Raul Siem e-valimiste lähiajaloo faktidest

Arvamus,
Raul Siem

18. jaanuariks 2021 jõudsime e-valimiste turvalisemaks muutmise protsessis üliolulise teetähiseni, kui kuulutasime välja riigihanke valimiste infosüsteemide ja nendega seotud protsesside turvalisuse terviklikuks auditeerimiseks ja hindamiseks, kirjutab endine IT-minister Raul Siem (EKRE).

Selle eesmärgiks oli saada sõltumatu rahvusvaheliselt tunnustatud audiitorite ja spetsialistide hinnang Eesti valimiste infosüsteemide ja nendega seotud protsesside turvalisusele. Auditeerimise raames nähti ette ka infosüsteemi protsesside turvatestimine (sissemurdmistest).

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Selle tervikkontrolli läbiviimine oli nii infoturbe, kui ka riikliku julgeoleku aspektist hädavajalik, sest mitte kunagi varem pole Eesti e- valimiste ajaloos valimiste infosüsteeme ja nendega seotud protsesside turvalisust terviklikult auditeeritud (sh nende koostoimet). Hindamise käigus nähti muuhulgas ette ka valimiste infosüsteemide lähtekoodi läbivaatus/analüüs ehk tuvastada võimalike nõrkuste kohad ja tüübid ning e-hääletuse süsteemi turvalisus (sh manipuleeritavus, võltsitavus).

Auditeerimiskava kohaselt pidid audiitori eelhinnangud laekuma käesoleva aasta suvel, mis võimaldaks piisava ajavaru, et enne saabuvaid sügisesi KOV valimisi vajalikke riske maandavaid tegevusi teostada.

Teadaolevalt 26. jaanuaril 2021 valitsus vahetus.

Hankemenetluses esitasid pakkumused KPMG Baltics OÜ ja BlackBerry UK limited. Tegemist on igati kogemustega rahvusvaheliselt tunnustatud audiitoritega. Paraku mitte ühegi pakkumuse esitanuga hankija (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium) lepingut ei sõlminud, vaid hankemenetlus lõpetati väidetavalt pakkumuste madala maksumuse tõttu!

Endise väliskaubanduse- ja infotehnoloogimainistrina tahan öelda, et oma ametisoleku ajal lõin uuele valitsusele kõik võimalused lõpetada ära igasugused e-valimisi puudutavad spekulatsioonid. Seda võimalust ei kasutatud. Arvestades, et Eesti püüdleb maailmas küberturbevaldkonna eeskõnelejaks, osaleme erinevates rahvusvahelistes IT valdkonna algatustes, arutelupaneelides (ka Euroopa kosmoseprogrammis) küberturbeekspertidena, siis on äärmiselt kummaline see diletantlikult leige suhtumine enda nn „kroonijuveeli“, milleks peetakse e-valimisi. Veelgi enam, e-valimised ei ole enam ammugi suvaline start-up rakendus, et vaatame, kas hakkab lendama või mitte ja turvalisusega tegeleme hiljem. Tegemist on rakendusega, mille kaudu moodustub riigis seadusandlik ja hiljem täidesaatev võim ehk see rakendus on otseselt seotud riikliku julgeolekuga ja see on demokraatliku riigi kõige olulisem rakendus üldse! Komejant, mis selle ümber käib, on aga hale, kui mitte öelda – kuritegelik ja heidab meie edumeelsele e-riigile halba varju.

Seetõttu teen üleskutse – 17. oktoobril võiks iga valija võtta end kord nelja aasta jooksul kokku, panna ennast mõnusalt soojalt riidesse, pista taskusse isikuttõendav dokument, astuda värske õhu kätte, jalutada lähimasse valimisjaoskonda ning teostada läbi pabersedeli kaudu oma kõrgemat võimu. Sellega välistame igasugused hilisemad spekulatsioonid ning saame olla 100% kindlad, et kõrgema võimu kandjaks on meie riigis rahvas.

 

Raul Siem,

väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaminister aastatel 2020-2021

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused