Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riho Breivel: Ida-Virumaal on Eestile sobimatute kohanimede probleem väga terav

-
26.01.2023
Riho Breivel
© UU

Kolmapäeval toimus Riigikogus kohanimeseaduse ja ruumiandmete seaduse muutmise seaduse eelnõu arutelu, millel sõna võtnud EKRE Riigikogu saadik Riho Breivel nentis, et sobimatute kohanimede jätkuv olemasolu puudutab teravalt ka Ida-Virumaad ning Eestile lojaalsed inimesed saavad muutuste vajadusest aru.

“Tõsi on, see probleem puudutab kõige rohkem Ida-Virumaad. Ja ta peabki puudutama, sellepärast et me oleme seal selle murega olnud aastakümneid. Minu head tuttavad, sugulased, sõbrad, kes on pidanud selle koorma all elama, et nad peavad elama nendel tänavatel, mis tegelikult on nimetatud nende nimede järgi, kes on tegelikult Eesti rahvast hävitanud, Narva linna ja Ida-Virumaa purustanud, ajaloo purustanud. Ja siin puldis tullakse rääkima, et see ei ole hea! Mis see siis hea on?

Need inimesed, kes on Eesti kodanikud, need on kõik selle poolt, või suurem enamus, kes on ausalt Eesti kodanikuks saanud. On ka erinevaid nihverdisi, kes on saanud, ja loomulikult seal võib olla ka provokaatoreid. Sellepärast ma siin eelnevalt küsisin, et kuidas me läheme edasi kohalike omavalitsustega, kus tegelikult istuvad laudade taga inimesed, kes ei oma ja ei tahagi eesti kultuuri, traditsioone ja väärtusi omaks võtta. Selle probleemi me peame lahendama.

Ja see, et siin praegu tehakse valimispropagandat põhjendusega, et see nimede muutmine tekitab meil tõsist olukorda, see on puhas populism. Loomulikult tekitab! Aga mitte ei tekita meil nende inimeste hulgas, kes on meie valijad, kes on Riigikogu valijad. Ma olen kindel, et nende hääled on nende poolt, kes toetavad seda seadust.

Ei saa lömitada iga sissetuleva rändaja ees. Me peame neid võtma kui sõpru, kui nad on meiega sõbrad. Aga kui nad tulevad meile peale suruma oma tahtmist, oma nimesid, oma traditsioone, oma väärtusi, siis nad ei ole sõbrad. Seisame sõprade eest ja loomulikult on tarvis tuua Ida-Virumaale neidsamu toetusi, neidsamu kindlustundeid, et meie energiasüsteem jääb nii kauaks püsima, kui leitakse lahendused ka põlevkivi loodussõbralikuks kasutamiseks. See on kõik tehtav, seda uuritakse ja me jõuame sinna.”