Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ronald Liive: EKRE-l ja riigikohtu esimehel on õigus, e-valimised vajavad tõsist reguleerimist

-
06.04.2023
ID-kaart
© UU

Ajakirjanik Ronald Liive kirjutab Geeniuses et olles e-valimiste temaatikat ajakirjanikuna aastaid jälginud, on üha rohkem skeptikuks muutumas, sest selle regulatsioon on viisakalt öeldes puudulik. Tal on ülimalt hea meel, et EKRE ei ole oma jonni jätnud ja tagus trummi ka pärast Riigikogu valimisi.

Samas viis nende kaebus selleni, et Riigikohtu esimees Villu Kõve osundas õigetele valukohtadele.

Ta toob tänavuste valimiste põhjal puust ja punaselt näite, mis pole veel ajakirjandusest läbi käinud.

Liive: „Valimiskomisjon pani eelmise aasta oktoobris paika, milline peab (mitte ei tohi, vaid peab) hääletussedel nägema välja. Riigi Teatajas on must valgel kirjas, kui suur tohib jaoskondades kasutatav pabersedel olla, milline tekst ja kus tohib sellel olla jne.

Täpselt sama kehtib e-häälte puhul. Komisjoni otsuse kohaselt peab e-sedelil olema hääletaja allkiri, krüpteeritud ja dekrüpteeritud e-hääl. Peale kandidaadi nime, erakonna ja numbri peab neist viimane omakorda omama infot selle kohta, millises maakonnas hääletaja elab.

Tehniliselt taibukamad e-hääletajad märkasid aga, et Riigikogu valimistel puudus e-hääles info maakonna kohta. Näiteks minu näitel oleks seal pidanud olema kirjas Saare maakond, kuid oli kirjas   . Just, lihtsalt tühjus oli.

Aga miks nii? E-kirjade ping-pong valimisteenistusega viis sinnani, kus teenistuse pressiesindaja ütles, et Riigikogu valimistel ei peagi maakond olema toodud välja, kuna e-hääle struktuuri ja e-hääle seadistuse failis, mis on GitHubis avaldatud, on öeldud, et maakond on vajalik vaid kohalike omavalitsuste valimiste ajal.

Tuletan meelde, et 2022. aasta oktoobris kehtestas komisjon korra. Nad teadsid, et järgmisena toimuvad Riigikogu valimised, ja oleksid saanud tuua konkreetselt välja, et maakonna nõue ei kehti Riigikogu valimiste puhul. Aga nad ei teinud seda.“

Ta lisab, et Riigikohtu esimehel Villu Kõvel on õigus – Riigikogu peab esmajoones korda ajama e-valimiste regulatsiooni. Olgu uues seaduses sõna-sõnalt kirjas, milline tohib üks e-hääl olla. „Palun keevitage jäädavalt kinni kõik tagauksed, mis annavad teenistusele võimaluse öelda midagi muud,“ rõhutab ta.

 

Allikas: Geenius