Pätsi monument: piinlik, hirmutav või hoopis šedööver?

Repliik,
- Updated
©Kuvatõmmis.
Monumendi kavand.

„Kas Konstantin Pätsil võeti pea maha, see on nüüd üles leitud ning pannakse keset Tallinna rahvale vaatamiseks välja?“ küsivad nõutud inimesed, kes on näinud kunagise riigipea skulptuuri võidutööd.

Seda maa seest välja kasvavat või hoopis maa sisse vajuvat Pätsi skulptuuri on irvhambad juba võrrelnud nii kunagise hirmutava lastelavastusega „Väike nõid“ kui ka Jüri Arraku šedöövritega.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Pätsi monumendi võidutöö on Eesti Kunstiakadeemia rektori Mart Kalmu sõnul kompromiss, mis rahuldab erinevate huvigruppide vajadusi. Ta ütleb, et kõrgkunst see pole, piinlik ka mitte – ühesõnaga ajab asja ära.

Rahvusooper Estonia taha Uuele Turule püstitatakse töö “Riigipea”, mille autorid on Toivo Tammik ja Vergo Vernik.

Arvestades poliitilist tausta ja ajaloolist kibedust, mis seostub Pätsiga ning nüüd lisaks jube võidutöö, siis võib küsida, ka seda selliselkujul sinna on ikka vaja. Üks küsimus tekib veel – millise ajaloolise isiku kehaosa me järgmisena näha saame.

Üks hea moment on selle monumendi juures küll – kui keegi peaks tahtma seda ümber lükata, siis see ei õnnestu kuidagi, ainult pead hakkavad veerema.

UU

20 commentsOn Pätsi monument: piinlik, hirmutav või hoopis šedööver?

 • Avatar
  Henri Ollevalaja

  Rudolf Rimmel – Iseseisvumine
  müü maha mets ja meri ja kallas liivane
  su lahjenenud veri siin pole viimane

  müü maha au ja häbi ja veri vesine
  nii tunned pole läbi sul ninaesine

  müü maha õhk ja vesi müü hingest isamaa
  ja hakka kambakesi siis rõõmust kisama

  müü maha laps ja naine see mitte viimane
  kui kauge aseaine näib küllalt kiimane

  müü maha hing ja ihu mis soe ja süldine
  ja tõesta müümiskihu on ilmas üldine

  kui maa on müüdud haljaks ta hakkab klantsima
  siis kisu ennast paljaks ja kuku tantsima

  sa tantsi paesel kaldal mis jääst on tuline
  ja karju ülalt alla hei nii me tulime

  müü maha kaldatuled müü kogu kupatus
  siin sinu järel tuleb uus suur veeuputus

  23. aprill 1991 Rudolf Rimmel

  Kui peab valima poliitika ja rahva vahel, tuleb valida rahvas; kui peab valima enda ja rahva vahel, tuleb valida rahvas; kui peab valima mitme rahva vahel, tuleb valida oma rahvas.
  http://turm.ee/kirjatykid/rimmel/index.htm
  Rudolf Rimmel hoiatas Eesti rahvast avalikult ja põhjendas, miks oli oma põhimõtete nimel valmis minema vabasurma.

  Aumehena oleks Päts teinud harakiri.
  Eurooplased ja ameeriklased kasutavad enamasti sõna harakiri, kuid see on vaid üks osa rituaalist, mida jaapanlased nimetavad 切腹 seppuku. Samuraile oli seppuku võimalus surra demonstreerides au, julgust, lojaalsust ja iseloomu kas alternatiivina vääritule surmale vaenlase kätes või karistusena millegi eest.

 • Avatar

  Olles uurinud ajalugu ja ka Pätsi rolli Eesti ajaloos siis on mul alati tekkunud üks küsimus!!!
  Ronides võimule ja luues Eesti Wabariiki oli Päts algusest peale natuke despoot või tuli see alles aja möödudes?
  Eesti aja lehed ehk meedia on sisuliselt kadunud – eriti esimene aastakümne omad aga seal vilksatavad regulaarselt Pätsi mahhinatsioonid.
  Mul on siiani alles ajakirja AGU kuskil kümmekond numbrit kokku köidetud ja kõvade kaante vahel – vägagi valgustav lugemine – kuskilt 1925<.
  Paljud eestlased kes vähegi ajalugu teavad pole talle siiani andeks andnud nii mõndagi – vaikiv ajastu ja selle varjus tehtud repressioonid.
  Vähesed tollased riigimehed vääriksid ausammast ja Päts on ka nende hulgas…

 • Avatar

  See jah järjekordne rändrahn sobib kuskile karjamaale kadakate vahele

 • Avatar

  Mart Kalm: “kompromiss, mis rahuldab erinevate huvigruppide vajadusi, kõrgkunst see pole, piinlik ka mitte – ühesõnaga ajab asja ära. Miks me peame leppima “käib kah” variandiga?! Kui kõrgkunsti nõuetele vastavat tööd ei olnud, siis tuleb konkurss läbikukkunuks tunnistada ja uus välja kuulutada. Seda enam, et isegi idee polnud originaalne- ainult pealkiri (või kas seegi?)Teada on ju, et see , mis kõlbab kõigile ei kõlba tegelikult kellelegi. Avalikustage tööd ja tühistage seniks see otsus, ilmselgelt olete lati alt läbi jooksnud.

 • Avatar

  TÜRANNID panid ülesse TÜRANNI pea, et ühiskond harjuks türanniaga(dega)
  ..
  iseenesest on see kolp tähelepanuväärne, mingi ajapärast ta maabuab OKUPATSIOONIDE MUUSEUMISSE, kus iga üks võib TÜRANNI pähe patsutada, peopesaga kukla laksu anda, sest ta on käeulatuses

  • Avatar

   okupatsioonide muuseumisse sobib see postament väga hästi, sest TÜRANN päts alkirjastas okupantidega eesti okupeerimise

 • Avatar

  Väga keskpärane kuju…Mart Kalmuga sama meelt – ajab asja ära.

 • Avatar

  Mul igatahes kiskus suu nagu Munchi karjes,kohutav skulptuur,selliseid monumente peaks ikka rahvas hindama.

 • Avatar

  Pätsi pea liual? Asukohaga Uuel Turul? Kas Turuprohveti kuju ka sinna tuleb? Milline iroonia, millest noortel autoritel ilmselt aimugi pole!

 • Avatar
  lollidemaahääl

  Kujul on tõsine puudus. Suu oleks pidanud kindlasti lahti olema, siis oleks saanud Tallinna kõiksugu külalised seda kasutada kiirekorralise välitoalettina.

 • Avatar
  Roman-Mati Kalde

  No see on lihtsalt jälk, kuidas me seas on piisavalt aatetuid ja lihtsalt lolle! Aina ülistavad oma rahva reetureid , riigi mahamüüjaidKGB agent meri , päts, laidoner jne. Seda pead võikski pidada häbipostiks!

 • Avatar

  See ju koopia Leninist Tamperes!
  Plagiatsioon,vä?

 • Avatar

  Minuteda oli konkursil osalejaid üle 20. Peaks avalikult välja panema kõik tööd, et näha, milline on meie otsustajate valikueelistus. Konkursi lähtetingimustes oli kirjas, et Päts oli täiesti positiivne riigijuht. (Selle tõttu jätsin osalemata). Otsa mälestusmärgi konkursi tingimustes oli, et see peab väljendama laulja tähtsust Eesti kultuurile. Lõpuks valiti välja ikkagi selline töö, mille eelisteks kirjeldati selle sobivust majaga. Huvitav, kuidas sellest Pätsi kujust tema roll Eesti ajaloos välja tuleb? Või sobib lihtsalt muruga?

  • Avatar
   Gunzti vaatleja

   Arvatavasti sobib see pea sillutiskividega ja samas on ka kuluefektiivne. Ja moodne kunst peabki kole ja vastik olema, et üldse millegagi tähelepanu äratada ja mingitki emotsiooni tekitada.

 • Avatar

  Nuh, meie praegune kord sai alguse sellest, et kommunistid ja küüditajad ja nende järeltulijad varastasid kogu riigi paljaks ja kuulutasid ennast “eestiks”. Puuslike püstitamisega tahetakse enda legitiimsust suurendada. No nagu Putin paneb tsaaridele ausambaid, sest ta soovib et teda ka natuke tsaariks peetaks. Kommunistid teavad, et ajalooline mälu on püsiv ning kui nad hea kõlaga sõna või asja kaaperdavad, siis nad saavad rahulikult selle sõna varjus tegutseda. Lisaks sõnale “eesti” on hea kõlaga sõna ka ntx inimõigused. Leiutame siis inimõiguste keskuse kuhu kõik NKVD taastamist soovivad isikud võiks kokku tulla. Inimesed peaksid kaaperdamist tõsiselt võtma hakkama, et kommunistidel ei õnnestuks heade või neutraalsete organisatsioonide varjus tegutseda. Niisama lahmides jääb mulje, et me kakleme kultuuriga haridusega religiooniga õigussüsteemiga ja üleüldse kõigi tsivilisatsiooni tugisammastega. Tuleb hakata rõhuma sõnale kommunist. Egas probleemiks pole ju kultuur vaid käputäis kultuuri sildi all tegutsevaid vasakäärmuslasi.

 • Avatar

  Umbes taoline Suur Kunstiteos lösutas nõukogude ajal Pärnu keskväljakul, ainult et peakolakale oli lisatud mõtlevas poosis ka pool kätt, nii et tegu pidi olema nagu mõtleva Leniniga. Puuslikule rahva poolt antud nimeks oli ühe käega invaliid. Tundub aga siiski, et taolise kõhtulahtistava kunsti aluseks on muistsete maajade ( Lõuna – Ameerikas tänapäeva Mehhiko territooriumil umbes 3000 aastat tagasi elanud rahvas ) samasugused verejanuliste jumalate suured kivipead

  • Avatar

   Jutt jumala õige: meenutab praktiliselt üks ühele neid, Yukatani poolsaarel enne maiasid elanud, olmeekide hiigelsuuri kivipäid elik puuslikke! Nuta või naera, aga isegi näoilme on peaaegu sama!!! Huvitav, kas need noorema põlve nn skulptorid enam raamatuid üldse ei loe? Ajaloo vastu üldse mingisugust huvi ei tunnee? Palun ilmutada ka nende vaimuhiiglaste nimed- autorid. OK, aga see kõrgeauline komisjon, kas seal tõepoolest ühtegi raamatute lugejat inimest ei olnud?

   • Avatar

    No ega nüüd nii kriitiline ka olla saa. Tegelikult väga hea lahendus. Kesklinnas on kogu aeg häda olnud kohtadega kus põit kergendada, nüüd tehakse üks ilusti juurde ja kui rahvas Pätsule krae vahele laskmise selgeks saab, siis võib sellest kujust üks väga populaarne asi saada.

  • Avatar

   Oletame korraks, et lapsed või muidu leidlikud mõtlevad välja et tegemist on värvimata Shreki peaga, ja see värvitakse ära. Siis saab alles nalja – punane sots on roheline 😉 .

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused