Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Reformierakond, palun ohjake oma Kremlile kasulikud… anekdoodid

-
01.03.2022
Väärikas protest agressiooni vastu

Täna arutati Riigikogus oluliselt tähtsa riikliku küsimusena Euroopa julgeolekuolukorda seoses Venemaa agressiooniga Ukrainas, istungist võtsid osa põhiliselt EKRE ja Isamaa saadikud, teised on siis viiuldajad, sest nendel on poogen.

Kuid võimuerakondade hõredat esindatust kompenseeris reformierakondlane Jürgen Ligi, kes väitis kõnepuldist, et Eesti peaks loobuma igasugusest kaitsevõime tõstmisest ja vastavatest hangetest.

Nii et reformierakonna Riigikogu fraktsiooni seadusettepanekud Venemaa koosseisu astumisest ei olnud juhuslikud. Samas teevad peaminister Kaja Kallase erakonnas sõja olukorra kohta äärmiselt kaalutlemata avaldusi inimesed, kel pole seal ei positsiooni ega staaži.

Jevgeni Krištafovitš on rahutu hing, kes rändab ühest erakonnast teisse – Res Publika, siis Vabaerakond, mõni kuu tagasi astus aga reformierakonda. Noor inimene, aga vana poliitiline ülejooksik.

Iga inimese sõna on vaba, kuid kas on ikka mõistlik, kui valitsuserakonna uustulnuk teeb äkilisi poliitilisi avaldusi hetkel, kui maailm seisab kolmanda maailmasõja lävel, ja teeb seda veel venekeelses meedias, mille tarbijad on niigi ülimalt mures?

Täna trükkis rus.delfi loo „Jevgeni Krištafovitš: Eesti peab katkestama diplomaatilised suhted Venemaa Föderatsiooniga“. Avaldus on vormistatud nii, nagu oleks tegemist mingi olulise riigitegelasega. Krištafovitš on kahtlemata sõnaosav inimene, kuid ettepanek „vabastada saatkonnahoone Pikal tänaval“ kõlaks nagu tavalise emotsionaalselt ülesköetud aktivisti suust.

Nagu äsja kinnitas EV siseminister Kristjan Jaani, ei oma viimastel päevadel levinud kuulujutud sellest, et Venemaa kodanikelt võetakse ära elamisload, mitte mingit alust. Kui inimene viibib siin seaduslikult, ei hakka keegi teda tülitama.

Eestis elab peaaegu 90 000 Venemaa kodanikku, kes ajavad oma passiasju just saatkonnas. Seega on Venemaa saatkond Tartu suuruse linnatäie elanike ainus passilaud. Miks peaks selle kinni panema?

Miks ilmus see avaldus just vene Delfis? Et ajada venelased veelgi rohkem ärevusse, eriti pärast vene kanalite ülekandmise lõpetamist? Reformierakond, kas te siis eestlasi ei tahagi oma avaldustega kursis hoida? Miks te rikute eestlaste õigust võrdsele informeerimisele?

Olukord Euroopas on praegu niivõrd ärev, et suhtluskanalid Venemaa võimudega peavad alles jääma. Selleks see saatkond siin ongi. Jah, esindus täidab ka mitteametlikke funktsioone, nagu kõik vene saatkonnad maailmas, kuid selleks on meil olemas vastavad ametkonnad. Ajakirjanikud ja parteilased võivad kritiseerida saatkonna tegevust, kirjutada sellest tõtt, ironiseerida, korraldada nende juures meeleavaldusi, kuid diplomaatide füüsilise väljasaatmise nõudmised on küll rumal provokatsioon. Eriti isiku poolt, kes on küll valitsuserakonnas, kuid kellest ei sõltu ei seal ega mujal mitte kui midagi.

Venemaalased aga seda ju ei tea ja nendele teatatakse, et „Eesti valitsuse esindaja“ nõudis diplomaatide deporteerimist. Nagu öeldakse, abivalmis loll on vaenlasestki hullem. Iga köögipoiss ei saa juhtida euroriigi diplomaatiat.

Kui oleme sõja lävel, mingi suhtlemiskanal peaks jääma. Ka Zelenski helistas sõja alguses Putinile, kuid too ei võtnud toru. Ja veel: kus hakatakse siis korraldama meeleavaldusi Ukraina sõja vastu, kui Pikal tänaval ei ole enam vene diplomaate?

Just täna, 1. märtsil kell 16-19 korraldab Eesti Konservatiivne Rahvaerakond Tallinnas Vene saatkonna ees piketi Ukraina toetuseks, kuhu kõik on oodatud tulema, kaasa palutakse võtta Eesti ja Ukraina sümboolikat.

See on väärikas Ukraina rahva toetusaktsioon, provokaatoritel palve mitte vaeva näha. Et mõni verbaalne parteiprovokaator ei läheks sõnadelt üle tegudele ja ei võtaks kätte kivi.

Ivan Makarov