Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tühistamiskultuur on jõudnud Eestisse – Eesti Laulu näitel

-
12.02.2021
Eurovisioon on juba ammugi poliitkorrektseks tambitud. Pilt on illustratiivne. (Foto: Scanpix)

“Hiljuti ütles justiitsminister, et vihakõne keelu seaduse eelnõu antakse uuesti menetlusse. See on järjekordne samm minna tagasi nõukogude perioodi, kus karistati inimesi selle eest, et nad julgesid teatud teemadel rääkida.

Mõneti tundub ilmselge, et keerulisi teemasid ei tohi maha vaikida. Kui me ei saa pidada ühiskonnas aktiivset arutelu mingitel teemadel, ei toimu neil teemadel ka mingit arengut. Paraku tundub viimasel ajal, et me liigume üha tugevamalt sõnavabaduse piiramise suunas.

Valitsus ja seadused ei ole ainsad, mis sõnavabadust piiravad. Seda teevad ka inimesed – see on see n-ö “tühistamiskultuur”, kus kõik ebamugavad teemad maha vaikitakse. Ka siis, kui need on ebamugavad vaid murdosa ühiskonna jaoks.

Tänavune Eesti Laul on sellest hea näide. Muu euroopaliku pläusti vahel on üks lugu, mis räägib asjadest otse ja ausalt. Sotsiaalmeedias on lugu eurofännide poolt tembeldatud transfoobseks ning see on langenud tühistamiskultuuri ohvriks.

Näiteks populaarse YouTube’i kanali videos reastatakse Eesti Laulu 23 poolfinaalis osalevat lugu meeldivuse järjekorras. Just nimelt 23, sest välja jäetakse lugu, mis päriselt olulisi teemasid puudutab: Alabama Watchdogi lugu. Kõik seetõttu, et nad julgesid ausalt välja öelda, mis maailmas toimub.

Nagu bändimehed ise kinnitanud on, ei ole loos ühtegi tugevat seisukohta – nad lihtsalt viitavad erinevatele teemadele. Tundub aga, et isegi vastuolulistele teemadele viitamine ei meeldi inimestele, kes enda leitud transfoobia üle lärmi löövad ja vastuolulised teemad lihtsalt maha üritavad vaikida.

Ilmselgelt ei lähe Alabama Watchdog rokkmuusikaga Eurovisioonile Eestit esindama, aga meeste julgus väärib toetust ja tunnustust.

Täna meedias mainitud seaduse valguses ei jõua ka Parleri jt sõnavabadust mitte piirava sotsiaal- ja tavameedia võidukäiku ära oodata. Selleks, et meil oleks meedia, kus saaks rääkida asjadest nii, nagu nad on.

Seniks aga kutsun üles toetama neid, kes julgevad teemasid tõstatada.”

Meelis Rebane