Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tõeline eriolukord – erameedia dikteerib valitsusele enda päästmise suuna ja mahud

-
15.04.2020
Ajakirjandust objektiivsus enam ei köida, esikohal on klikid internetis. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Eesti erameedia elaks justkui pilvedes, olles unustanud mõisted “era” ja “ettevõtlus” ja nõudes endale sotsiaalabi.

Eesti Meediaettevõtete Liit (EML) tegi peaministrile ja eriolukorra juhile Jüri Ratasele ettepaneku, et riik võiks korraldada vähemalt aasta lõpuni laiaulatuslikud sotsiaalkampaaniad kõikides erameedia kanalites mahuga üks miljon eurot kuus.

Uued Uudised ei oma ülevaadet, milliseid sotsiaalkampaaniaid riigil tegelikult vaja oleks, aga EML-i pretensioonikas nõue riigile on küll otsene ülbe surve valdkonnalt, kes kriisis saabudes kummalisel kombel esimesena ära kukkus ja kerjakäe välja sirutas.

Erameedia võimalik rahastamine peaks jääma neisse piiridesse, kus nende raskused on tingitud äkilisest kriisist, kuid eraettevõtlust pole vaja päästa nende vale majandusmudeli pärast – selleks on poliitiline ja ideoloogiline kallutatus.

Lahmiv ja pahatahtlik kriitika valitsuse vastu konstruktiivse kriitika asemel on erameediat iseloomustanud juba pikemat aega. Kui Raul Rebane ja teised temasugused väidavad, nagu karistaks riik neid kriitika eest, siis pole see õige – riik ei näe lihtsalt vajadust toetada ettevõtlust, mis on infomaastikul pigem destruktiivne. Riigil on ühiskonna jaoks oma rahvusringhääling – kuigi väga hädine, aga ega erameedia parem pole.

Kolmapäevalgi kirjutavad sotsiaalmeedia kommentaatorid sellest, kuidas nii erameedia kui ERR töötavad Reformierakonna ruuporina – näiteks Johannes Tralla suhtumine Kaja Kallasesse “Esimeses Stuudios” oli alandlik-soosiv, samas kui valitsuserakondade inimesi peedistab sama pseudoajakirjanik mõnitavalt ja halastamatult.

Riigile jääb vaid soovitada, et kui ajakirjandust mingil moel tõesti toetada, siis oma äranägemise järgi, mitte nende diktaadi kohaselt. Kriisi alguses ärakukkunud ja kallutatusesüüdistustes vaevlev erameedia pole päästmist väärt, kui juba nende lugejad neid hüljanud on – muidu poleks ju rahavoolud lõppenud.

Ajakirjanduse toetamist on soovitatud ka Euroopa Liidu tasemelt – ju siis pole liberaalset maailmavaadet propageeriv meedia võimeline omil jalul püsti seisma.