Einar Laigna 30 aasta eest: eestlaste religioon on valitsuseusk

Repliik,
- Updated
©UU
Einar Laigna arvamus 30 aastat tagasi on aktuaalne ka täna.

Eesti endine vaimulik ja ohvitser Einar Laigna rääkis 5. märtsi 1992. aastal Eesti Raadio saates “Usaldustelefon” peetud kõnes “Orjameelsus ei mahu mu hinge”, et eestlaste religioon on valitsuseusk. See jätkuv orjameelsus ähvardab ka tänast Eestit enda alla matta – kui lastakse ülisuurte elektriarvetega endast üle sõita.

“Siiski peaksin välja tooma ühe halva ajaloolise omaduse, mis praegu ähvardab Eesti Vabariigi taastamisele kujuneda saatuslikuks. Eestlane usub nimelt alati valitsust: eestlane on valitsuseusklik. Eestlane ei julge sõna valitsusevastane enda kohta kasutadagi, sest valitsusevastane on midagi kohutavat ja mõeldamatut. Valitsus on eestlasele nagu Jumal maa peal, selle vastu ei tohi olla. Ja seetõttu ongi nii, et kui võtta praegu populaarsusreast 50. inimene ja panna võimu juurde, siis kahe nädala pärast on tema populaarsus tõusnud vähemalt 3. kohani.

Teisisõnu: kellel on võim, see on meie rahva hulgas populaarne. See on võimukultus. Ja see on igal juhul halb. Demokraatiasse kuulub ju ka see, et valitsusi võib vahetada nagu sokke või mütse: on külm ilm, siis paneme sooja mütsi, ja kui praegune valitsus ei tule oma ülesannetega toime, siis paneme uue. Selles ei ole midagi imelikku, kaasaja demokraatia üks ideid ongi selles, et valitsus ei ole Jumal, ta peab ainult teenima rahvast, ja kui ta ei teeni hästi, siis pannakse teised mehed,” rääkis Einar Laigna tollal.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused