Seadusest “põhiseadusliku riive” otsijatel tuleks alustada selle vastavusest preambuli põhimõtetele

Rubriik Repliik On
©Uued Uudised
Eesti Vabariigi Põhiseaduses on kirjas, et eesti keel, kultuur ja omariiklus on esmatähtsad.

Eesti poliitikas on muutunud populaarseks mõiste “põhiseaduslik riive” kasutamine, samas kui preambuli lausekatkest “mis peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade” ei hooli ei president ega maasikakasvataja.

President Kaljulaid on poliitikasse toonud olukorra, kus Põhiseadusest arvestatakse ülepingutatult ainult võrdsuse põhimõtet, mis teiste oluliste sätete eiramisel hakkab omariiklusele igati vastu töötama – sel moel asetatakse riigipea käsitluses põlisrahva ja rahvusriigiga võrdsesse seisu mistahes ülemaailmne nähtus.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kaljulaid on tuntud ka selle poolest, et ta otsib igale valitsuse poolt algatatud ja parlamendis heaks kiidetud eelnõule “põhiseaduslikku riivet”, olles selle loomuliku protsessi muutnud valitsusvastase nõiajahi osaks. Tähelepanuvääriv on see, et Riigikohtusse jõudes mingi riive ehk leitakse, kuid see pole sageli see, millele osutas Kaljulaid (kaitseväele jälgimisõigust andev seadus).

Hea tahtmise korral võib igast seadust põhiseadusliku riive leida, eriti kui kasutada võrdsuse printsiipi, kuid samas tasuks jälgida, kui mõjuavaldav see riive on, ja mitte iga kerge vastuolu korral kohe seadust välja kuulutamata jätta. Kaljulaid kui opositsiooni president saab ilmselt kord “seaduste tagasisaatja” ajaloolise kuulsuse.

Nüüd on “põhiseadusliku riive” oma arsenali võtnud ka Kaja Kallas, kes teatas, et ERJK ülesannete võtmine võib riivata põhiseadust. Ta pole seejuures isegi kindel, kas see nii ka on.

Uued Uudised teevad omapoolse ettepaneku: iga seaduse puhul vaadata kõigepealt, et see vastaks Põhiseaduse preambulile ehk lausekatkele “mis peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade”.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused