Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Teadus vajab lisaraha – ainult mitte ideoloogiline pseudoteadus

-
19.04.2020
Eesti vajab tarku noori ülikoolidesse, aga nende tase rikutakse juba eos ära. Pilt on illustratiivne.
© UU

Koroonaviirusega seoses räägitakse taas teaduse rahastamisest. Seda tuleks aga teha valdkonnapõhiselt ja tõsiteaduse osas.

Jah, näiteks viroloogia ja muu tõsine teadus vajab kõvasti raha. Aga mitte näiteks sotsioloogia ideoloogiline osa. Sest kui sotsioloogias saab lähtuda ideoloogiast, siis koroonaviirus on täiesti apoliitiline.

Maailmas on palju pseudoteadust. Piir selle ja päristeaduse vahel ei käi juba ammu enam teadusliku maailmavaate ja religiooni-esoteerika vahel – teadusesse suruvad ennast igasugused ideoloogiad, kodukootud filosoofiad ja praktikad. Isegi imeravitsejatest on saanud hingeterapeudid.

Pedagoogikateadlane Peep Leppik kirjutab ammu sellest, kuidas haridusõpetus on minetanud teaduspõhisuse ja muutnud haridussüsteemi ideoloogiliseks kohustusteta vabakasvatuseks – justkui oleks lapsed võimelised ilma kogemusteta ise õiges suunas arenema. Tagajärjeks on intelligentsuse langus, sest lapsi ei õpetata teaduslikul alusel.

Eestis räägivad ka reformipoliitikud Maa kättemaksust inimesele viiruse kaudu ja ülikoolides tehakse teadustöid ideoloogilistel teemadel, nagu soolise võrdsuse uuringud.

Kõik algab antavast kõrgharidusest. Eesti kõrgkoolid on muutumas neomarksismi pesadeks, kust võib varsti tulla (ja juba tulebki) “tarkusi”, nagu oleks meeste ja naiste erinevus ainult sotsiaalne konstruktsioon meie peades – kuigi naised toovad erinevalt meestest elu ilmale, mis määrab ära tohutult erinevusi.

Või nagu oleks “peakonstruktsioon” ka rasside erinevus, kuigi seda on näha nii välimuses kui ka rassiliste keskkondade arenguvahes. Või nagu oleks homoseksuaalsus normaalsus – oma väikese protsendiga on ta igal juhul kõrvalekalle elu loovast heteroseksuaalsusest.

“Algaval õppeaastal saab Tallinna ülikoolis teadmisi omandada seksuaalsuse ajaloo ja Eesti LGBT+ kogukonda käsitlevas õppeaines. Tallinna ülikoolis on sellel semestril võimaik tegeleda seksuaalsuse ajaloo ja LGBT+ ajaloo teemalise õppega. See toimub aga projektõppe aine raames, mille nimi on “Erialasid lõimiv uuendus” ehk “ELU”. Ka TalTech kutsub oma üliõpilasi üles külalisüliõpilasena seda ainet võtma,” kirjutas Delfi möödunud aasta augustis.

Või siis on Tallinnas ülikoolis õppejõud, kelle kohta kirjutab Vikipeedia “2006–2007 Kesk-Euroopa ülikool, soouuringud (magister)” – selliseid on palju ja nad õpetavad välja mitte teadlasi, vaid uusi ideolooge. Kasvõi teadlaseks peetav Marju Lauristin, kes on tegelikult puhas juunikommunistlik ideoloogiatöötaja.

On väga ohtlik, kui teadust hakkavad määrama ideoloogiad, mida saab sisse suruda igale alale – majandustki saab õpetada sellest sõltuvalt, eriti kui marksistlikes ülikoolides õpetatakse sügavuti ainult ühte mudelit ning jäetakse tutvustamata teised, sama olulised ja mõjukad.

Kuidas teha nii, et raha saaks tõsiteadus? Seda tuleb anda ennekõike aladele, kus tulemusi ei saa keerata ideoloogiliseks – näiteks viroloogiale. Seda raha võib leida ka juba olemasolevast rahastusest – kui Tallinna Ülikoolis LGBT ajalugu mitte õpetada.