Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaak Madison: Afganistanis juhtunu tõestab, et ka liitlaste puhul peab seljakeeramisega arvestama

-
18.08.2021
Eesti peab samuti ette arvestama olukorraga, kus liitlaste abi seisneb ainult põgenejate evakueerimises. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

“Vaatasin otseülekandes Joe Bideni hiljutist esinemist Valgest Majast ja see oli kõhe. Maailma võimsaima riigi president süüdistas USA praeguses totaalses põrumises kõiki teisi: Trumpi, afgaane, islamiste. Korrutas korduvalt, kuidas ta on kõike õigesti teinud.

Selline suhtumine ei anna just palju lootust uskumaks, et kui peaks olema vajadus käivitada NATO artikkel 5, millest meie kodukootud eksperdid pidevalt heietavad, et siis ka Bideni juhtimisel USA suudaks ja tahaks minna konflikti oma liitlaste eest.

Kui aga Biden lõpetas oma kõne, siis põgenes ta ruumist ja ei vastanud mitte ühelegi küsimusele. Kui tekst pole ette kirjutatud, siis ongi ju raske ootamatutele küsimustele vastata. Võib-olla ajab segi Afganistani näiteks Iraagiga – nagu ta ajas juunis G7 kohtumise pressikonverentsil küsimustele vastates kolm korda segamini Süüria Liibüaga. Võimas “vaba maailma” juht, kellele meie liberaalid loodavad!

Mõned on minult küsinud, et mis olnuks siis õige lahendus praegusele kaosele. Pakun välja sammud, mida võinuks ja võiks mõistlikud inimesed teha.

1) Ameeriklased oleks pidanud saatma lisavägesid Kabuli, et tagada ohutu evakueerimine inimestele (diplomaadid, välismaalased ja kohalikud, kes töötanud meie riikide heaks);

2) Ameeriklased oleks pidanud võimalikult palju välja viima sõjatehnikat ja relvastust, mitte jätma selle desertööridest afgaanidele, kes ilma vastupanuta alistusid Talibanile;

3) Teistel riikidel oleks mõistlik oma kaitsepoliitika üles ehitada eeldusel, et ka parimad ja toredamad sõbrad pööravad Sulle halval ajal selja ja oledki üksi. Eestil tasuks seda alati meeles pidada. Eriti siis, kui on plaanis kaitsekulutusi vähendada (nagu Kallas & Co teevad järgmiste aastate jooksul).”

Jaak Madison, Euroopa Parlamendi saadik