Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kobarkriis loeb valitsusele viimaseid päevi

-
12.01.2022
Kaja Kallas ja Jüri Ratas
© Uued Uudised

Näib, et vähem kui aastaga Eesti elu tuksi keeranud valitsuse päevad on loetud – koalitsiooni moodustanud Reformierakond ja Keskerakond purelevad omavahel nagu marutõves koerad ning isegi erakondade sees valitsevad seesinases kobarkriisis vastakad arusaamad.

Kui niinimetatud päikesevalitsus 14. jaanuaril ehk peaaegu aasta tagasi ametisse astus, oli juba siis selge, et mingit armastusabielu Reformierakonna ja Keskerakonna vahel ei ole ega tule. Esiteks oli ju just Keskerakond see, kelle pärast üldse eelmine valitsus lagunes. Teiseks oli Reformierakonna põhiline motiiv valitsuse moodustamisel saada maksku, mis maksab lahti Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast. Endale mõeldes aga unustati rahvas.

Tänaseks on selge, et igas asendis äpardunud peaministerKaja Kallas Eesti riigi kraavi juhtinud ning tema suhtes on kriitilised isegi mõned mõjukad erakonnakaaslased.

Kuid nüüd, mil šokeerivad energiahinnad ajavad rahvast juba tänavatele, on ka valitsuspartneritel omavahel suusad täiesti ristis ning valitsuse lagunemine näib olevat päevade küsimus. Ja seda ajal, mil oleks vaja kindlat ning tarka juhtimist.

Märgid kaosest on ammu õhus. Seda kinnitas ka eile Reformierakonna aseesimees, endine rahandusminister Jürgen Ligi, kes kommenteeris koalitsioonipartneri Keskerakonna ettepanekut energiakriisi lahendamiseks sõnadega „ei maksa lolli mängida“. Jürgen Ligi sõnavaras on „loll“ muidugi ammu juba põhiväljend, kuid huvitav on märkida, et ta ei andnud armu ka oma koduerakonnale.

„Mõtled, et kas see ongi see potentsiaal, millega valitsetakse riiki,“ kommenteeris Ligi vaid ETV „Esimeses stuudios“ Keskerakonna poolt välja käidud ettepanekuid.

Homme arutavad koalitsioonipartnerid, milliseid samme energiakriisist väljumiseks tehakse. „Ei ole mõtet lolli mängida,» kommenteeris Reformierakonna aseesimees võimalikku koalitsioonipartneri ettepanekute üle arutamist. „Oleks minu teha olnud, ma poleks sellist valitsust kokkugi pannud,“ oli Ligi kogu valitsuse suhtes kriitiline.

Keskerakond tegi teisipäeva õhtul ettepaneku laiendada toetusmeetmete paketti energiahindade kompenseerimiseks nii kodutarbijatele kui ka juriidilistele isikutele. Keskerakonna hinnangul on ettepanekute kogumõju kolmeks kuuks umbes 170 miljonit eurot.

Peaminister Kaja Kallas ütles selle peale: „Kohati näib, et vastutame valitsuses üksi.“, nimetades Keskerakonna tegevust „populistlikuks ralliks“.

 

Aarne Mäe