Andres Raid: Kas toidukulleritele keelenõue ei kehti?

Repliik,
- Updated
©Scanpix
Kas toidukuller peaks oskama eesti keelt?

Mõni aeg tagasi saatsin Keeleinspektsioonile teabenõude, mille sisuks oli tahtmine saada ülevaadet selle kohta, kui palju on tehtud ettekirjutusi teenindussfääri inimestele keelenõuete rikkumise (st riigikeele ebapiisava valdamise) tõttu. Üldmulje – ka Keeleinspektsiooni ennast kammitseb otsekui mingi nähtamatu vajadus või sundus poliitkorrektsuse suunas.

Aga võtame teksti enda ette. Teame, et Keeleseaduse § 17 lg 1 sõnastab selgelt: Kaupade ja teenuste tarbijal on õigus eestikeelsele teabele ja teenindamisele tarbijakaitseseaduse alusel.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Samas – § 23 lg 2: Äriühingu, mittetulundusühingu ja sihtasutuse töötajale ning füüsilisest isikust ettevõtjale ja tema töötajale, samuti seadusest tuleneva kohustusliku liikmelisusega mittetulundusühingu juhatuse liikmele kehtestatakse eesti keele oskuse nõuded, kui see on õigustatud avalikes huvides.

Vähemalt B1-tasemel eesti keele oskust nõutakse järgmistelt isikutelt: Punkt 6: teenindus- ja müügitöötajad, kelle tööülesannete hulka kuulub tarbijate vahetu ja regulaarne teenindamine, tööalase teabe edastamine või tööohutuse eest vastutamine.

See eelnev tekst on vajalik järgneva kiretuks mõistmiseks.

Keeleinspektsiooni vastus on selle õiguse kohaldamisel vastuoluline. Leitakse, et /…/ Esiteks, kullerit ei ole eespool osundatud Vabariigi Valitsuse määruses nimetatud, mistõttu puudub meil õiguslik alus nende keeleoskust kontrollida.

Samas kinnitatakse, et /…/ 2019.a oleme kontrollinud 27 taksojuhti ning teinud 13 ettekirjutust. 2020. a on tehtud taksojuhtidele kaks ettekirjutust. Mitmel juhul ei ole olnud võimalik taksojuhti tuvastada, kuna tegemist on olnud piraattaksoga. Kassapidajaid ja teenindajaid on 2019. ja 2020. aasta jooksul kontrollitud 92 ettevõttes, kokku on kontrollitud 2944 töötaja eesti keele oskust tõendavaid andmeid, ettekirjutus on tehtud 889-le töötajale.

Vastuolulisus seisneb eeskätt selles, et ka eeltoodud õigusaktides (sama, millele on vastuses tuginetud) ei ole eraldi sätestatud mõisteid nagu taksojuht või kassapidaja (kellede osas on tehtud ettekirjutusi). Küll aga leitakse millegipärast, et näiteks kulleri keelenõuete kontrolliks peaks olema eraldi mõistena olema kuller õigusaktis sätestatud?!

Miks teatud klienditeenindusel tarbijatele koheldakse teenindus ja müügitöötajaid ebavõrdselt on paraku ebaselge (võib oletada, et tegelik põhjus ebavõrdseks kohtlemiseks peitub ametniku enese arguses ja puudulikus haldussuutlikkuses, sest on ju üldteada, et enamus nendest kulleritest on mustanahalised, kes võivad ametnikku keelenõuete kontrollimise eest otsekohe ametnikku süüdistada rassismis).

Samuti leiab Keeleinspektsioon, /…/ Paraku on paljud Teid huvitavad töötajad nn renditöötajad, kelle tööandja ei ole ettevõte, milles ta töötab, vaid tööjõu rendifirma. Nii ei laiene renditöötajatele määruses olev tööandja vastutuse klausel. Ja nii võib juhtuda, et kauplus, kus kassapidaja töötab, ei vastuta kassapidaja keeleoskusnõuete täitmise eest.

Sellise õiguskäsitlusega ei saa samuti nõustuda. Segamini ei saa ajada renditööjõudu, millele ei laiene teenindamine tarbijakaitseseaduse alusel.

Keeleinspektsioon on pannud ühte patta nii ehitaja kui kassapidaja, mis ei ole ju õige, sest ehitajale ei laiene teenindamine tarbijakaitse seaduse alusel.

Teema on õrn ja millegipärast eelistatakse sellest delikaatselt märkamata mööda minna. Narva haiglasanitare ja sealseid taksojuhte kottida on ju ohutum ja statistika mõttes hoopis tulusam.

 

Andres Raid
ajakirjanik

11 commentsOn Andres Raid: Kas toidukulleritele keelenõue ei kehti?

 • Avatar

  soovin pöörata tähelepanu Wolt/Bolt ratturite liiklusrikkumistele. Olen 2 päeva jooksul, sõites Mustamäe teel, korduvalt märganud punase fooritule eiramist ratturite poolt. Sõidetakse ülekäigurajal keelava fooritulega ja siblitakse suvaliselt reguleeritud ristmikel. Paluks Politsel pöörata suuremat tähelepanu sellistele liiklusrikkumistele. Kui punase fooritulega sebrat ületav rattur peaks juhtumisi peateel liikuva sõiduki alla jääma siis rassissmisüüdistustest, rohelise fooritulega liikuval sõidukijuhil, pääsu pole

 • Avatar

  See keelejura pole algusest peale olnud miski muu kui veneviha. Ja ka eestlaste vastane viha sest võimaliku sõja korral ei läheks eestlastel ka just kõige paremini. See oli suur õnnetus, et keeleküsimus sattus algusest peale vihkavate provokaatorite kätte.

 • Avatar

  Siit nõuanne Maximale. Tehku tööjõurendifirma oma keeleoskamatutele yöötajatele ning ükski konn ei köhi 😀 Sest ei saa olla neeger võrdsem valgest ju.

 • Avatar

  Kõige rohkem ärritab mind taoliste kontorite nagu KAPO,Kaitseliit,ja kõik eesti sõjaväe mundrikandjad ,Teie peaksite esimesena häält tegema ja reageerima kui meie riigis on midagi mis ohustab keelt,kultuuri,traditsioone jne. Aga midagi taolist ju ei ole,Mõelge kes on (olnud) nende “kontorite” juhid???? 90aastate alguses oli eestimeelseid mehi küllaga keda välja õppetada ja panna riigis olulistele kohtadele aga ei. Kõik lasti käest ja nüüd oleme kõrini p…s. Olen 100% kindel,et taoline naljanumber kaob varsti.Kolmandat võimalust rumalatele saatus ei anna.

 • Avatar

  asi on selles,et ametnikud ja ka ajakirjandus kusjuures võtavad praegust valitsust kui ajutist nähtust.tsiteerides ühte sümpaatset tegelast nad on selgrootud limukad,kes ootavad,et äkki tuleb vana võim tagasi,mis siis saab.minu arust peaks iga võimu vahetusega kaasnema kõikide ametite juhtide vahetus kes vähegi uut valitsust suudaks takistada või kaikaid kodaratesse loopida.see on nagu puu istutamine,istutad ta ikka oma juurtega.

 • Avatar

  Andres, palun vaadake lähemale. Mis vaatab vastu, kui pean kirjutama kommentaari? NAME. Tahaks A asemele Õ panna. Mis üritust korraldatakse Luluväljakul? SUMMER IN THE CITY. Ise anname muulastele signali, et eesti keel pole prestiižne.

  • Avatar

   Kes need “meie” on, kes signaali annavad? Kui mõni ärihuviline sellega oma tulu loodab tõsta, siis selliste korrale kutsumiseks just keeleinspetsioon ongi. Kui “õrna hingega literaat” ei reageeri, tuleb karmim mees asemele panna!

 • Avatar

  Kui Keeleinspektsiooni juhib õrna hingega literaat ja Haridusministeeriumi venemeelse ja venekeelse partei minister siis nii ongi.Eestlane on oma väärikuse ja julguse ammu kaotanud ja parem ongi kui hääbub. Taolist pehmot biomassi pole ka vaja.

 • Avatar

  On igati arusaadav, et ettevõtted nimedega wolt ja bolt (on ka muid sarnaseid) on just nimelt vähemvõimekate inimeste loodud kooslused/ettevõtted ( just vähemvõimekamatele!!!). Vähemvõimekad inimesed on antud kajastuses loomulikult need, kes need ettevõtted lõid ja neid juhivad, kui ka need kes nendesse ettevõtetesse tööle võetakse – need inimesed ei ole lihtsalt võimelised omandama eesti keelt, ei austa nad ka eestlaste kombeid/tavasid ja otse loomulikult ei austa eelpool mainitud ettevõtted eestlasi, kuika Eesti riigi seadusi!
  Üllatuseks on ka Keeleinspektsiooni tõlgendused/vabandused eesti keele mitteoskajate mitte karistamiseks!
  Teema arenduseks on ka vähemvõimekamatele inimestele loodud koolisüsteem, kus saab omandada haridust võõrkeeltes (vene, inglise) ilma vajaduseta/kohustuseta õppida eesti keelt. Siit saaks ehk haritusministeerium hoogu,et luua veel eraldi koolid ka näiteks shuahiilikeelse hariduse andmiseks Eesti riigis!? Sellised koolid ongi eelpool mainitud vähemvõimekate ettevõtete töötajate kasvulavaks!?
  Või siis nimetada neid maksumaksja kulul ülalpeetavaid vähemvõimekamate võõrkeelseid koole abikoolideks!?

 • Avatar

  Argus ja saamatus, oma tööülesannete täitmata jätmine, ei midagi muud. Keeleinspektsioon tuleb tööle panna, vastutus lasub selle juhil! Kui hakkama ei saa, tuleb amet maha panna. Lõppkokkuvõttes vastutab haridus- ja teadusminister Mailis Reps ja kullerite keeleanarhia pole midagi muud kui üks järjekordne pr. Repsi saamatuse ja sobimatuse tõend oma kõrgel ametikohal.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused