Priit Tali: vastumeelsusprotsent erakondadele annab selgema pildi kui toetus

Arvamus,
©UU
Statistika on alati küsitava väärtusega.

Uute Uudiste kaasautor Priit Tali pakub välja teistmoodi loogika erakondade ja poliitiliste jõudude populaarsuse hindamiseks.

„Meie sotsioloogilised uuringud ja küsitlused keskenduvad liigselt toetusele ja poolt-olemisele. See aga võib sageli olla väga eksitav.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kui ma pean valima ÜHE eelistatud partei, siis võib see tekitada väga piiripealse valikudilemma. On täiesti võimalik, et mulle sümpatiseerivad praktiliselt võrdselt erakond X ja erakond Y. Kuna valima peab, siis annan oma hääle X-le. Seega Y jääb toetusest ilma!

Ja kui minusuguseid on palju, siis kokkuvõttes saab X üüratu toetusprotsendi ja Y-le jäävad tühjad pihud. Kuigi reaalselt on nende toetus väga sarnane ning X-i edumaa vaid mikroskoopiline.

Oluliselt rohkem annab rahva toetusest aimu see, kui vaadelda, kelle VASTU ollakse.

On üpris kindel, et toetus mistahes erakonnale ei saa olla lahus teistest erakondadest. Näiteks on RE hetkel ühes paadis SDE-ga. Kui ma ikka olen väga sotside vastane, siis ma mingil juhul ei anna oma toetust ka reformaritele, sest „ütle kes on su sõbrad ja …“. Ja vastupidi – kui ma avaldan oravatele poolehoidu, siis maksimaalse tõenäosusega ei ole ma ka sotsivaenulik.

Sellest loogikast lähtuvalt kujuneb hoopis teistsugune pilt võrreldes sellega, mida alati küsitluste järgselt meile maalitakse.

Viimase Norstati uuringu tulemused (pooldajad) olid sellised –

RE   – 33,1%

KE   – 21,0%

EKRE – 17,3%

SDE – 11,7%

Isamaa – 8,2%

Mistahes koalitsioonierakonna toetaja ei ole kindlasti teiste koalitsioonipartnerite vastu. Ükskõik kumma opositsioonipartei toetaja ei ole kindlasti ka teise opositsioonileeri vastu.

Ja sama loogika ütleb, et opositsiooni toetajad on KÕIGI koalitsiooniparteide vastu ja valitsuse toetajad on mõlema opositsioonis oleva erakonna vastu.

On ju täiesti uskumatu ja ääretult ebatõenäoline, et mõne oravate toetaja nö teine valik oleks EKRE või KE.

Seega saab välja joonistada parteide VASTU-protsendid.

KE vastu on 44,8%, EKRE vastu on 44,8%, Isamaa vastu on 44,8%.

RE vastu on 46,5%, SDE vastu on 46,5%.

Küllap on selline arvutus pisut lihtsustatud ja kergelt meelevaldne, kuid teatav sügav loogika on siin siiski olemas ja mulle tundub, et selline pilt ühiskonna meelsusest on tunduvalt adekvaatsem, kui üksikparteide POOLT-protsentide vaatamine.“

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused