Põllumehed nõuavad ukrainlasi kevadtöödele – kas see on karmide piirangute ajal reaalne?

Repliik,
©UU

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Eestimaa Talupidajate Keskliit nõuavad valitsuselt välismaa põllumajandustööliste riiki lubamist, sest vastasel korral jäävad COVID-19 pandeemia oludes põllud harimata, loomad hooldamata ja Eesti kodumaise toiduta.

Põllumajanduskoda ja taluliit saatsid peaminister Jüri Ratasele ettepaneku, et Eestis viibivate ajutiste välistöötajate töölubasid pikendataks olukorra normaliseerumiseni ning jätkataks uute lubade menetlemist, võimaldades karantiini nõudega riiki sisenemine, vahendab BNS.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Aprillis algaval kevadtööde hooajal vajavad põllumajandusettevõtted ligi 2000 välismaa põllumajandustöölist, kuid politseiamet ei menetle ajutiselt viisade, viibimisaja pikendamise, elamislubade, elamisõiguste ja lühiajalise töötamise registreerimise taotlusi. Uusi taotlusi võetakse küll vastu, kuid otsuseid nende suhtes ei tehta.

Põllumajanduskojale teatas välistööjõuga seotud muredest 75 ettevõtet, kus aprilli lõpuni kehtiva eriolukorra ajal peaks tööd alustama ligi 400 valdavalt Ukraina päritolu hooajatöölist. Enne mai algust lõppeb nendes ettevõtetes ligi sajal välistöötajal tööluba, mida on vaja erakorraliselt pikendada.

Ainus, mida Eesti tegelikult teha saab, on pikendada siin viibivate ukrainlaste töölube, muus osas aga ei tohiks põllumeestele järele anda, sest piirab ju terve riik ennast tohutult, kuni kodudes karantiinis istumise ja töö seiskumiseni paljudes sektorites. Ei saa kitsendada tervet riiki miinimumini ja anda siis ühes sektoris eeliseid.

Kui võimaldada põllumajandustöötajatel “karantiini nõudega riiki sisenemine”, siis mis õigust on keelata seda ka näiteks ehitussektorile, kellel jäävad ilmselt kümned objektid seisma?

Kui kriisiennustused vähegi paika peavad, siis on lähiajal üle Eesti suur hulk inimesi, kel pole tööd ega sissetulekut – sealt saab ka põllumajandussektor tööjõudu. Postsovjetlikust Ukrainast võõrtööliste sisselubamine koroonaviirusesse haigestumise tipphetkel oleks lihtsalt hukatuslik.

Kodumaise toidu tootmine on hädavajalik, kuid nüüd tuleks ka tööjõu osas kodumaale mõelda.

21 commentsOn Põllumehed nõuavad ukrainlasi kevadtöödele – kas see on karmide piirangute ajal reaalne?

 • Avatar

  Ma lootsin, et keegi asjust aru saab ja rohkem pole mul vaja kirjutada, aga ei- asi läheb veelgi koomilisemaks ja selgub, et peale isamailu hoidlemise ja ühislaulmise suurt teha ei mõisteta.
  Nii, et kuidas seal Austraalias saab ja siin ei saa? Austraallase, valged siis. ei soovi ise mustatöölised ja põllu- istandusetöölised olla ja selleks sobivad idaeurooplased. 30 AUD on 17 EUR ja seda palka maksavad, õigemini on see koos lisatasudega kokku meie veofirmad ka eestlastele, kes Skandinaavias sõidavad, 120 EUR päevas nimelt.
  Kuid siin on ka üks nüanss- nimelt ei leita juhte! Korralikud juhid on üle hüpanud Skandinaavia veofirmade alla. Siinseid järjest võttes põrkutakse kõikvõimalike tarkovskilike probleemidega. Nt esimene ülekanne vallandab juhil joomasööstu. Minge Skandinaavia parklatesse ja veendute ise, nähes oma kaasmaalasi.
  Hinnatud eesti töömehed on müüt samuti suures osas, sest needki on ammu väilismaiste peremeeste all ja suures osas koosneb “kalevipoegade” kontingent alko- ja amfinautidest, kes kvalifitseeritud tööjõuks ei kvalifitseeru, küll aga odavtööjõuks. Suures osas põlvkond, kellede ema nende kasvatamise aselel “Lussmariiat” vaatas ja isa kadunud oli. Põhikool ehk õnnestus läbi lohistada.
  Asi on nii hull, et kaasmaalasi tuleb häbeneda ja püüda neist eemale hoida.
  Kogu selle jamaga, mille siin korraldasid alguses Mart Laar-i meeskond ja hiljem REF, ongi selline olukord, milles vähegi midagi oskavad on kas jalga lasknud igaveseks või on väljamaalaste palgal.
  Sellist genotsiidisarnast olukorda ei looda ju päevaga!
  Eesti on Euroopa kõrgeima maksukoormusega, kõrgeima elektri ja osaliselt ka kõrge kütuse ja toiduhindadega riik, milles isegi puudub võimalus korrektset palka maksta ja see pole ahnusest- see on loodud olukorrast, kus ettevõtjatel mistahes alal on nöör kogu aeg kaelas. Või peab olema suli, töötajaid rahadega üle laskma või muid trikke tegema, aga nemad pole ettevõtjad ka, nemad on lihtsalt vargad.
  Ka ei uuri eestlane taustsüsteemi vaid teeb primitiivseid arvutusi. Kasvõi seda, et Venemaal on palk väga väike võrreldes meiega.
  Nii, kui nad saavad 500 kuus, on see nende hindade ekvivalendis 1500!
  Norras on suured palgad! Jah, on, kuid selle osaliselt nakerdavad ära nende hinnad.
  Ukrid meil saavad nende taustsüsteemi kohaselt kolme- neljakordse palga jne…
  Eriti rumalad ja küünilised on siin Juri demagoogitsemised. Maailm on palju suurem ja see sinu alfa ja oomega, Püha Euro omab igal pool erinevat ostujõudu, meie palga eest võib mingis Aafrika kolkas terve küla osta, kuid Luksemburgi kodanik keeldub uskumast, et EU-s on nii väikesed palgad üldse olemas.
  Mida tahan öelda?
  Seda, et aastakümnetega on Eesti tööjõuturg ära rikutud, “kassikoolid” on jaganud tunnistusi ja diplomeid raha eest kellele iganes, asju otsustavad diletandid, on põlvkond noori ülekaalulisi indiviide, kes mirtte midagi osates soovivad megapalka ja muidu “orjama” ju ei hakka, On horde tarbetute erialade diplomitega vehkijaid, kes juba tööriiete selgapanemise mõttest minestavad jne.
  On tekitatud vaakum, milles rassivad veel 50-neaastased ja kui need maha surevad, siis see “pehme põlvkond” müüb päritud vara koheselt maha “välismaa investorile” ja ongi teie rahvuse eest seistud- teid näidatakse Vabaõhumuuseumis mustanahalistele ja te saate oma trikoloori lehvitada ja pasteldes tantsu vihtuda. Ring ongi täis ja teie soovid täitusid- tantsite ja laulate!
  Ma kogu südamest loodan, et midagi saab veel teha, et peale selle uhke ja hää olemisse ärkamisele lisaks ärkab ka selge mõistus ja asjad saavad korda.
  Kui Jurid ei pääse asju otsustama, rahvas õpib arutlema ja rehkendama ja juhtideks saavad arukad inimesed, mitte karjeristinärakad, kes küll püünelt loosungeid kraaksuda mõistavad, kuid kel on tegelikult kõigest ja kõikidest külmalt ükskõik.
  Võtke aru pähe ja vaadake, mis teiega tehtud on!
  “Mehed- teie hobused põlevad!”

 • Avatar
  Lehelugeja

  Huvitav, et needsamad eestlased, kes meil siin väidetavalt ennast kohe tööl täis joovad, kuivatid maha põletavad ja traktorid katusele keeravad, on nt. Austraalias väga hinnatud tööjõud, kellele farmides maksti juba 10 aastat tagasi 30-40 dollarit tunnis, mõnel pool rohkemgi. Ise käinud ja teinud, seepärast tean. Ja selle kõige juures oli toit poes odavamgi veel kui Eestis. Nii et on küll võimalik nii korralikult tööd teha, inimväärset palka maksta kui ka kaupa õiglaselt hinnastada.

 • Avatar

  “Ja kui üks traktor suudab harida 700 hektarit, palju neid traktoriste siis vaja läheb?”
  Nii primitiivselt asjale muide lähenetaksegi. Jutt on traktorist, justnimelt maasinast, kuid mitu tundi järjest suudab seda teha inimene? Selle 700 hektari koristamise ajal käib nt juba külv. Seega, kaks veokit veavad vilja, kombain töötab, üks traktor, tavaliselt renditud rendifirmal, veab laaduriga vilja veokitesse ja teine on juba külvil, kammimas jne. Kuivatis vähemalt kaks inimest. Palju kokku saame?
  Mina saan seitse.
  Nende seitsme kokkusaamine on meil tõeline peavalu ja kui üks on puudu, siis on täielik jama muide.
  Kui te ei oma vähimatki aimu, kuidas asjad käivad, mismoodi töötavad ja kuidas see tubli eestlane ei taha midagi sellist teha või joob end täis ja põletab kuivati maha, keerab traktori keset selget päeva kummuli, siis ärge võtke sõna!
  See on Eesti külaelu tänapäev ja on seda olnud juba paarkümmend aastat.
  Need ukrid on aastaid sellest jamast põllumehi päästnud, tunnevad kohalikke olusid, masinaid, agrot. Mõned on põllumajandusliku kõrgharidusega muide.
  Jah, kõik oleks ilus, kui oleks neid omi võtta, kuid isegi põllupidajate laosed keelduvad põllutöid tegemast ja enne pesevad pealinnas teiste autosid, on poes transad vms.
  Ja SINA-tajale teadmiseks, et ma ei ole põllumajandusettevõtja ega maksa ka ei suurt ega väikest palka, küll tean väga hästi, mis toimub.
  Eestlane ei viitsi enam midagi teha.
  Õnnelikud on need põllupidajad, kel on õnnestunud aastatega oma meeskond välja kujundada, tavaliselt sugulastest ja hõimlastest, kes on kindlad mehed, pole joodikud ja ei virise alalõpmata.
  Loll lugu ongi see, et need ukrid on peremehega justkui ühte asja ajamas, aga kohalikel on väga ükskõik.

  • Avatar

   Muideks meil ei ole puudust mitte ukraina tööjõust vaid Ukraina toidust. Miks meil vaba majandust ei ole et me peame jpodikute ja laiskvorstide hingehinnaga tooteid tarbima ? Vaata mis asjad poes või turul maksavad. Meil on toit kallim kui Soomes või Saksamaal sest sakslane teeb tööd aga ešti talunik tahab esimese kartuylikilo eest aasta otsa purjus olla ja kalli džiibiga sõita. Meil on vaja riiklikult Ukraina põllumajandusettevõtetele turule saabumiseks et toidu hinnad lõpuks mõistuse piiridesse langeksid ja kohalikele varastele ja joodikutele ja logarditele lõpuks kohale jõuaks et maailma kalleim toit ei ole OK.

   • Avatar

    Sa ajad midagi väga segi!
    Jutt on siin mitte põllumajandusfirma omanikest vaid kohalikust tööturust.
    Kartulikilo hind on otse ostes heal kartulil 35 senti ja sellest aasta otsa joobes olla on ikka väga keeruline.
    See “kalli džiibi” jutt on ikka täiesti äraleierdatud hala. Põllupidaja aastane läbisõit on nende neliveolistega ca 50 000 ja seda ei sõideta lusti, tegemist on töövahendiga ja meie maksusüsteem justnimelt soodustab nende suurte kastikate ostu.
    Põllumees müüb saagi siiski sentide eest, seega edasimüüjad teevad sellest kalli toidu.
    Ühiskonna lõhestamiseks on muidugi soodne konstrueerida vaenlane ja kadedusobjekt nimega “põllumees”.
    Ma juhiks tähelepanu ka sellele, et oma põllumajanduse likvideerimise korral oleksime täielikult võõraste meelevallas ja hinnad tõuseksid veelgi.
    Ka paluks mitte seostada maapoodide ümber luusivaid, surnud kala silmade ja rindadeni rippuvate silmaalustega tegelasi põllumeestega, neil “klubilistel” puudub igasugune seos nii mehe kui põlluga. Ka ei tunne mitte ühtegi põllumeest, kes oleks logard, joodik ja varas ja ma tunnen neid arvatavasti rohkem, kui keegi Juri neid elu jooksul näinud on. Ma ei suuda ka praegu meelde tuletada neist kasvõi ühte, keda oleksin näinud joobes olevat.
    Kust te kogu sellise info hangite?
    Jutt oli tööjõuturul pakutavast kontingendist, kellega pole põllumajanduses mitte midagi peale hakata peale põllumajanduses kaose loomise, kui see peaks eesmärk olema.

   • Avatar

    Jumaluke, need pole põllumajandusfirma omanikud vaid lihtsalt vasakäärmuslikud orjapidajad. Seda lora joodikust põliselanikust räägitakse ju absoluutselt igal pool läänemaailmas. Mitte kusagil pole mitte kedagi. Miljardi valge inimese hulgas pole ühtegi tööinimest vaid ainult pudeliga tolgendavad ossid. NTX USAs ei oska keegi ITd, terve Ameerika joob nii et Boeing pidi India slummist tööjõudu palkama kes oma äpijupiga kaks lennukit alla kukutasid. Nii häbematut demagoogiat polnud isegi Stalini ajal. Gulagi kohta ei räägitud, et seal on häid töökohti küll aga joodikud ei viitsi tööd teha ega hästi elada. Meil on vaja teha seda mida eelmiste heade tööandjatega tehti nagu ntx Lõunaosariikide puuvillakasvatajad või Balti parunid kes olid ka väga head palgamaksjad ainult et joodikud ei osanud ega viitsinud tööd teha. Ainukesed joodikutest alaarenenud ossid on need võõrtööjõudu vajavad “ettevõtjad” ja ma arvan, et paarsada orjapidamiskontorit kinni panna on lihtsam kui terve riik väljamaalastega üle ujutada. Ei taha lõpetada nagu Saksamaal kus ka ainult juuakse ja tööd ei tehta nii et Merkel pidi 3 miljonit inimest sisse tooma sest Saksamaal pole kedagi kes oskaks ntx autosid ehitada.

  • Avatar

   Sellest me saime juba aru, et sa ise põllumajandusettevõtja pole, endlösungimees. Su osutus probleemidele on mingil määral usutav, aga lahendus pole riikliku poliitikana vastuvõetav.

   (Vbl sai nüüd topelt — aga mis teha, kui meil on siuke debiilne dialoogi tappev, määramatu viivisega süsteem.)

 • Avatar

  Ennekõike peab mõtlema eesti rahvuse säilimise ja siis majanduse peale.
  Mina näen ohtu hoopis selles.Koroonaviirus ei vali rahvust.
  Eks omajagu süüd ole ka Mart Laaril,kui lasi eesti põllumajanduse põhja ja ka meie paljukirutud ewro ametnikud,kes ei seisa eu-s põllumajandustoetuste suurendamiste eest või jäävad nende taotluste tegemisega hiljaks,nagu nii mõnedki juhtumid on päevavalgele tulnud.Keeruline olukord igal pool ja siin ei aita hiromantia ega ka Nobelistide arvamused ega ennustused.

 • Avatar
  Põllumehed...

  Ja kui üks traktor suudab harida 700 hektarit, palju neid traktoriste siis vaja läheb? Palju sellest eestlastega on kaetud või võimalik katta? V kohe ühtegi leia? Ja ukrainast tulevad sul muudkui ja ainult valmis spetsialistid?

 • Avatar

  Nagu alati, tõstab rumal üles rahvusküsimuse. Tänan küsimast, olen eestlane.
  Just nii jääbki muide nälga, kui hooajaga narritakse põllud ja rikutakse tehnika.
  Eestlasele meeldib õppida küll, aga ikka need erialad on moes, mida lipsuga saab pidada. Põllumajanduses võib mustaks saada, päevad võivad ilmaolude tõttu ka ööpäevasteks minna, kui vihma vahel paar päeva kuiva on ja eestlane on muutunud äärmiselt mugavaks ja nõudlikuks.
  Hetkeolukord on selline ja soigumine väljasuretamisest ja muust on äärmiselt kohatu.
  Kaasaja tehnika õpitakse selgeks aastatega, agromajandus samuti. Nojah muidu ise on agraaris tööl?
  Arste on ka puudu- ehk suunaks sellest “tuhandetest” mõned ka meditsiini- ehk saavad hakkama?
  On täiesti lubamatu suhtuda hetkeolukorda nii primitiivselt!
  Et nii täpselt asju teab- enda arvates vähemalt.

  • Avatar

   Lõpeta palun see arulage loba joodikust ja laiskvorstist põliselanikust ja tublist ja töökast migrandist. Ma saan aru tänapäeva tehnoloogia keerukusest ning sellest et kaasaegseid masinaid saab opereerida ainult siis kui Sul on süsimust nahk ja Islami usk kõikvõimsalt Allahilt endalt aga see ei kehti ainult tehnikaoperaatorite kohta. Kõigepealt on meil vaja Ukraina põllumajandusettevõtjaid sest nagu naha kohalikud harimatud joodikutest laiskvorstid ei ole suutnud 30 aasta jooksul aru saada, et tööjõule tuleb palka maksta. Ja veel peavad meid idiootideks ka. Näita mulle ukrainlast kes suudaks kasvõi natukene inglise keelt rääkida ning oleks Lääne tehnoloogiaga kokku puutunud ? Need profid on siiamaani sovjetiajas. Kõik ehitused on neid täis nii et teame me seda “oskustööjõudu” Krt meil koolipoisid saavad ka asjadest paremini aru .

   • Avatar

    Juri, eelmisel kevadel vahetati ümbruskonnas õhuliinid AMKA vastu välja. KÕIK liinimehed olid ukrainlased ja nende eestlastest ülemus ütles, et tal pole varem paremaid töömehi olnud, ka ei saavat enam eestlast kuidagi posti otsa ronima.
    Lisaks teatan, et ma katsetasin, vähemalt pool neist rääkis soravat inglise keelt.
    Ma pole mingi ukrainlaste fänn, pigem tean neid kui suht niru iseloomuga tegelasi- no leedukatele järele ei jõua, aga peaaegu.
    Ma kirjeldan olukorda ja selliste uisapäisaotsuste tagajärgi.
    Sinu jutt on rumal demagoogia, mis faktidega ei kattu, igaks juhuks tõid veel neegrid ka mängu.
    Kui see sinu “kohalik tööjõud” midagi ei viitsi teha- ei saa neile ka palka maksta.
    Ja sinu “arusaajad koolipoisid” saavad enamuses aru vaid telefoni rullimisest, nad ei viitsi isegi autokooli minna, kui emme kinni maksaks.
    Aga ikkagi- kust on pärit selline informatsioon, mida sa soiud? Telefonist rullid diivanil välja ja ootad megapalgapakkumist mõnelt vastikult põllumehelt?
    Teine “informeeritu” soovitab ukride asemel “omasid” koolitada!?
    Ei tea, kus need “omad” on, kes soovivad sellist koolitust? Otse loomulikult võetaks oma külast kui oleks võtta.
    Aga ei ole.

  • Avatar

   Ja Ukrainlased ei riku masinaid ära? Siis on se su enda süü, et oled aastaid eestlaste asemel ukrainlasi välja koolitanud.
   Ja see traktori jutt on üldse veidi ebausutav. Ukrainlased võetakse ikka vagude vahel istuma mitte kalleid masinaid retsima.

   • Avatar

    Vasakäärmuslane lihtsalt vihkab ja demagoogib. Väga suure tõenäosusega pole ta ühegi ukrainlasega näost näkku kokku puutunud.

    Nagu kõik teised kes sõimavad nii ameeriklasi kui sakslasi kui kõiki teisi laiskadeks lollideks ja joodikuteks kes ei oska ega taha midagi teha ja sellepärast on kõikides riikides kohutav tööjõupuudus. Saksamaal pole kedagi kes tahaks ja viitsiks autosid õppida, nii et Merkel pidi 3 miljonit töökat haritud spetsi sisse tooma.

    Meil on vaja tabudest ja dogmadest loobuda ning hakata tõsiselt mõtlema ntx natsionaliseerimise peale. 30 aastat on näidanud, et orjapidajad ja vargad ei taha ega oska inimeseks hakata.

    Viimases hädas hakkas veel natsiks kah. Et siis mõnede rahvaste lapsed polegi üldse võimelised õppima ja teiste rahvaste lapsed sünnivad spetsideks. Ukrainas keegi ei joo ega mängi telefoniga, muudkui õpivad. Meie omad jälle ei õpi vaid ainult joovad aga millegipärast makstakse 100 000 inimesele joomise ja logelemise ja lolluse eest palka.

 • Avatar

  Seega, austet A.P. arvates on eestlane liiga loll ja õppimisvõimetu ja tuleks kiiremas korras väljast toodud uue ja parema “eesti rahva” vastu välja vahetada? Seega mida rohkem eestlasi haigestub ja sureb, seda parem on, tekib targemate ja paremate väljast toodud uusrahva jaoks rohkem ruumi? Kas siis poleks parem praegune, loll ja õppimisvõimetu rahvas lihtsalt nälga jätta? Las kärvavad, saabki platsi puhtaks paremate ja targemate jaoks?
  Muide mis rahvusest austet A.P. ise on? Nähtavasti mitte eestlane?

 • Avatar

  Ma kordan veel- need “tuhanded kodus istuvad” EI kvalifitseeru põllumajanduses töövõimelisteks!
  Põldu enam kõplaga ei harita!
  Asi pole selles, et eestlasi ei soovita põldudel näha- need eestlased ei taha ise seal põllul olla või ei vasta oma oskustelt ja omadustelt kaasaja nõuetele!
  Nad tapavad päevaga tehnika, sest nad lihtsalt ei oska!
  Ja ega viitsi ka, sest uhke ja hää olla on mugavam.

 • Avatar

  Ma pisut selgitaksin olukorda.
  Et võtke “omad” tööle?
  Ilus oleks muidugi, kuid kes hiljem nende “omade” tekitatud kahjud kinni maksab? Juhiks siinkohal tähelepanu kaasaegse põllumajandustehnika keerukusele, hinnalisusele ja sellele, et kui nõukaajal läks üks traktor kolhoosist rivist välja, oli see jama, aga mitte katastroof.
  Kui ühes põllumajandusettevõttes suudab tänapäeval ÜKS traktor harida nt 700 hektarit, siis selle ühe puudumine laostaks kümneid inimesi. Tööd jäävad lihtsalt tegemata, liisingud maksmata ja “välismaine investor” saab sadu hektareid maid poolmuidu kätte.
  Me ei saa panna põllumajandusmasinate rooli “omasid”, kelledest enamus on mingid naljaerialad lõpetanud. Just nimelt lõpetanud, sest teha nendega midagi pole ja “mustatööliseks” (kelle hulka selliste arvates põllupidajad/maakad kuuluvad) ju ei hakka!
  Masinaid saab tänapäeval usaldada vaid ja eranditult selge mõisusega ja vastavat haridust omavale isikule.
  Plaan nüüd asi “omadele” anda lõppeb taas kaosega, sest vili jääb külvamata ja koristamata nii mõneski firmas ja tõepoolest saadab materiaalsesse kollapsisse sadu ja sadu inimesi.
  Eestlane võib küll olla hirmuhke ja üüberhää, aga on olemas lisaks sellele ka reaalsus.
  Reaalsus on see, et ega neid ukre ei võetaks, kui oleks võimalus omi võtta. On küüniline arvata, et kui ukre siia ei lase, hakkavad mingite kassikoolide lõpetanute ja noorloodrite hordid meil põldu harima.
  Palun viige end asjadega enne otsuste vastuvõtmist kurssi. Ärge tekitage kaost ja leidke variant mis töötab.

  • Avatar

   A.P. Ilmselgelt vabaneb kriisi jätkudes ehitussektorist päris keeruliste ehitusmasinate (ekskavaatorid jms ) operaatoreid ning transpordisektorist kohanemis(öppimis)vöimelisi rekkajuhte. Ma ei usu, et need inimesed ei ole vöimelised kiiresti orienteeruma pöllumajandustraktori operaatoriks (praktiline ümberöpe on muidugi vajalik ja sellega tuleb alustada täna, selmet ulguda välistööjöu puuduse teemal). Aga jah, võimalik, et see operaator on isegi Eestis harjunud seni saama suuremat palka, kui SINA oled valmis maksma. Seega, probleem on ikkagi selles, kas pakutav palk vöimaldab töövötjal ka ära elada ja peret ülal pidada. Siinkohal on väga ülbe ja irooniline Eesti tootjate (need, kes panustavad odavale vöörtööjöule) poolne üleskutse: “Eelista Eestimaist, osta ainult Eesti ettevötja toodangut! Aita meil ellu jääda!” Kui kohalik toode on importtootest oluliselt kallim, miks peaksin rohkem maksma ja SIND toetama, kui SINA eelistad tööle vötta odavat importtööjöudu??? Kas SINA aitad MEIL ellu jääda???

 • Avatar

  Praegu seda mõtet edasi mõlgutades – kas selle asemel, et tuhandeid võõrtöölisi sisse tuua ajal kus eestlased istuvad ilma tööta, poleks mitte lihtsam sisse tuua need mõnikümmend põllumajandustootmisüksuse juhti kindla suunisega kasutada töödel kohalikku tööjõudu? Viiruseleviku oht oleks OLULISELT väiksem. Kes ikka juhtpositsioonil oma töötajana eestlasi näha ei taha, vahetatakse ukrainlase vastu välja. Või veel parem, mõne teise eestlase vastu, kes oma rahvast nii ei vihka. Siis oleks piirideülene sagimine null.

  • Avatar

   Sellest saime juba aru, et sa ise põllummajandusettevõtja pole, endlösungimees.

 • Avatar

  Küsimusi põllumajandustootjatele – kas meil praegu ei istu mitte tuhanded inimesed kodus? Kas põldu saab harida ainult ukrainlane ja eestlased selleks ei kõlba? Või on põllumajandustootjad rassistid ja vihkavad eestlasi ning ei soovi neid oma põldudel töötamas näha? Eesti inimesed istuvad kodudes ja imevad varsti näppu, kümnete, kui mitte sadade tuhandete kaupa ning ikka on vaja kuskilt kedagi sisse tuua? Mis toimub?

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused