Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Tõlkes kaduma läinud”: segadused automaattõlkega ja impeeriumi vastulöök 

-
15.10.2021
Veebilehel www.valimised.ee avaldatud kohaliku kandidaatide nimekirjas moonutab automaatne tõlkimisrakendus osade kandidaatide nimesid, näiteks saab Silverist Hõbe, Evest Õhtu, Leost Lõvi jne.

“Juhuslikult avastatud anomaalia valimiste lehel on omajagu kirgi üles kütnud. Mingi osa kandidaatide nimed, mis meenutasid ingliskeelseid sõnu, tõlgiti osades brauserites eesti keelde.

Kõige rohkem kõneainet pakkus EKRE Tartu kandidaat Silver Kuusik, kellest sai käigu pealt Hõbe Kuusik. Pisteliselt oli ka teisi nimesid, mis automaagiliselt ära eestindati. Impeerium andis loomulikult kiire vastulöögi, väites, et brauseri tõlkeseaded on iga inimese isiklik asi. Inimesed on ise süüdi.

Kõige naljakam oli ajakirjanike “aga nemad ka” stiilis avastus, et ennäe, ka EKRE KOV kandidaatide lehel on võimalik lehekülje teksti tõlkida. Muidugi on võimalik, kui seda teha tahetakse. Vea õigustajad ja vasturündajad teevad siiski paar põhimõttelist viga.

Valimiste lehel ei toimunud tõlge mitte eesti keelest inglise keelde, vaid vastupidi. Kui terve leht oleks ingliskeelne, siis oleks lihtne aru saada, et midagi on valesti. Kui aga leht näeb täiesti tavaline välja, siis on raskem aru saada, et osad nimed on moondatud.

Kõiki lehti on võimalik tõlkida, kui see spetsiaalselt ette võtta. Valimiste lehel käis asi vaikselt ja märkamatult. Riigi i-valimiste rakendus on riiklikult oluline ja laialt kasutatav. Sellise süsteemi looja ei saa eeldada, et kõik kasutajad taipavad enne valimiste lehe külastamist oma brauseri seaded peensusteni üle kontrollida.

Probleem oli tegelikult pisikese koodijupiga parandatav ja nüüd on see ka tehtud. Siiamaani on lisamata lehe keele määrang, aga ega liiga palju saagi nõuda, riigiasutus ikkagi.

Sarnane lohakusprobleem esines ka eelmiste Riigikogu valimiste ajal, kui kandidaat Igor Gräzini nimest oli saanud Gr%#zin. Andmesisestuse viga, kooditabel paigast ära, kuid oluline oli see, et kandidaadil jäi seetõttu mingi arv hääli saamata. Ja iseloomulik oli ka see, et kedagi ei huvitanud. Keegi ei vaevunud tulemust üle kontrollima. Pisuke äpardus, pole isegi mainimist väärt.

Täpselt see suhtumine on i-valimiste süsteemil terve olemasolu aja sabas lohisenud. Isegi kui ei toimu öist häälte kantimist, nagu vandenõuteoreetikud kahtlustavad, siis ülbe ja lohakas suhtumine on küll asi, mida ühe riigi valimissüsteemi juures näha ei tahaks.

Inimesed, tehke oma valik paberil ja valimisjaoskonnas, sest i-valimistega võib igasuguseid üllatusi ette tulla ja tagajärjed tabavad teid. Nii programmi vigade kui ka valimistulemuste osas.”

Karl Olaf Rääk, kolumnist