Jaak Joala monument – taas üks asi, mis ühiskonna karvad turri ajab

Repliik,
Inimesed mäletavad Jaak Joalat sellisena.

On olemas ütlus, et kui inimene millestki aru ei saa, siis on see kunst.

Eestis on üle võetud mingi kultuurimarksistlik arusaam kunstist, et mida skandaalsem ja intrigeerivam, seda “õigem” on kunst. Ehk “kõrgkultuuri” iseloomustab junn klaaspurgis või auto purukspeksmine suurte haamritega.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Selline uuskultuur tekitab ainult hõõrumisi. Nii on Eestil negatiivsed kogemused presidendiproua Ilvese brändiga “Welcome to Estonia”, “oksendava siiliga”, jäätmetest kokku pandud jõulukuuskede ja palju muuga. Viimaste skandaalsete taieste sekka kuuluvad president Pätsi monument ja nüüd ka Jaak Joala kuju.

Selle viimase kohta kirjutatakse sotsiaalmeedias palju (kirjapilt muutmata).

“Et nii me siis mõnitamegi oma parimat lauljat üle aegade… Näeb välja, nagu oleksid mustlased üritanud linna kuulutuste tulpa jõulupuuks ehtida. Midagi sinnapoole. Siin pole valikuid. See käkk tuleb maha võtta.” (Harri Kingo)

“Nõme, kole, andetu, häbiväärne käkk. Veel jubedam kui oli kavand. Puudub veel ainult, et see ka keerleks ja häälitseks.” (Eve Pärnaste)

“Esteetilise tunnetuse kaotanud ajastul peaks avalikule võimule kehtima reegel: võimalikult vähe ehitada linnasüdametesse uusi maju, võimalikult vähe rajada monumente, võimalikult vähe tellida avaliku raha eest “kunsti”. Kui võimalik, siis üldse mitte. Oleme ausad: peaaegu kõik avalikud monumendid alatasa remonti vajavast ja seest hallitavast vabadussambast kuni selle Joala nimelise odava Hiina leluni välja, kujutavad endast läbikukkumiste jada.” (Markus Järvi)

“Mati Karmin on ju teinud ka väga vahvaid ja korralikke asju. Millest nüüd selline absurdne möga on põhjustatud – arumaisaa. Kõik kokku on nagu mingi humanitaaresmakursuslaste kamba orgastiline vaimusünnitis. Kõike võib lahti seletada ja põhjendada ja õigustada, aga jutt ei muuda sitta esteetikat paremaks. Ja sitt see kahjuks on.” (Mats Õun)

“50000 eest oleks saanud 50 EKA tudengit palgatud ja oleks saanud vähemalt 50 normaalset Joala skulptuuri! Selle junni võiks see “skulptor” endale sinna heasse kohta toppida kui sinna veel midagi mahub! Lahendus lihtne! Joala – mõnitaja võtku oma betoontoru ja maksku Viljandi Linnale raha tagasi! Linn aga korraldab sama raha eest avaliku ja demokraatliku uue konkursi! Elu on Lihtne ja ei ole mõtet elu keeruliseks elada kartes sots-libereid, rassismi, rahvuslust, jne… Eesti Rahva silma ilu ei ühti sots-liberite silma iluga! See on tahtlikult tekitatud pornograafia, et lõhestada jätkuvalt Eesti Ühiskonda!” (Urmas Künstler)

“Tõesti väga mannetu, ma esmapilgul mõtlesin, et tegu indiaanlasega..peakate tundus sarnane. Kes eales autor on, loodetavasti on tema tulevased tööd kadunud inimesi kujutades siiski lugupidavamad.”

“Mati Karmin pidi küll Jaak Joalat vihkama või meeletult kadestama, et ta just sellise teostuseni jõudis. Joala on müüri sisse laotud. Käed on abipaluvalt välja sirutunud, et aidake mind sellest tünnist välja. Ma ei saa hingata…”

“Isegi kuldse plaadiga Jaagu nime fikseerimine ei päästa seda jõledust ja ilget teostust!”

“Tundes Jaaku, on see talle solvav. Võin mürki võtta. Ta oli kyll estraadi artist, aga see “austusavaldus” on alandav. Väga andekas muusik soodsal ajal õiges kohas ei tähenda seda, et tema väärikust võiks sellisel kombel naeruvääristada. Kurb. Polles ise yldse Jaagu femomeni fänn, kurvastan kaaskurvastajatega.”

Muidugi on ka pooldavaid kommentaare, kuid hukkamõistuga võrreldes vähe.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused