Toomas Varrak: Tartu rahu on Eesti riigi sünnitunnistus, sest sõjaline võit kinnistas iseseisvuse

Arvamus,
©Uued Uudised
Tartu rahulepingu sõlmimine tagas, et Eesti riik jääb püsima. Pilt on illustratiivne.

Politoloog Toomas Varrak kordab üle, et viimasel ajal levinud vaidlustustest hoolimata on Tartu rahu Eesti riigi sünnitunnistus, sest alles sõjategevuse lõpetamine kindlustas eestlaste riigi püsimajäämise.

„Neljapäevane (06.02.20)  „Postimehe“ kommentaar  kirjutab intrigeeriva pealkirja all, et mitte Tartu rahu ei saa pidada Eesti sünnitunnistuseks, vaid selleks tuleks pidada hoopis „Manifesti kõigile Eestimaa rahvastele“ 24. veebruarist 1918.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Muuhulgas nimetatakse kommentaaris selle väidetavalt vildaka arusaama üheks, kui mitte esimeseks esitajaks  president L. Merit, tsiteerides tema väidet 1995. aastast: „Tartu rahu 1920 on Eesti sünnitunnistus. Me ei loobu kunagi selle rahulepingu põhimõtetest. Tartu rahuga sai Eesti rahvusvahelise tunnustuse iseseisva riigina. Sellepärast on küsimus nii tähtis ja tundlik eestlastele“.

Oleks huvitav teada, kust (ja kellelt) see tsiteering on pärit. L. Meri väljendus ja mõttelaadile see küll iseloomulik ei ole. Igatahes tema kõnede kogumikus („Presidendi kõned. Tartu 1996) ülaltoodud väidet esinemiste hulgast 1995. aastal ei leia. Ei leia niisugust väidet ka presidendi teiste esinemiste ja kirjutiste hulgast.

Küll aga on võimalik leida, et L. Meri on väitnud varasemalt sedasama, mida nüüd ütleb kommentaari autor. Nii näiteks nimetas ta „Manifesti“ Eesti sünnitunnistuseks iseseisvuspäeva pidulikul tähistamisel Estonia kontserdisaalis ja Tartu Ülikoolis 1993. aastal.

Mis puutub aga Tartu rahulepingu nimetamist Eesti riigi sünnitunnistuseks, siis seda tehti (söandan arvata) esmakordselt „Eesti Päevalehe“ artiklis „Eesti-Vene piiriläbirääkimistest“ 1995. a. detsembris. Tolle artikli autoriks oli juhtumisi ka käesoleva kirjutise autor. Ning kirjutamiseks andis põhjuse asjaolu, et meie erakondlikest ja poliitilistest tõusikutest eliit oli selleks ajaks pööranud selja eesmärkidele, mis olid innustanud rahvaliikumist iseseisvuse taastamiseks ning mis formuleeriti vastavates Ülemnõukogu otsustes.

Mis puutub aga argumentidesse „Manifesti“ kui Eesti riigi sünnitunnistuse põhjendamiseks, siis selles seoses tahaks öelda järgmist. Rahulepingu kohta sobib sünnitunnistuse metafoor paremini, kui „Manifesti“ kohta. Kui me oleksime kaotanud oma Vabadussõja, siis poleks mingit Eesti riiki (ega tema sünnitunnistust ) tekkinudki, siis oleks „Manifest“ jäänud paljaks paberiks, millel puudub igasugune juriidiline tähendus. Sellel oleks vaid ajalooline tähtsus eesti rahva kunagiste pürgimuste märkimiseks.

Ning „Manifesti“ sõnum – „põlvest põlve on temas kestnud salajane lootus, et hoolimata pimedast orjaööst ja võõraste rahvaste vägivallavalitsusest….“ oleks jäänud ilusa mälestusena rahvaluulesse võib olla tänaseni. Need, kes tahaksid näha „Manifestis kõigile Eestimaa rahvastele“ Eesti riigi sünnitunnistust ei adu, et võit Vabadussõjas polnud kuidagi ette määratud, et praktiliselt reservideta võitleva rahvaväe vastupanuvõime polnud lõpmatu.“

One commentOn Toomas Varrak: Tartu rahu on Eesti riigi sünnitunnistus, sest sõjaline võit kinnistas iseseisvuse

  • Avatar
    Leo Viller

    Rahvusvahelise Õiguse kohaselt on igal sõltumatul riigil peale kolme põhitunnuse ( kindlate piiridega fikseeritud territoorium, püsielanikkond ja teistest riikidest sõltumatu valitsemine ) vajadus ka teiste riikide tunnustuse järele. Kuna Venemaa 1920. aastal Tartu rahuga tunnustas Eesti Vabariiki kui iseseisvat ja sõltumatut riiki tema rahulepinguga fikseeritud piirides, siis ainuüksi see fakt tõestab järjekordselt Tartu rahulepingu paikapidavust. Venemaa väide, et tolleaegse kommunistliku Venemaa , mida kolme aasta pärast hakati kutsuma Nõukogude Liiduks, õigusjärglane kaasaegne Venemaa ei ole, avab paljudele riikidele võimaluse esitada tänapäeva Venemaale territoriaalseid pretensioone

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused