Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paul Oja: „Tõsine võitlus seisab veel ees“

-
17.04.2021
Euroopa Parlament
© Scnpix

Ütlemata meeldiv on tõdeda, et üks selge oht Eesti rahvusriigi tulevikule demokraatliku vabariigina on NETSi seaduseelnõu muutmise läbi kõrvale tõrjutud. Valitsuskoalitsioon asus opositsioonipartei EKREga tõsimeeli tulemustele suunatud läbirääkimisi pidama, et Riigikogu tööd ähvardavast punnseisust üle saada ja tänaval meelt avaldavat rahvast rahustada. Martin Helme hinnangul üliharuldane olukord Eesti ajaloos.

Kõige selle suure rõõmu ja kergenduse juures, mida paljud inimesed kahtlemata tunnevad, ei maksa siiski unustada natuke laiemat pilti. Nii Reformierakond kui ka Keskerakond kuuluvad europarlamendi fraktsiooni ALDE, tänane Renew Europe. Üsna vähe aega enne 13. jaanuari musta kolmapäeva, kui abielureferendumi teostumine kõigi selle teele kuhjatud tõkete kiuste hakkas üha tõenäolisem välja nägema, käis ALDE delegatsioon Tallinnas Jüri Ratasele sõnu peale lugemas.

Minul ei olnud kahjuks võimalik kärbsena kohtumisruumi laes istuda, kuid…

1) ALDE tähtsate ninade visiit.

2) Kaporatuuri seletamatu ind aasta jagu kestnud eeluurimise käigus just siis aktiivselt konkreetseid meetmeid võtta, kui järgmisel päeval seisis Riigikogus ees hääletamine abielureferendumi üle.

3) Jüri Ratase otsus tagasi astuda.

4) Mailis Repsi avaldus, et Keskerakond enam EKREga koostööd ei tee.

Ja kas sa näed – ongi „poliitiline vastutus“ võetud, uus valitsus moodustatud, kuid mis peamine – EKRE on auti manööverdatud ja abielureferendum ära nullitud. Kes ei näeks nende sündmuste loogilist seost ja ühtsele ajajoonele asetumist?

Tänane edukas tõrjelahing Riigikogus osutus (kui me kohalikke tegureid lähemalt ei analüüsi) võimalikuks ainult seetõttu, et ALDEL on üldjoontes kama kaks, kas Eesti politsei võtab tänavamuusikuid kinni või mitte. ALDE huvide lävepakk on sellistel puhkudel kõrge, inimõigused liikmesriikides teda ei huvita.

Aga kui tekib vähenegi võimalus, et rahvas hakkab ise oma riiki puudutavate otsuste tegemisel kaasa rääkima – siis tunneb ALDE kõrbelõhna. See on eurosallijatele tõeliselt ohtlik. Sest rahvas võib ju otsustada, hääletada, valida valesti.

Siis järgneb otsustav sekkumine ALDE poolt, nagu tänavu jaanuaris nägime. Ja reetureid, kes on enda karjääri nimel valmis eelistama Euroopa Sotsialistlike Vabariikide Liidu huvisid oma rahva ja riigi huvidele – neid meil paraku jätkub.

NETSi osas kompromissile jõudmine on rõõmustav saavutus, kuid rasked võitlused on veel ees.

 

Paul Oja, tõlkija