Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallase ülbe etteheide: nautisite odavat elektrit, ärge nüüd kalli pärast virisege!

-
12.01.2022
Läbikukkunud Kaja Kallas
© Uued Uudised

Kolmapäevases Riigikogu infotunnis kasutas peaminister Kaja Kallas taas demagoogilist ja primitiivset, samas ka ülbet käsitlust, mis näeb välja umbes nii: aastaid saite börsilt üliodavat elektrit, siis tarbisite mõnuga ega virisenud, ja nüüd, kus hinnad on tõusnud, siis te seda odavalt saadud elektrit meenutada ei taha!

Kas tolle aja normaalhinnas elekter oli siis kingitus, mida meie, tänamatud, hinnata ei oska? Kes doteeris seda “kingitust”?

“Alates 2016. aasta teisest poolaastast kuni 2021. aastani on see Nord Pooli börs toonud Eesti inimestele ja ettevõtjatele 40% odavamad elektri hinnad kui näiteks Kesk-Euroopas. Siis ei olnud kuulda seda, et n-ö selle lapse peaks pesuveega välja viskama, et selles börsis on viga,” väidab Kallas.

Ehk siis pidanuks inimesed Kaja Kallase arvates nurisema “liigodavate” hindade üle. “Empaatilisel” Kaja Kallasel ei ole isegi psühholoogilist arusaama sellest, et inimesed eelistavad täiesti loomulikult odavamat ja kui teenus järsult kallinenult hinge kinni paneb, hakkavad nad protesteerima.

Peaministrilt sellist hurjutamist kuulda on imelik – tema arvates oli odav elekter kingitus, mille eest peab nüüd lömitama ja vait olema. Kui oli võimalik toodet või teenust odavamalt müüa, siis tootmiskulud ilmselt seda võimaldasid, sest heategevust ei tee tootmises ja müügis keegi. Võimalikult kallilt müümine ei saa olla omaette eesmärk, küll saab seda olla odavam teenus või toode.

See, et Eesti inimesed said odavat elektrit, on tore – turg ilmselt reguleerib olukorda nii, et energiatootja saab sealt oma kasumi kätte ja tarbija on võimeline küsitavat hinda maksma. Kui aga tootja (Eesti Energia) ja vahendaja (börs) ajavad teatud põhjustel hinna üles ning tarbija ei suuda enam maksta, on kogu protsess nihkest väljas. Varasem odav teenus ei mängi selles mingit rolli.

Kaja Kallas aga võrdsustab nii odava kui ülikalli elektri ehk siis leiab, et saades odavat teenust, tuleb vastukaaluna kindlasti midagi kallilt saada.

Jüri Kukk, toimetaja