Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Digigeeniusi” vaevab vargamentaliteet – “aga teie ise ka tegite!” E-valimised aga muutuvad sellest naljanumbriks

-
15.10.2021
E-valimisi saab digigeeniuste kombel hästi naljakaks muuta. Näiteks Vladimir Putin e-hääletas oma Moskva-lähedasest residentsist.
© Scanpix

Peaminister Kaja Kallas tõi valitsuse Riigikogu infotundi sisse kombe kriitika korral rünnata kohe vastu lausega: “Aga mida te ise valitsuses olles tegite?” – ja nüüd on selle väitluskunstis lüüasaamise märgiks peetava momendi üle võtnud nn digigeeniused, kes tõttasid vigaseid e-valimisi kaitsma.

Keskkonnas digigeenius.ee kirjutab Roland Liive peakirja all “EKRE soovib e-häälte tühistamist probleemi tõttu, mis on ka nende enda veebis” järgmist: “EKRE heidab ette, et valimised.ee veebilehel sai automaatse tõlkerakenduse kaudu kandidaatide nimesid tõlkimise kaudu moonutada. Kuid täpselt sama probleem vaevab erakonna enda veebilehte aadressil ekre.ee. Näiteks saab Leo Kunnasest Leo Municipality, Kätlin Keerojast Hand Winders ja Kalver Künnapuust Calendar Handle.”

Piltlikult tahab Liive öelda seda, et kui keegi EKRE-st peaks varastamisega vahele jääma, siis tohib e-valimistel nende hääli mõnuga pihta panna. “Digigeeniuste” peas valitseb täielik vargamentaliteet, mis lubab mingile asjale samaga vastata.

Lehekülg ekre.ee võib olla täis mistahes pahna, vigu, viiruseid ja mida iganes, see on erakonna ja nende IT-rahva viga – aga seda ei tohi loomulikuks pidada riiklikult üliolulise sündmuse, kohalike võimuorganite valimiste juures. See, mis erakonna lehel on vigane või naeruväärne, on valimised.ee lehel kuritegelik.

“Digigeeniuste” vastukajades valitseb üldse kummaline arusaam – juhtus, ja mis siis? Aga kui juhtus nimede kirjapildiga, siis miks mitte teatud hulga häältega? Üks korralagedus sillutab ju teed järgmistelele ja siis ongi valimistulemused “kandidaat Qa56lmmY sai 09#¤a`#” häält”. Pole tähtis, kas see oli reformar või ekrelane ja palju ta hääli sai, peaasi, et meil on e-valimised!

IT-spetsialist Karl Olaf Rääk kirjutab: “Vaprasti viskusid digigeeniused häbisse sattunud valimiste lehte puhtaks küürima. Kasutati muidugi vana head “aga nad ise kaa” võtet, mis on oma töökindlust tõestanud juba lasteaia mudilaste rühmas.”

Ta täpsustab: “Paar pisiasja on muidugi kahe silma vahele jäänud. Nimelt tõesti, inglise keelde on lehte kerge tõlkida. Valimiste lehel toimub tõlge aga vastupidises suunas. Nii et tore üritus, aga natuke mööda. Nii 180 kraadi või nii.”

Lisaks veel paar kommentaari: “”Aga nad ise kaa”… No jah, teeb küll au kui ühele opositisoonis olevale erakonnale omistatakse samu võimalusi kui kogu riigile. Ja sellest, mis on EKRE lehel, vist palju ei olene. Kuid valimistulemustest oleneb ikka küll.” (Taivo Sepp)

“No peaks ikka aru saama, et üks on riigi poolt korraldatavad valimised ja teine erakond. Riik peaks korraldama oma asjad ikka kõigile selgelt ja arusaadavalt, mitte ütlema, et teie ise ka.” (Argo Luude)

Naljakas ongi, et e-valimistele appi tõtanud IT-rahvas teeb need veelgi klounilikumaks – ehk siis e-valimised ongi täis nalja ja imelikke vahejuhtumisi.