Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Kas jalaväemiinid ei sobi Eesti kaitsmiseks, sest seda tahab EKRE?

-
24.10.2022
A Chilean army mine sweeper demonstrates the deactivation of an anti-personnel mine on the border with Peru in the XV region Arica and Parinacota

Reformierakond on juba ammu näidanud, et hääletab maha kõik rahvuskonservatiivide ettepanekud Eesti kaitsevõime tugevdamiseks, olgu need kuitahes asjalikud. Nüüd on sama ka maamiinide kasutamise taastamisega, kuigi seda ideed toetab ka üks erusõjaväelasest reformierakondlane.

Endine kaitseväe juhataja Laaneots ja 19 EKRE saadikut andsid riigikogu menetlusse eelnõu jalaväemiinide kasutamist, varumist, tootmist ja üleandmist keelustava ning nende hävitamist nõudva Ottawa konventsiooni denonsseerimiseks, vahendab ERR.

Sellele järgneb kohe laustuli algatuse pihta – välja otsitud on igasugused “eksperdid”, kes isegi ei otsi idees midagi head, vaid sõidavad selle hooga maha. Loos “Eksperdid: jalaväemiinide kasutamine ei annaks Eestile suurt eelist” puudub igasugune positiivse momendi otsing, kuigi vastava eelnõu loomise juures on olnud rida eru- ja reservsõjaväelasi.

Kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni osakonna juhataja Thomas Mell eelmisel nädalal ERR-ile, et andmed ei näita nagu vajaks Eesti oma kaitseks jalaväemiine. “Praegu pole vajadus passiivsete jalaväemiinide järele esile kerkinud ei viimase aja võimearendusplaanidest, analüüsidest ega ka Ukraina sõja esmastest õppetundidest,” märkis ta.

Kaitseministeerium on Reformierakonna valitseda ja seetõttu on arusaadav, et ametnikud tõttavad poliitilise oponendi ideed kohe maha tegema. Tavainimene aga võib meenutada veebruari lõppu ja märtsikuud, mil venelased lähenesid Kiievile ja linna langemine oli tegelikult reaalne – ja just selliseid olukordi aitaks leevendada miiniväljade kasutamine, mida tänasel päeval õpetatakse nii kaitseväelastele kui ka kaitseliitlastele.

Tasub mõelda venelaste edasiliikumisele ääremaastunud Kagu-Eestis, kus pole lihtne kiiresti tõhusat vastupanu organiseerida, miiniväljad aga aitaksid vastase edasiliikumist oluliselt pidurdada, kuni liitlased meie oma üksustele appi jõuavad. Samas võib kindel olla, et kui venelased tagasi pekstakse, siis jääb neist küll “üllatusi” küllaga maha. Eesti loobub kasutamast seda, mida vaenlane nagunii kasutaks.

Praegu aga tundub, et 20 saadiku eelnõud tahetakse tõrjuda lihtsalt tõrjumise pärast.

Uued Uudised