Salapärased kaotsiminekud Soome MTV uudistesaadetes

Arvamus,
©Reuters/Scanpix
Sarnaselt Rootsiga vaikitakse ka Soomes maha kuritegevuse ja terrorismi tausta. Pilt on illustratiivne.

Uute Uudiste kaasautor Paul Oja kirjutab Soome meedias ja ühiskonnas levinud tsensuurist ja lihtsalt mahavaikimisest.

“Kas teate toredat rahvalikku laulu ”Süda tuksub“? Noormees läheb koos oma pruudi Mallega merele kala püüdma ja pulmi plaanitsema.

Üks laulusalm on selline: „Kui on hüva pärituul, lendab vene nii kui kuul…“ Keegi Nõukogude Liidu kommunistlikus paradiisis üles kasvanud „jeestlastest“, kes pärast sõda Eestisse tõttasid siinsele rahvale sama malli järgi õnne tooma, ei olnud laulu sõnadega rahul. „Kuhu see Vene teil lendab, pealegi nagu kuul? Vene on siin ja ei lenda siit kuhugi, ärge unistage, kodanlikud natsionalistid!“

Ma ei mäleta enam, kas kästi see salm ümber teha või laulust hoopis välja visata.

Selline oli selle aja tsensuur, mis töötas GLAVLIT-nimelise organisatsiooni juhtimisel.

Eile õhtul (15. jaan.) vaatasin Kümneseid uudiseid. Saate lõpupoole teatas diktor:

„Keskkriminaalpolitsei andmetel kasvab Soomes kuritegelike organisatsioonide ja julmade vägivallakuritegude arv. Täna, veidi hiljem algavas saates Rikospaikka ütleb Keskkriminaalpolitsei juhataja uus asetäitja, et Soome võib siiski vältida kuritegevuse sellist arengut kui Rootsis.“

Järgnes katkend Rikospaikka-saate intervjuust.

Markus Välimäki, Keskkriminaalpolitsei juhataja asetäitja alates 1. veebruarist 2020:

„Ma mõtlen sellest positiivselt, et organiseeritud kuritegevust on ühiskonnas mingil tasandil alati, kuigi me seda ei taha, kuid selle tegevuse eeldused ja kõige kahjulikumad mõjud tuleb viia miinimumini. Neid on võimalik mõjutada, ja keskne vahend selleks on võimalikult varane sekkumine. Rootsis on esitatud hinnanguid, et kui kuritegevuse arengusse oleks varasemal etapil vahele astutud, oleks ehk suudetud sellele suuremat mõju avaldada.“

Panin oma digiboksi mainitud politseisaadet salvestama. Salvestuse vaatasin hiljem hoolikalt kaks korda läbi, kuid Rootsist või sealsest kaugele arenenud kuritegevusest ei kostnud KKP uue juhataja intervjuus minu kõrvu küll silpigi.

Ma ei mõista muud oletada, kui et politseisaate monteerija juurde astus sisse keegi vastavate volitustega isik ja andis vastavad juhtnöörid. Rootsi võimude arvates ei ole ju riigis mingeid no-go-tsoone ja kuritegusid teevad ju rootslased ka.

See juhtum ei ole MTV praktikas esimene.

18. augustil 2017 keskpäeva paiku andis Põlissoomlaste erakonna värske esimees Jussi Halla-aho MTV reporterile intervjuu. Muuhulgas mainis ta, et on ainult aja küsimus, millal Soomes pannakse toime esimene terrorirünnak.

Paar tundi hiljem andis Marokost Saksamaa kaudu Soome asüüli taotlema tulnud muslim Turku turuplatsil 31-aastasele naisele surmava noahoobi. Ühtekokku tappis terrorist kaks naist ja haavas viit.

MTV Seitsmestes uudistes esitati koos kurva päeva põhiuudisega ka Halla-aho intervjuu koos tema ennustusega võimaliku terroriteo kohta. Õhtul Kümnestes uudistes oli Halla-aho intervjuu samuti sees, kuid – üllatus, üllatus – võimalikust terrorirünnakust Soomes ei kostnud enam silpigi.

Omal ajal tähendas tsensuuriorganisatsiooni GLAVLIT nimetus riigisaladuste kaitset trükisõnas. Praegu lõigutakse poliitkorrektsuse nimel videoklippe. Facebookist ja mujalt kaob salapärasel viisil postitusi. Kas ees on jälle keelatud raamatute ja tervikuna keelatud autorite nimekirjade koostamine?

Praeguse sotsiaalmeedia tasemel ei või sellest muud välja tulla kui kunagise totaalse ideoloogilise surve õel karikatuur. Nagu enamasti ikka, kui mõnd ajaloo draamat korrata püütakse.”

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused