Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Urmas Espenberg: Sotside ja liberaalide võim Euroopa parlamendis kahanes

-
19.01.2017
Laadime sisu...

Euroopa Parlament valis teisipäeval Prantsusmaal Strasbourgis endale uueks esimeheks paremtsentrist Antonio Tajani (fotol) Tajani kogus 351 toetushäält ja tema rivaal sotsialist Gianni Pittella 282 häält.

Kuigi Tajani, kelle seadis üles parlamendi suurim poliitiline rühm Euroopa Rahvapartei, on mõõdukalt konservatiivne ja pole ka teab mis rahvusriiklust austav ning rõhutav EP fraktsioon, on antud valik siiski tunduvalt parem kui uuspunane Martin Scultz, kes juhtis Parlamenti 2012. aastast saadik ja lahkus seoses kandideerimisega sügisestel Saksamaa parlamendivalimistel. Tema asemik Pitella jäi Tajanile selgelt alla.

Ühtekokku püris europarlamendi esimeheks seitse seadusandjat. Lisaks itaallastele nähti mõningaid võimalusi ka Belgia endisel liberaalist peaministril Guy Verhofstadtil, kes on silma paistnud rämeda föderalismipropaganda ja liikmesriikide allutamisega Brüsseli keskvõimule. Rahvuskonservatiivide õnneks ei saanud aga ei Pitellast ega Verhofstadtist esimehena asja, kuigi nüüd lubavad sotsid hakata kangutama Ülemkogu esimeest Donald Tuski, kuna punastele ei ole jäänud EL juhtorganites ühtegi võtmepositsiooni.

Tajani lubas peale hääletamist, et teeb kõik usaldusväärsuse taastamiseks ja Euroopa Liidu institutsioonide rahvale lähemale toomiseks. Tajani sõnul on ülimalt tähtis, et eurosaadikud oleksid kodanikega otseühenduses ja tavakodanikud külastaksid rohkem parlamenti ning kurdaksid oma muresid.  Mis aga kõige olulisem, et Europarlamendi uus president lubas, et oma arvamuse saavad kuuldavaks teha ka need, kes pole temaga sama meelt. See annab lootust, et Euroopas muutub aina enam kuuldvaks iseseisvate ja vabade rahvusriikide uniooni pooldavate inimeste hääl.

“Mina usun Euroopasse, kuid kui keegi tahab seda parlamendis kritsieerida, siis tal on täielik vabadus seda teha,” ütles Tajani hääletamisele järgnenud pressikonverentsil.

Salajasel hääletusel valisid Euroopa Parlamendi saadikud parlamendile ka 14 asepresidenti. Üles seatud 15 kandidaadi seas oli ka Roheliste / Euroopa Vabaliidu (Greens/EFA) fraktsiooni liige Tarand, kes aga ei osutunud kahes voorus peetud hääletuse käigus valituks, teatas Euroopa Parlamendi esindus Eestis.

(allikad Politico ja BNS)

FOTO: AP/Scanpix