Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Kelle pärast vabandas variserlik peapiiskop Urmas Viilma?

-
17.03.2019
Peapiiskop Urmas Viilma peaks kätte võtma Piibli ja selgeks tegema mõiste “variser”!
© Robin Roots/Õhtuleht

EELK juht Urmas Viilma kolistab ämbrist ämbrisse, alustades oma võimutruust valimiskompassist ja lõpetades kummalise avaldusega pühapäeval.

EELK peapiiskop Urmas Viilma saatis nimelt Eesti pearabile Shmuel Kotile avaliku vabanduse teda tabanud verbaalse rünnaku eest.  “Inimesena, eestlasena ja Eesti luterlaste peapiiskopina avaldan juhtunu pärast siirast kahetsust ja tunnen häbi, et Eestis, mida ka juudi rahva ja usu esindajad on pidanud oma turvaliseks ja armsaks koduks, midagi sellist on juhtunud,” ütleb ta.

Jah, rabi solvamine on väga halb tegu, aga kelle pärast vabandab Viilma? Oli vulgaarne solvaja kristlane, koguduse liige või lausa Viilma lambukesest luterlane? Ilmselt mitte keegi neist. Või on Viilma ise antisemiitlikke mõtteid mõelnud, et nüüd pattu kahetseb?

Võrdluseks: kui kurjategija ründab raha röövimise eesmärgil inimest, kas siis peapiiskop samuti vabandab? Mil moel on ta kurjategijaga seotud? Et ei ole suutnud ühiskonnas armastavat õhkkonda luua?

Kogu EELK ümber toimuv läheb aina imelikumaks. Alles üritati neile hüvitada okupatsioonivõimu tekitatud kahjud – okupatsiooni all kannatanud Eesti inimeste taskust! Siis kutsus peapiiskop hääletama võimuerakondade poolt, kes turgutasid kirikut katuserahadega.

Tundub, et Viilma on asunud ründama eestlasi ja rahvuslust. “Olen ka ise aastate eest kogenud vaimulikuna purjus rahvuskaaslaste pilget avalikul linnatänaval,” väidab ta. Et siis eestlased on need pahad, keda peab häbenema? Kas teistest rahvustest ateistid on taas paremad kui rahvuskaaslased?

“Siiski ei teinud ma sellest veel kaugeleulatuvaid järeldusi, et kiriku- või usuvastased meeleolud võtaksid Eestis või meie rahva hulgas maad laiemalt,” jätkab Viilma. Peapiiskop, kuidas te suhtusite sellesse, kui ametis olev president esmakordselt taasiseseisvusajal jättis ära ametisseastumise kirikliku õnnistuse?  “Kiriku- või usuvastased meeleolud” algasid just sealt! Aga rabi solvamine polnudki olemuselt usu-, vaid rahvuse- ehk juudivastane verbaalne rünnak.

Kas Viilma on sõnagagi toetanud Venemaal represseeritavaid Jehoova tunnistajaid, kes lähtuvad samuti Piiblist? Millal ütles Viilma viimati midagi genotsiidi all kannatavate Lähis-Ida kristlaste toetuseks?

On tore, et EELK juht võttis sõna kõnealuse sündmuse kohta, kuid õigem oleks olnud solvaja hukkamõistmine. Vabandamine on kõige ehtsam variserlikkus, sest ilmselt polnud solvaja kuidagi kristliku kogukonnaga seotud. Peapiiskop Viilma sekkus lihtsalt järjekordselt päevapoliitikasse ja seda üldisel taustal, loodava valitsuse vastu! Ilmselt aitab tema vabandus tugevdada üldist EKRE-vastast hüsteeriat.

Või vabandaks ise uskumatuna kõigi kristlaste ees, et neil on selline variserist kirikupea?

Allikas: ERR