Suursaadik astus tagasi – kelle probleem?

Arvamus,
©Uued Uudised
Suursaadik Tiido lugu on taas selline, mille ümber tekitatakse palju vahtu.

Mihkelson arvab, et „suursaadik Tiido sõnad peaksin olema väga tõsiseks äratuskellaks“. Kes peaks ärkama? Kes magab?

Ja millised siis olid suursaadiku sõnad? Mõned tsitaadid (mis muidugi liberaalseltskonnal kahe silma vahele jäid):

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Minu maailmavaade erineb nii palju meie praeguse valitsuse maailmavaatest. Arvasin, et kui nemad tagasi ei astu, siis võib-olla on kõige parem, kui mina astun tagasi.”

“Ja see on minu probleem, kui mulle see (tänane valitsus -toim) ei meeldi ja kui ma ei taha seda esindada.”

Need on ju igati õiged, arusaadavad ja loogilised seisukohad!

Riikide valitsused vahetuvad, see on loomulik protsess kõikjal. Sageli on uus valitsus eelmisega võrreldes erineva koosseisuga, erinevate maailmavaadetega ning seetõttu ajab ka erinevat poliitikat.

Taas – see on loomulik protsess. Kuni mistahes suunalist poliitikat ellu viiv valitsus on demokraatlikult ja legitiimselt võimule saanud, seni on jabur nimetada tema poliitikat valeks, halvaks või muul moel inetuks.

Muidugi ongi opositsiooni asi alati ja igal pool valitsust maapõhja kiruda, kuid objektiivselt ei tähenda see midagi. Rollid vahetuvad ja uus opositsioon kirub uut valitsust. Ja nii ikka edasi.

Kui eelmise valitsuse poolt ametisse pandud ametnikule või diplomaadile uue valitsuse seisukohad ei meeldi, siis ei ütle see mitte vähimatki valitsuse kohta. See tähendabki just seda – talle ei meeldi. Inimlik ja igati mõistetav.

Kui tänane valitsus paneb ametisse mõne kantsleri või saadiku ning (hüpoteetiliselt) järgmiste valimistega saab valitsuse moodustada Reformierakond, siis on praktiliselt 100% kindel, et sellele kantslerile või saadikule uus valitsus ei meeldi. Ja mis siis sellest? Miski ei saaks ju olla loomulikum!

Poliitikat mittekujundavaid riiklikke ametiposte täitvad mehed-naised ju teavad, et valitsused vahetuvad, poliitikad muutuvad. Oma ametikohustuste juures professionaalseks ja lojaalseks jääv riigiametnik on sellega juba tööle asudes arvestanud ning ei lase end sellest häirida.

Kui aga siiski inimlik vastumeelsus valitsuse suhtes kaalub üles professionaalsuse, siis just nõnda aus ametnik või diplomaat teebki – astub tagasi. Palju hullem, kui ta jääks ametisse ja hakkaks salaja istuvale valitsusele vastu töötama.

Igal juhul aus ja lugupidamist vääriv samm Tiido poolt. Ja nagu ta ise ütles, oli see TEMA probleem ning kellegi soov puhuda see mistahes moel üldiseks ja suureks probleemiks – see on ebaloogiline ja hambutu.

Priit Tali, kolumnist

18 commentsOn Suursaadik astus tagasi – kelle probleem?

 • Avatar
  vanaisa maalt

  Asjal ongi lihtne ja loogiline seletus, kes on tulihingeline kommunist, sellest rahvuslast ei saa mitte kunagi. Kõik, kes otsivad kõikvõimalikke põhjuseid mitte austada isamaad, on ju reeturid ja neid on oi kui palju. Kes vabanedes ihkasid vaid kõrgeid kohti ja hüvesid, mitte vabadust ennast. Nõukogude kord imponeeris sedavõrd, et lootus seda edasi juurutada omatahtsi , on kustumatu hinges tänagi. Et EKRE ka õigust ja õiglust tagasi rahvale tuua üritab, ei mahu Tiidole hinge. Vaene 5-es kolonn, ikka on teil häda mõistuse pärast, aga veneviisasid ju väljastatakse, milles küsimus….

 • Avatar

  Aasta 2001, Euroülikooli aula Mustamäe tee 5. Külalislektor Harri Tiido. Küsisin lahkelt sm Tiidolt küsimuse, mida tähendab “laarlaste väljahüütud avatud rahvuslus”? Sm Tiido läks endast täiesti välja, lausa solvas küsijat isiklikult. Vaatame suuremat pilti, Harri Tiido isa oli vene ajal Tartu Riikliku Ülikooli kommunistliku parteikomitee esimees. Seesamune Tiido isa, kuigi tippkommunist, oli rahvuslike vaadetega ning päästis üsna mitmeid heade tulemustega nn kulakute lastest tudengeid Siberisse saatmast, tema sõna luges ning KGB leppis sellega. Seesama mees, Harri Tiido isa, oli pinsipõlves Tallinna Polütehnilises Instituudis (tänane Tallinna Tehnikaülikool) NLKP ajaloo, marksismi ja teadusliku kommunismi õppejõud. Vastasin talle eksamil, ka seal jäi Harri Tiido isa sisuliselt tõeliseks meheks, mäletas olnut, küsis ka mu isa käekäigu kohta, kelle ta Siberist kunagi ära päästis. Aga näed, pojast sai esirinnas globalist-internatsionalist, tõeline kommunist ja Eestimaa mahamüüja.

 • Avatar
  Minu arvamus

  See sõu Tiido poolt on teadlik. Mees teadis,et ees on pensionile minek ja raha on vaja.Aga,et eestis meedias tööd saada pead pugema kohalikkudele tööandiatele .Kuna neid on meil kaks ja mõlemad.suht sarnase maailmavaatega siis oli ju selge millise partei kallale tuli minna,et edaspidi tööd saada.

 • Avatar
  Lõpetage valetamine!

  Helme tsiteeris Leninit: Iga köögitüdruk võib saada ministriks!
  Miks seda väänatakse?
  Mis müüjat ja mida siin Tiido takka ajab?
  Diplomaatia nõuab täpsust-Tiido on seega mälust seniilne.

 • Avatar

  Häbi Tiidole, ideeline kommunist ,ilma diplomaatilise hariduseta, lihtsalt ajakirjanik, täpselt müüjast peaministriks, viimane hääletuse tulemus, aga kuidas tiidist diplomaat sai on juba SUUR KÜSIMUS

 • Avatar

  Kõigepealt muidugi kaastunne saarpaetmihkelsonidele, on tõesti paha ärgata äratuskella vastiku tirina peale, mis õnneuima lõpetab. Kes seda enne kuulnud on, et saba ei saa koera liputada, siiani ju sai! Aga vähemalt hr. Tiido pärast ei pea muret tundma, küll tal juba tegemist jagub, on ta ju Trilateraalse Komisjoni Täidesaatva Komitee (!) liige.

 • Avatar

  Endine kommunist = praegune tippvabamüürlane

 • Avatar

  Khm..khm..khm.. see oli nüüd küll üllatav soovitus.
  Kui vaated ei sobi, siis ongi asi ju puhtalt poliitiline.

 • Avatar
  KOMMUNISMUS IST JÜDISCH

  Trilateraalne komisjon (Trilateral Commission, kolmepoolne komisjon) on 1973. aastal David Rockefelleri initsiatiivil loodud eraorganisatsioon, mille koosseisu kuulub üle 300 eraisiku Euroopast, Põhja-Ameerikast ning Aasiast ja Vaikse ookeani piirkonnast. Täidesaatva komitee liige on olnud Toomas Hendrik Ilves. Praegu kuulub sinna Harri Tiido.

 • Avatar
  Imelik see diplomaatia

  Vene aegu oli vaid üks aus meie dipomaat venemaal. See oli Tiit Made.
  Kõik vene välissaadikud olid luurajad. Ainukesena jäi Tiit ausaks.
  Nii ta on korduvalt ise teatanud.
  Respekt!
  Aga tänane vabamüürlane teenib vaid vanakurja. Ega siis muidu ei sõimaks valitsust.
  Pension ära võtta ja tööle suunata!

  • Avatar
   HEA lugemine"Nõukaaeg"

   Tiit Made põrmustab seal endisi kommuniste, kes tänaseks ümber värvitud!Paljud veel valitsemas…
   Mis see komude propagandist Tiido teistmoodi on?

 • Avatar

  Tiidost tuleb ka aru saada ja mitte kõike niiväga poliitiliseks keerata.Ta on juba palju aastaid kodust ja eestimaast eemal olnud ja kohvrite otsas elanud. Ehk on tal tõepoolest villand!Saadikute asi on alati olnud koduste ülemuste käske täita.Ja kui vaated ei sobi, siis ongi aus koju tulla ja amet maha panna. Minu lugupidamine Tiidole!

 • Avatar
  Ei unusta iial

  ENSV KP KK lektor esines nii raadios kui teles ja sõimas nii Ameerikat kui kogu kapitalismi.Kiitis kommunismi!
  Kuidas selline tubli oraator sai kapitalistlikku Eestit esindama?
  Vaat see on küsimus?

 • Avatar
  Haige tsensor

  Kuidas sai üldse ajakirjanikust ja Kuku Raadio peatoimetajast äkki diplomaat ja ametnik??? Äkki olid mängus kõrgel positsioonil olevad sõbrad???
  Ütle, kes on su sõbrad ja ütlen, kes oled ise:
  1997–2000 Kuku Raadio peatoimetaja
  2000–2003 Eesti Vabariigi Välisministeeriumi asekantsler julgeolekupoliitika alal

  Välisministrid teisel iseseisvusperioodil
  ….
  Toomas Hendrik Ilves 1996–1998 ja 1999–2002

  Ime siis, kui Ärma Tommi sõbrale ei meeldi valitsuse poliitika 😀

 • Avatar

  Aeg pensile minna, pole lambapabulatki kuulnud, mida ta Eesti ja Soome suhete arendamisel saavutanud. Olen selle inimesega kohtunud – jättis väga ülbe mulje!

 • Avatar

  Tegemist on vabamüürlasega. Seega jumalale tänu et lahkus.

 • Avatar

  Tiido on ju vabamüürlane ning see ütleb kõik!

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused