Priit Tali: üleskutse kõigile minust erinevatele

Repliik,
©Uued Uudised
Me oleme siiski erinevad.

„Hääd neegrid, hääd geid ja lesbid, hääd venelased, ukrainlased ja kõigi muude rahvuste esindajad, hääd mistahes moel minust oluliselt erinevad inimesed.

Te ei ole samasugused kui mina. Mina ei ole samasugune kui teie. Mõnikord on meie suur erinevus silmaga näha, vahel on see kuulda, vahel selgub erinevus eluviisidest ja käitumistest. Aga me ei ole ühtemoodi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ja kas teate – mind see ei häiri mitte põrmugi! Pigem vastupidi, mul on tõsiselt hea meel, et me üksteisest nii palju erineme. See teeb elu palju huvitavamaks. Kui kõik maailma inimesed oleksid minu moodi, oleksin ilmselt masendusest ja igavusest ammu nööri kaela pannud.

Ja kas teate veel ühte asja – meie nähtavad, kuuldavad, tajutavad erinevused ei tähenda mingil moel, et mõni meist oleks kuidagi parem. Või halvem. Mölakas gei on mölakas inimene. Tore gei on tore inimene. Sama kehtib neegrite, asiaatide ja kõigi rahvuste kohta. Jah, kui valge heteromees on mölakas, siis ta ongi mölakas.

Minu sügava veendumuse kohaselt on valdav enamus valgetest, mustadest, kollastest, meestest, naistest, heterodest, homodest ja mistahes rahvuse esindajatest toredad ja mõistlikud inimesed. Paraku on nende kõigi seas ka mölakaid. Kuid see ei olene mitte mingil moel rassist, rahvusest või seksuaalkäitumisest.

Mul ei ole kellegagi teist mitte millegi üle tüli kiskuda. Kuni te olete toredad inimesed, seni on mul täiesti savi, mis värvi te olete, mis keelt te räägite või kellega voodit jagate. Ja väga tahaks loota, et te suhtute ka minusse samamoodi. Et teid ei häiri see minust olenematu asjaolu, et olen heleda nahaga ning mulle meeldivad naised.

Kui ma olen teie meelest mölakas, siis suhtugegi minusse kui mölakasse, aga mitte kui valgesse heteromölakasse. Sest mölakaks ei tee mind minu nahavärv ega minu voodieelistused. Või kui leiate, et ma olen tegelikult päris tore kutt, siis ärge laske end häirida minu rassist ega orientatsioonist.

Mina olen täiesti suuteline kujundama oma suhtumist teisse selle järgi, kas olete mölakad või toredad inimesed, jättes täielikult kõrvale kõik meie kaasasündinud erisused.

Ainus erinevus, mis loeb, mis annab põhjust mingisuguseks vastuoluks, on see, kui mina olen tore inimene ja sina oled mölakas. Või kui mina olen mölakas ja sina oled tore inimene. Või kui oleme mõlemad mölakad. Siis me tõesti ja tõenäoliselt omavahel läbi ei saa. Ja sel juhul tekib tüli ka siis, kui oleme ühte värvi, ühest rahvusest ja ühtmoodi voodihuvidega.

Hääd neegrid, hääd geid ja lesbid, hääd venelased, ukrainlased ja kõigi muude rahvuste esindajad, hääd mistahes moel minust oluliselt erinevad inimesed – palun ohjeldage neid endi hulgast, kes mingist tabamatust raevust ajendatuna üritavad meid kõiki omavahel tülli pöörata. See õnnestub ju ainult siis, kui te lasete neil seda teha.

Ei mõtetes ega tegudes ei ole ma iial ette võtnud midagi, mis võiks teid mistahes moel kahjustada meievahelise erinevuse tõttu. Ja ma ei kavatse seda ka tulevikus teha. Ma austan sügavalt teie kõigi elulaadi, arvamusi, uskumusi, kombeid. Ma ei tule õpetama teid elama, ma ei tungi teie koju, ma ei nõua teilt minu käitumise imiteerimist, ma ei reklaami oma eluviisi, ma ei suru teile peale oma tõdesid ega liputa teie ees oma intiimeluga.

Kui teie käitute samamoodi, siis ei olegi meil ju muud võimalust, kui elada sõbralikult.

Ärgem laskem end eksitada vihastest valgetest vasakliberaalidest ega musta ülemvõimu nõudlejatest. Me väärime ju rohkemat. Our lives matter.

Priit Tali, kolumnist

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused