Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Põllumehed nõuavad ukrainlasi kevadtöödele – kas see on karmide piirangute ajal reaalne?

-
25.03.2020
© UU

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Eestimaa Talupidajate Keskliit nõuavad valitsuselt välismaa põllumajandustööliste riiki lubamist, sest vastasel korral jäävad COVID-19 pandeemia oludes põllud harimata, loomad hooldamata ja Eesti kodumaise toiduta.

Põllumajanduskoda ja taluliit saatsid peaminister Jüri Ratasele ettepaneku, et Eestis viibivate ajutiste välistöötajate töölubasid pikendataks olukorra normaliseerumiseni ning jätkataks uute lubade menetlemist, võimaldades karantiini nõudega riiki sisenemine, vahendab BNS.

Aprillis algaval kevadtööde hooajal vajavad põllumajandusettevõtted ligi 2000 välismaa põllumajandustöölist, kuid politseiamet ei menetle ajutiselt viisade, viibimisaja pikendamise, elamislubade, elamisõiguste ja lühiajalise töötamise registreerimise taotlusi. Uusi taotlusi võetakse küll vastu, kuid otsuseid nende suhtes ei tehta.

Põllumajanduskojale teatas välistööjõuga seotud muredest 75 ettevõtet, kus aprilli lõpuni kehtiva eriolukorra ajal peaks tööd alustama ligi 400 valdavalt Ukraina päritolu hooajatöölist. Enne mai algust lõppeb nendes ettevõtetes ligi sajal välistöötajal tööluba, mida on vaja erakorraliselt pikendada.

Ainus, mida Eesti tegelikult teha saab, on pikendada siin viibivate ukrainlaste töölube, muus osas aga ei tohiks põllumeestele järele anda, sest piirab ju terve riik ennast tohutult, kuni kodudes karantiinis istumise ja töö seiskumiseni paljudes sektorites. Ei saa kitsendada tervet riiki miinimumini ja anda siis ühes sektoris eeliseid.

Kui võimaldada põllumajandustöötajatel “karantiini nõudega riiki sisenemine”, siis mis õigust on keelata seda ka näiteks ehitussektorile, kellel jäävad ilmselt kümned objektid seisma?

Kui kriisiennustused vähegi paika peavad, siis on lähiajal üle Eesti suur hulk inimesi, kel pole tööd ega sissetulekut – sealt saab ka põllumajandussektor tööjõudu. Postsovjetlikust Ukrainast võõrtööliste sisselubamine koroonaviirusesse haigestumise tipphetkel oleks lihtsalt hukatuslik.

Kodumaise toidu tootmine on hädavajalik, kuid nüüd tuleks ka tööjõu osas kodumaale mõelda.