Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tarmo Hints: oleme omaenda lipu väikeseks devalveerinud 

-
18.02.2022
Eesti lipp Toompea lossil.
© Ued Uudised

Kogu seda lugu ajendas tegelikult kirjutama Varro Vooglaiu sõnavõtt. Kes tahtis sellest jutust aru saada ühtmoodi, see sai. Kes tahtis tõde teistpidi paista; küll temagi sai kuhjaga meediakära.

Aga süvenegem pisut selle teema sisusse. Mis oli selle asja mõõt? Mis kontekst on selle asja sees tegelikult?

Vaimulikust küljest vaadates me kipume oma sisu kaotama. Me oleme sõnades suured. Ka meie peaminister tegi Vooglaiu ajakirjandusliku häppeningi peale suuri sõnu. Paljud võtsid selles osas ka sõna. Väga paljudel sõnavõtjatel oli pilt aga sellest, mis tegelikult oli ajakirjaniku enda soovmõtlemine.

Kus me oleme oma riigiga? Me võime teha poose, et see lipp on oluline. Aga tegelikult? Mis toimus Riigikogus, kui Euroopa Liidu lipud saalist minema viidi? Kus on meie enda sisu ja mõtlemine, et üldse selle lipu all öelda, et see on Eesti, kui me teeme seda kõike valikuliselt.

Jah, Pika Hermani torn on Eesti lipu päralt. Sest midagi muud sinna ei saagi kuuluda. Aga sisemiselt lööme me sinna üles erinevaid trikoloore nii nagu see ei tähendaks meile midagi. Me saame käske ja keelde Euroopast. Me lihtsalt toome sealsed käsulauad siia ja naelutame nad Riigikogu suurde saali nagu oleks nad meie omad. On siis tegu vihakõneseadusega flirtimisega kui ka muude sarnaste mängudega.

Me unustame ära, et samasugust pealekaebamise süsteemi viljeles juba Stalini aeg ning kogu muu Nõukogude aeg. Igas asutuses võis olla siis koputajaid, kes oma teise palga teenisidki teiste peale kaebamisega. Ja eks analoogseid asju on teisigi, mis uues sõnastuses viivad meid ajas tagasi.

Sest me oleme omaenda lipu devalveerinud väikeseks. Me oleme teinud tast naljanumbri. Me oleme pealtnäha kõik kõvasti selle lipu osas suuri sõnu tegemas. Aga esimesel võimalusel, vastavalt vajadusele, laseme selle kõik potist alla.

Ja see oli see kibe tõde, mida sai tegelikult Vooglaiu jutust lugeda. Praegu ei ole vahet sisemiselt, mis lipp seal on. Sest igalühel on seal oma plagu üleval ja ta teenib oma palehigis seda. Aga kasvakem tagasi selle lipu vääriliseks, mis seal peaks olema. See tähendas midagi meile 30 aastat tagasi.

Alustuseks võiks kasvõi lõpetada ära inimeste lahterdamise tänu sellele koroonapassile väärtuslikeks ja vähemväärtuslikeks. Näitame siiski, et meil on riik olemas kõigile. See on see, mis tekitab paksu verd. Nii lihtne see ongi. Alustuseks asi seegi.

Tarmo Hints, EKRE Kristliku ühenduse esimees