Rahvastikuuurija Jaak Uibu: nutused arengud riigi rahvastikupoliitikas

Arvamus,
- Updated

Vaataksin, kuidas riik on rahvastikupoliitikas viimase aastaga edasi liikunud. Miks just aastaga?

Aga selle pärast, et viimati olid toetusrühma esindajad koos 15. juunil 2016 Riigikogu maalisaalis, kui esitleti minu raamatut „Perekonnast, kodust, põhiseadusest ja riigist”. Tollal oli toetusrühm ainuke rahvastikupoliitikale suunatud institutsioon riigis.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Riigi tasandil ja seda koos uuenenud koalitsioonileppega deklareeris ja tunnistas värske peaminister novembris rahvastikukriisi olemasolu Eestis. Vaatame, millised jõud kaasati rahvastikukriisi vastu ning millised on rahvastikupoliitika palgalised ja vastutavad töötegijad?

Käesoleva  aasta veebruaris moodustati Riigikogu rahvastikukriisi probleemkomisjon, kuhu maikuus leiti ka nõunik. On kaks palgalist  ametikohta ja kuue Riigikogu liikme osalus kolm tundi nädalas, kui toimuvad istungid. Kui minul oli võimalik komisjonis ettekanne teha, oli kohal neli saadikut, kellest kaks enne lõppu lahkus. Näib, et sellise probleemkomisjoni töö edukuse tingimuseks on entusiasm, pidev enesetäiendus  rahvastikuteaduses ja järjekindlus.

Tööjõud valitsuses. Hiljaaegu võeti seal veerandkoormusega tööle üks inimene. Viimasel tuleb peale peaministri nõustamise rahvastiku alal nõu anda ka hariduse ja kultuuri valdkonnas. Tekib tragikoomiline olukord. Riigikohus ütleb, et rahvastikuprobleemid on valitsuse ja riigikogu asi. Peaminister kinnitab, et see on koguni valitsuse prioriteet. Kuid kui töötegijateks on vaid paar ilma ettevalmistuseta ametnikku, siis on asi nutune. Õiget ettevalmistust pole ju ka probleemkomisjoni liikmetel. Olukord ei kannata võrdlust näiteks mõne akadeemilise teatriga, kus näitlejaid ja lavastajaid koolitatakse hoolega. Nüüd saabki selgeks: miks on vaja toetusrühmal  jätkata ning miks on vaja käivitada rahvastikuseminare valitsusasutustes. Rahvastikupoliitika vajab  professionaale. Isetegevuse aeg on möödas!

Aasta jooksul rühma eestvedaja Rein Ratase haigestumisel toetusrühm koos ei käinud. Nii ei oska öeldagi, mida toetusrühma liikmed sel aja saavutasid. Enda tegevusest teatan, et püüdsin käivitada asekantslerite rahvastikuseminari, milles  jõudsime seminari kavandi häälestamiseni. Püüdsin kaasa haarata ka tippjuhtide kompetentsikeskust, aga asjatult. Sattusin mõneks ajaks haiglasse ja ilma minu pealekäimiseta asjad edasi ei  liikunud.  Novembris  olukord muutus, kuulutati välja rahvastikukriis. Sellest innustudes  nimetasin asekantslerite rahvastikuseminari ülikoolide ja valitsusasutuste rahvastikuseminariks.

Minu idee on lihtne – lisaks asutuse profiilile vastavale pädevusele omandab paar inimest rahvastikuseminari käigus pädevust ka rahvastikuküsimustes, mida saab rakendada ministeerium töös. Seminar käiks koos näiteks kord kuus. Ministeeriumi põhimäärus ei saa olla takistuseks, sest põhiseadus on õigusjõult tugevam. Õppematerjalid annaksime kätte tasuta ja seminar toimuks tööajast. Välja töötatud ettepanekud saadetakse edasi riigikogule.

Omal riisikol ja tuginedes peaministri sõnadele rahvastikukriisist pöördusin ministeeriumide kantslerite poole Riigikogu Eesti rahvastiku toetusrühma konsultandina lootuse: ehk tullakse appi. Ka probleemkomisjoni esimees Siret Kotka-Repinski  toetas algatust. Nüüdseks on enamik vastuseid laekunud ja võib öelda –  niisama keegi appi ei tule. Äraütlemistes oldi viisakad ja aupaklikud. Läbirääkimistel ametnikega selgus, et valitsuse suunamiseta ei saa! Selleks on vaja probleemkomisjoni pöördumist Vabariigi Valitsuse poole. Paraku tuleb suvi peale ja asi venib jälle….

Sõnavõtt Riigikogu Eesti rahvastiku  toetusrühma  koosolekul 13.06.2017      

Jaak Uibu, Dr.Sc., Riigikogu Eesti rahvastiku toetusrühma konsultant

FOTO: Illustreeriv

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused