Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Soome ei ole Eesti vastu, vaid oma riigi poolt

-
13.06.2021
Sanna Marini kummardus Kaja Kallase ees on viisakus, mitte truualamlikkus.
© Scanpix

„Mul ei ole aimugi, millised motiivid ja kalkulatsioonid juhivad Soome valitsuse arutlusi ja otsuseid. Ning muidugi on mul sügavalt kahju neist Eesti peredest, kes praeguse töörändebloki tõttu kannatavad. Kuid ometi tuleks nii terve mõistuse kui ka lihtsa viisakuse pinnal vaadata asjadele pisut teistsuguse nurga alt.

Kui väga me seda ka ei ihkaks – meie inimeste mistahes mured EI OLE soomlaste jaoks prioriteet. Ka Soome valitsuse jaoks. Ning ei tohigi olla!

Kuidas teile meeldiks Eesti valitsus, kelle esmane mure ja hool oleks suunatud lätlaste või venelaste või afgaanide probleemidele?

Mistahes riik võib ja peabki püüdma olla heades suhetes lähinaabrite ja ka kaugemate rahvastega. Kuid selline püüdlus ei saa kuidagi olla nö esimene päevakorrapunkt. Et kui see on lahendatud, siis vaatame oma rahva probleemide poole.

Kui mistahes riik ei tee meie suunas kummardusi ja meile soodsaid otsuseid, siis ei tähenda see automaatselt, et nad on meie vastu. See tähendab lihtviisil, et neil on OMA probleeme, mis vajavad lahendamist ENNE meie probleemide peale mõtlemist. Kas miski saaks olla veel normaalsem ja loomulikum?

Kiunuda avalikkuses, et soomlased tegelevad meie murede asemel oma muredega – see on esiteks ebaloogiline, kuid peamine – see on lapsik ja ebaviisakas.

Kujutle, et sinu ja sinu naabri majade vahel põleb lausleegiga puukuur, mis ähvardab kohe-kohe süüdata mõlemad kodud. Sa haarad vooliku ja asud kastma – kumma maja seina? Vastus on ilmselge, eks ole? Aga miks sa ei kasta naabri maja? Ja miks sa hakkad halama, kui naaber ei kasta sinu maja?

Kordan – mul ei ole aimugi, mille põhjal soomlased praegu meie kodanike vaba rännet takistavad. Kuid olen absoluutselt veendunud, et tegemist ei ole mõttetu kiusuga meie vastu, vaid motiivid on seotud nende oma rahva kaitsmisega. Isegi kui põhjused ja põhjendused on ebaadekvaatsed, on põhimõte vägagi õige.

Teine ja olulisem nüanss selles teemas kipub juba päris ära ununema. Oleme hakanud täiesti normaalsena võtma olukorda, et tuhanded eestlased töötavad püsivalt Soomes. See EI OLE normaalne!

Kehtna elanik peaks töötama Kehtnas, äärmisel juhul Raplas. Kui ta on sunnitud käima tööl Tallinnas, siis on juba midagi valesti. Mistahes Eestimaa paiga inimeste töötamine Soomes võiks olla aktsepteeritav väga lühiajalise episoodina. Aga et tuhanded eestimaalased töötavad aastakümneid põhjanaabrite juures, et tuhanded lapsed kohtuvad ühe vanemaga paar korda kuus – see on ühemõtteliselt ebanormaalne ja haige. Ning SEE ebanormaalne ja haige olukord on ka praeguse pendelrändekriisi tegelik algpõhjus.

Kas see on kuidagi Soome valitsus(t)e süü? Äkki kirjutaks avaliku kirja ja kaebaks Euroopa Komisjonile, et Soome Vabariik on vastutustundetult ja ebaõiglaselt võimaldanud oma riigis maksta töölistele inimväärset tasu? Ning sel moel teadlikult ja salakavalalt ära meelitanud meie töökäsi?

Või teeks seda, mida oleks pidanud tegema aastakümnete eest – hakkaks tööle selle nimel, et praeguse olukorraga sarnanevaid jamasid ei saakski tekkida? Hakkaks riigi tasemel tegelema OMA inimestega. Nii, nagu seda teeb paha Soome.“

Priit Tali, kolumnist