ja valdavale osale Eesti elanikest vastumeelne“, mis on vaidlustamatult täiesti korrektne.

Kes vähegi on näinud killukesigi sellistest paraadidest, teavad täpselt, kui agressiivselt provotseerivad need on. Ja et valdavale osale inimestest selline (ja üldse igasugune) provokatsioon vastukarva on, see ilmselgelt ei vaja samuti tõendamist. Ka ei ole kahtlustki, et mistahes provokatsioonidele järgnevad ülima tõenäosusega avaliku korra rikkumised, nii on see alati ja kõikjal olnud ning nii see ka jääb.

Et Mart selliste sügavalt loogiliste põhjenduste alusel ei pea mõistlikuks niigi koormatud politseid veelgi survestada – see on puhas ja tervemõistuslik pragmaatika, mitte mingil moel kellegi ahistamine.

Või häiris kedagi sügavalt sõna „pervert“? Sel juhul on tegemist lihtsalt harimatusega. No siis tuleb harida.

Pervert on perversse käitumisega isik. Perversne tähendab maakeeles loomuvastane, tavapärasest ja üldisest käitumisest kõrvale kalduv. Ei saa ju ometi keegi väita, et heteroseksuaalne käitumine EI OLE looduslikult valdav, üldine, tavapärane. Sellisest üldisest käitumisest põhimõtteliselt erinev käitumine ON igal juhul kõrvalekalle ehk perverssus. Ja selliselt kõrvale kalduv isik ON pervert. Lihtsalt ON.

See jäägu juba täiesti individuaalseks teemaks, kas sõna „perversne“ tajutakse negatiivsena, positiivsena või neutraalselt. Igaüks tunnetab seda oma sisetundest lähtuvalt. Kuid olukorra objektiivset olemust see ei muuda – kõrvalekalle jääb kõrvalekaldeks.

Kõrvalekaldeid tavapärasest on palju ja väga mitmesuguseid. Erinevate kõrvalekalletega isikuid (kui nad ei ole just ühiskonnale ohtlikud) ei tohi mingil juhul ahistada ega kiusata. Kui nad aga soovivad korraldada tavapärast ühiskonda provokatiivselt ärritavaid avalikke üritusi, siis miks ometi peaks seda soosima ja lausa turvama maksumaksja raha eest? Ning just seda Mart ju ütleski.

Taaskordne probleem üles kistud mitte millestki.“

Priit Tali, kolumnist

Toimetus lisab, et Euroopa Nõukogu on võtnud aluseks ainult mõnest lausest koosneva sõnumi Uutes Uudistes, mis öeldi välja 2017. aastal, mil EKRE oli opositsioonis, kuid ikkagi mainitakse Mart Helmet siseministrina, mida ta pole ka raporti ilmumise ajal. Ka Delfi tunnistab, et rohkem Eestit raportis ei mainita ja andmed on aegunud, kuid seegi näitab, kui lihtne on vasakliberaalide musta nimekirja sattuda.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused