Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Saamatu valitsus ametnikeriigi käpa all

-
31.01.2024

Eile andis haridusminister Kristina Kallas (Eesti 200) Vikerraadios teada asjaolust, mida teadvustavad vaid need vähesed, kes riigieelarve vastu huvi tunnevad. Nimelt on eelarves ülekantavaid vahendeid ühe miljardi euro jagu!

Ülekantavad vahendid, mis need on? See on raha, mille ministeeriumide ametnikud riigieelarvet tehes oma “kõhu alla kraabivad” ning mille selgituseks on erinevad lennukad tegevusplaanid. Aastaid on olnud teada tõde, et suur osa neist plaanidest – sel aastal siis miljardi euro jagu kulutusi – jääb ellu viimata. Täpne summa aasta aastalt varieerub, kuid on igal aastal märkimisväärne.

Selleaastase miljardi juures on eriti nukker, et aasta alguses võttis riik miljard eurot laenu, et suurenenud kulusid katta. Laenuintress on 3,25% aastas, mis tähendab, et aastane intressikulu on 32,5 miljonit eurot!

Nii ongi raske leida raha maakoolide säilitamiseks, õpetajate, päästjate ja politseinike palkadeks, teede ehituseks jne.

Nii peaminister Kaja Kallas kui rahandusminister Mart Võrklaev (mõlemad Reformierakond) peaksid tõsiselt mõtisklema vanasõna üle, mis räägib sõelaga vee kandmisest. Ja kui nad selle mõttest aru on saanud, siis tagasi astuma.

 

Rain Epler, riigikogu liige (EKRE)