Riik kühveldab II sambaga vanaduspensionäride raha eripensionäride kontodele

Arvamus,
©Scanpix
Pension on paljudele inimestele vanaduspõlve ainus sissetulekuallikas.

Selle väite tõestuseks kirjeldab kirjasaatja Heldur-Valdek Seeder PPA peadirektori Elmar Vaheri näitel, kuidas see käib.

“Elmar Vaher on sündinud 1.05.1975, nimetati PPA peadirektoriks 2.05.2013. Tema teine ametiaeg algas 2.05.2018 ja on tähtajaga 1.05.2023.

2019. aastal on tema põhipalk 6000 eurot, millest maksab igakuiselt 120 eurot (s.t 2%) II sambasse ja I samba ehk tänaste vanaduspensionäride arvelt tõstetakse talle igakuiselt 240 eurot (s.t 4%) lisaks.

Kas Elmar Vaher vajab raha rohkem kui tänased vanaduspensionärid?

Juhul kui Elmar Vaher suudab oma teise ametiaja lõpuni ametis püsida, siis määratakse talle (48 aasta vanuselt* ja sõltumata sellest, kas ta samas või mõnes muus ametis jätkab töötamist) eripension 75% tema ametipalgast, mis tänase seisuga oleks 4500 eurot kuus.

Juhul kui Elmar Vaheril ei õnnestu tähtaja lõpuni peadirektori ametis püsida, siis hakkab ta saama ikka sedasama eripensioni. Kuid siis mitte 48 aasta vanuselt ja staaži arvestamata, vaid 55 aasta vanuselt ja staažinõudega 30 aastat.

Elmar Vaheri enda eripensioni suurust I sambast ehk tänastelt vanaduspensionäridelt temale äratõstetav raha ei mõjuta. Seega puudub põhjus ka karta, et II samba vabatahtlikuks muutmisel mees sealt lahkuma kipuks.

Kas tõesti Elmar Vaher vajaks 4500-le eurosele eripensionile kuus lisaraha II samba näol, et seda tänaste vanaduspensionäride arvelt I sambast ära võtta ja tema kontole kanda?

Ka siis, kui riik mõtleb mitte vanaduspensionäridele vaid hoopis majanduse ergutamisele, oleks need 240 eurot õigem kanda mitte Elmar Vaheri, vaid tänaste vanaduspensionäride kontodele. Kuna vanaduspensionäridel on rahaga kitsas ja läheb kohe tarbimisse, siis see ergutaks riigi majandust. II samba kaudu sama raha Elmar Vaherile suunamine on raiskamine.

* PPVS § 101 (4) Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori ja Kaitsepolitseiameti peadirektori väljateenitud aastate pensioni suurus, sõltumata tema üldisest politseiteenistuse staažist ja vanusest, on alates tema teise täieliku ametiaja lõppemise päevast 75 protsenti tema pensioni arvutamise ametipalgast.

Kommentaarid

One commentOn Riik kühveldab II sambaga vanaduspensionäride raha eripensionäride kontodele

  • Avatar

    Kas need eripensionid pole liialt kõrged(75%palgast)?Tavapension pole40%-gi.Riigi majandus on väga vildak ja silmakirjalik.Hr.Vaheri palk on suurem kui peaministril,siis on ikka proportsoonid paigast ära küll.Huupi lahmida rahaga,mis kogutakse elanikonnalt maksudena ja jagatakse suvalisele ametnikule 1000-.ja 200-.eurona palgatõusuks on ikka väär küll.Kes vastutab?Helmed näidake nüüd oma taset õigluses!!!

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused