Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rahva mõistuse ja raha avaliku varguse katse

-
09.02.2022

Nagu oligi oodata, osutus Venemaa telekanalite teema järjekordseks väljapressimiseks: ERR-i pealik, kel ei õnnestunud tormijooksuga vallutada kahe lisamiljoni kindlust isegi pärast seda, kui „Välisilma“ kärbiti, muutis taktikat.

Ajal, kui „vaesunud“ riigimeedias avatakse aina uusi portaale ja tehakse aina uusi kollaseid saateid, esines sealsamas Raul Rebane, kes tõstatas siin levivate Kremli kanalite probleemi. Sellest hakatakse meil viimase 30 aasta jooksul rääkima iga jumala kord, kui on vaja midagi pihta panna – valimised võita, riigiraha üle kantida jne. Kui vargus sooritatud, pannakse teema mõneks aastaks kalevi alla, et sealt õigel ajal välja lohistada ja suure reformikella külge panna.

Raul Rebane on sümpaatne ja pädev inimene, seda enam on üllatav, et ta alles praegu tegi silmad lahti, märkas, mis ümberringi toimub, ja lausus: „Midagi on mäda Eesti infopoliitikas“. Ta kirjutas: „Raivo Vare vaatas 26. jaanuaril telekanalilt ETV+ saadet Ukraina kriisist. Pärast postitas ta Facebooki, et saatesse helistanutest 86 protsenti arvas, et Ukraina konflikti süüdlane on lääs ja 14 protsenti, et Venemaa. See pole loomulikult ammendav uuring, aga hirmutav ikkagi.“

Raul Rebasel on põhjust hirmul olla küll, sest ERR arendas momentaanselt asja endale tulusas suunas, ja riigitelevisiooni juhtkond selle asemel, et küsida Venemaa kodanikust ETV+ peatoimetajalt, mis üldse toimub, et äkki mõjus halvasti nõukogude vabastajaid ülistavate seriaalide näitamine eesti maksumaksjate raha eest, paiskas eilse ETV Terevisiooni eetrisse endise AS Postimees Grupi juhatuse esimehe Sven Nuutmanni, kes kaitses Venemaa kanalite retransleerimise jätkamist Eesti territooriumil ja ütles:  “Kui mina oleksin rahvusringhäälingu nõukogu esimees, siis teeksin ma kõikide parteidega koostööd, et ETV+ eelarve kasvaks vähemalt viis korda. Praeguse kolme miljoniga ei ole võimalik telekanalit teha. Aga ETV+il on kõik eeldused saada tugevaks venekeelseks telekanaliks.”

Siin on muidugi mitu tahku. Kui Nuutmann oleks rahvusringhäälingu nõukogu esimees (see fraas peaks praegust esimeest valvsaks tegema, sest tema volitused on lõppemas), siis nõuaks ERR praegu mitte kaht, vaid kahtekümmet miljonit lisaraha, kuna Postimees on ju iga aasta olnud peaaegu kümnemiljonilises kahjumis. Nuutmann opereeribki kümnete miljonitega, selles on midagi kallaslikku. Veel üks Nuutmanni kahe põhjaga fraas, et ta esimehena teeks kõigi parteidega koostööd, on lausa avalik konstateering: ERR teenindab ju ühe partei maailmavaadet ja huve. Aga soovitus suurendada ETV+ eelarvet lausa viis korda ongi põhjus, miks seda meest saatesse kutsuti. Kuid jutt sellest, et kanalil „on kõik eeldused saada tugevaks venekeelseks kanaliks“, kestab juba peaaegu seitse aastat. Aga vaadatavus on ikka 1% kandis, kuigi seda sunnitakse vaatama ka eestlasi (suunatakse sinna näiteks rahvusvahelisi spordiülekandeid, näidates samal ajal eesti kanalites midagi muud).

Hea küll, suurendatakse eelarvet 5 korda. Kas see leevendaks Raul Rebase šokki sellest, et ETV+ saatesse helistajatest 86% oli Ukraina ja Lääne vastu? Ärge tehke nalja, protsent ei muutuks. No helistaks sadakond inimest rohkem, seegi pole kindel.

Sama päeva õhtul läks ETV eetrisse saade, mis kandis enne hügieenilist nime „Suud puhtaks“, praeguse nime ei mäletanud aga eilse saate lõpus isegi selle juht Urmas Vaino mitte. Esindatud olid valitseva koalitsiooni ja ERRi enda parimad pojad Raul Rebasest endast Rein Langi ja Yana Toomini. Kogu ürituse kvintessents seisnes selles, et Roosele tuleks raha juurde anda. Nagu ütles Nuutmann veel hommikul, ETV+ peaks suurema raha eest tegema head meelelahutuslikku programmi, et konkureerida Moskva teemandite, nafta ja gaasi peal töötavate kanalitega, siis hakkavad siinsed venekeelsed ka eesti uudiseid vaatama.

Härra Nuutmann, sellise imekanaliga me võiksime ju Kremli propagandatorudest saada jagu isegi vaenlase enda territooriumil.

Aga ma enam ei naernud. Isegi siis, kui näidati mingit graafikut, mille kohaselt on ETV+ millegi poolest kõige vaadatavam telekanal Eestis. No milles siis üldse probleem? Kui kõik juba niigi vaatavad seda kanalit, siis tuleb hakata vaatajaid Venemaalt importima. Andkem selleks ERR-ile palju-palju raha.

Ma ei naernud enam isegi Brežnevi üle, kui ta oli juba ilmselgelt dementne ja ühe jalaga hauas. See, mida teeb praegu ERR-i propagandamasin, on avaliku varguse katse. Et varastada inimeste mõistust ja raha, mitte midagi mõistlikku vastu andmata. No et Marko Reikop on Taavi Rõivase sugulane. Palju õnne, reformierakond!

Kusjuures torgitakse ka tuntud-teatud herilasepesa. On elevil erakond Eesti 200, ehk venelaste kõnepruugis Gruz 200. Selle juht Kristiina Kallas kirjutas ju mõni aasta tagasi, et Krimmi sündmused mõjusid väga hästi Eesti venelaste enesehinnangule ja olid seega kasulikud. Ja et eestlastele jäägu kannel ja pastlad.

Täna aga avaldas vene Postimehes Eesti 200 liige Svetlana Skrebneva loo kohalike venelaste tunnetest, kus on paar tähelepanuväärset pärli etteantud teemal.

„Täna suur protsent Eesti venekeelsest elanikkonnast vaatab jätkuvalt kremlimeelseid kanaleid. Sest just seal nad kuulevad seda, mis annab neile kaitstuse tunnet. Tunnet, et vähemalt kusagil on nad „omad“, kirjutab jestidvestilane.

No et Eesti riik ei anna siin elavatele venelastele kaitstuse tunnet, annavad hoopis saated, kus Eestit solvatakse, laimatakse ja ähvardatakse, kus ropendatakse, röögitakse ja õhutatakse tuumasõda, ning millest tõusid juuksed püsti Raul Rebase peas.

KK mõttekaaslane selgitab: „30 aasta jooksul pole meie riigi juhtkond kordagi ulatanud neile abikätt ja kordagi ei andnud neile võimalust tunda ennast oma maal kindlalt – omadena selles riigis“. SS lisab, et järgmine samm pärast Venemaa kanalite ülekande lõpetamist võib olla vene raamatute lugemise keelamine.

Oma loo lõpetab Eesti 200 liige sõnadega, et „on vaja tegeleda omaenda poliitikaga ja teha seda selliseks, et riigi elanikud ei otsiks kaitset teises riigis, kasvõi televisiooni abil.“

Raul Rebasel on õigus: midagi ongi mäda Eesti infopoliitikas. Need ahtakesedki siinsed vene meediaressursid, olgu kasvõi venekeelne Postimees, võõrustavad just selliseid parteiseltsimehi, kes tõsimeeli väidavad, et kohalikud vene keelt kõnelevad inimesed otsivad kaitset Venemaal, sest 30 aastat ei ole siin kogenud mitte midagi head ja varsti ka vene raamatud lähevad ahju.

Probleem ei ole SS-is, kes homme läheb ETV+ saatesse ja ajab seal samasugust paranoidaalset juttu. Probleem on selles, mida siin kogu aeg propageeritakse, ja et parteivälise provokatsioonierakonna reiting muudkui kasvab, kuigi see ei tee ju mitte kui midagi, ainult esineb.

Kas tõesti eestlastele meeldivad sellised jutud?

Ivan Makarov