Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rõuge vallavolikogu esimees: inimesed ei usu õiglast kohtlemist ja ilusaid lubadusi, sest lubajad on samast erakonnast, kes andsid neid ka 15 aastat tagasi

23.11.2022
Üks hoiatusplakat kohalikele.
© Rõuge valla FB-leht

Meie ilusat, vaikset ja valget Rõuge valda ähvardab oht, vähemalt osaliselt, muutuda maapealseks põrguks neile inimestele, kes otseselt ja kaudselt jäävad selle polügoni piiride sisse või selle vahetusse lähedusse.

Rõuge valla volikogu esimehena olen algusest peale selle protsessi aruteludes osalenud. Alates esimesest kohtumisest kaitseministriga oktoobri alguses ja 21. novembril kohtumisest temaga Tsooru rahvamajas, on seisukohad leebemad, aga põhimõtted samad. Arusaaja inimese ja Eesti patrioodina saan ma väga hästi aru – Eestit tuleb kaitsta ja selleks on hea väljaõpe hädavajalik. Tänane Ukraina sõda on näidanud võimsa ja kaugelelaskva suurtükiväe tohutut potensiaali. Meil on uued liikursuurtükid K9 Kõu, võimsad relvad, kuid selle relva teeb efektiivseks hästi välja õpetatud meeskond.

Et jõuda tänaste probleemide juurde, siis enne võiks heita pilgu tagasi. 15 aasta eest tuli teema esmakordselt päevakorda seoses Nursi polügoniga. Toona taotleti seda 3300 hektarile ja kui ilusat juttu aeti kohalikele! Lubati parandada teid, osta kohalikelt põllumajandustooteid, teha helibarjääre, vahetada aknaid jpm. Lubadusteks need kõik jäidki. Tõele au andes, kohalikule Nursi kogukonnale lubati 32 500 eurot aastas taluvustasu, mis pidi minema kohaliku kogukonna üldkasutatavate projektide tarbeks. See raha on ka laekunud ja Nursi rahvas on saanud renoveerida vana koolimaja ilusaks lasteaiaks, ehitanud külakeskuse, ujumiskoha ja muud nipet-näpet.

Nüüd, kus polügon laieneb, relvad muutuvad võimsamaks ja laskmine hakkab toimuma 250 päeval aastas, on olukord kardinaalselt muutunud. 21 perel tuleb maha jätta oma kodud ning kümnetel ja kümnetel peredel tuleb jääda sellesse kahekilomeetrisesse tsooni, mis hakkab tundma kõrgendatud müra ja vibratsiooni. Mina elan polügonist 4 km kaugusel ja 122 mm miinipilduja lasud kostuvad mulle nagu lähedal paugutav pikne.

Ühesõnaga, õhk meie vallas on elektrit täis. Inimesed ei usu õiglast kohtlemist, ei usu ilusaid lubadusi, sest lubajad on samast erakonnast, kes andsid neid ka 15 aastat tagasi. Olen võtnud endale ülesande neid inimesi igakülgselt aidata õiglaste lahenduste ja kokkulepete saavutamisel. Muidugi minu põhieesmärk on, et kodud jääks alles ja et selle polügoni laienemine piirduks lõuna-lääne suunaliselt, kus pole asustust ja ka maa kuulub 75% riigile. Eraomanikele kuuluvad seal ainult enamuses metsamaad. Ühesõnaga hoian asjal silma peal ja teavitan meie lugejaid ka sündmuste edasisest arengust.”

Mati Kuklane

EKRE liige

Rõuge valla volikogu esimees

Riigikogu liikme kanditaat Võru, Valga ja Põlvamaalt