Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaak Madison: afgaanide laialijagamine “vabatahtlikkuse alusel” pole vastuvõetav

28.08.2021
EKRE eurosaadik Jaak Madison Brüsselis.
© Uued Uudised

“Eesti (mitte rahvas, vaid valitsus) on nõustunud osalema afgaanide ümberjaotusmehhanismis, millega Eesti peaks võtma vastu ca 30 isikut. Neist 20 on otseselt olnud kuidagi seotud Eestiga ja 10 võetaks vastu, et jagada sõbralikult ja rõõmsalt teiste Euroopa riikide koormat. Ma inimlikult tunnen kaasa afgaanidele, kelle elu on ohus Talibani tõttu, kuid ümberjagamine “vabatahtlikkuse alusel” ei ole vastuvõetav.

Esiteks on põhimõtteline probleem see, et mitte ükski Euroopa riik ei ole peavastutaja kaose eest Afganistanis. Kindlasti pole ka Eesti vastutav. Sõda alustas Ameerika Ühendriigid ja Afganistanist kaosega ka põgenes Ameerika Ühendriigid Bideni juhtimisel. USA mure olgu kaose likvideerimine ja liitlasvägedega koostööd teinud afgaanide päästmine. Ei Eesti ega EL ei saa ega pea seda tegema.

Samas kui ikka nii suur kihk on mängida maailmapäästjaid ja tõesti tagada Eesti poolt neile 30 isikule ohutu elukoht, siis lahenduseks oleks kokkulepe kolmandate riikidega, kes teatud summa eest annaks neile varjupaika. Taani on seda edukalt teinud ja seda saaks teha ka Eesti tahtmise korral. Sellega oleks kaks kärbest korraga tabatud: antud isikud jäävad ellu ja samas saavad valitsusliikmed väita Brüsselile, et meie oleme teinud, mis meie võimuses.”

Jaak Madison, Euroopa Parlamendi saadik