Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tundmatu sümboli seadus valitsuselt… Mis ta nimi nüüd oligi?

-
04.04.2022

EV Valitsus saatis Riigikokku justiitsministeeriumi ettevalmistatud eelnõu, mis laiendab võimalusi karistada Venemaa agressiooni toetajaid ja piirata nende poolt sümbolite kasutamist.

Nagu teatas pühapäeval ERR, „eelnõuga ei keelata ära ühtegi konkreetset sümbolit, vaid vaenulikuna tõlgendatava sümboli eksponeerimist avalikult ja teadlikult kas kuritegude toetamiseks ja õigustamiseks või teiste inimeste hirmutamiseks.“

Seega tuleb nii välja, et Eesti kaitseväe juhataja Martin Herem on prohvet, kuna keelas eelmise aasta 9. mail eesti sõjaväelastel kanda vormi pronkssõduri lähistel. Sest Eesti Vabariigi kaitsja vormiriietust võidi „vaenulikuna tõlgendada“ ja see võis „teisi inimesi hirmutada“.

Vaenuliku sümboolika keelamise eelnõu seletuskirjas on öeldud: „Seaduse eesmärgiks on tagada, et Eesti territooriumilt või Eestiga tihedalt seotud isikute poolt ei toetataks agressiooniakti. Seeläbi on eesmärgiks toetada rahu taastamist ja rahvusvahelist julgeolekut. Samuti on eelnõu eesmärgiks, et Eesti õiguskord ning Eesti inimeste õigushüved oleks kaitstud agressioonikuritegudega seonduva vaenutegevuse eest. Selliseks vaenutegevuseks võivad olla nii üleskutsed vägivallale kui ka provokatiivsed sümbolite kasutamised.“

Kuna sümboleid pole konkretiseeritud, siis kas teatud olukorras võib ka sinimustvalge riigilipp olla „provokatiivselt kasutatud?“, nagu ka meie isamaa kaitsjate vorm? Kahtlemata. Meenutagem 9. maid 2006. aastal: Jüri Böhm protestis pronkssõduri juures, kaasas riigilipp ja plakat “See sõdur okupeeris meie riigi ja küüditas meie rahva!”

Delfi kirjutas sündmusest toona nii: “Piketeerijad seisid trollipeatuse juures, kuid pronkssõduri juurde lilli toonud punaveteranid muutusid ärevaks, ähvardasid neid, loopisid erinevate esemetega ning lükkasid sõiduteele.”

Algul palus politsei piketeerijail kaugemale minna, kuid kuna asi hakkas väljuma kontrolli alt ja sinimustvalge lipuga Böhmile tuldi kallale, pandi hoopis eestlastest piketeerijad politseibussi ja viidi minema. See, et ära viidi Eesti lipp, aga punasümboolika jäeti alles, oli paljudele šokk.

Tollest päevast möödus 15 aastat, kui eelmise aasta 9. mail „viidi ära“ kaitsejõudude vorm, nii et eesti sõdurid pidid oma kodumaa pealinnas hiilima erariietes, nagu mingid süüd tundvad tsivilistid või spioonid.

Mul on tunne, et ka seda alandavat olekut võidakse nüüd seadustada.

Sa ära näita oma riigilippu, sa hoia eemale, sest mine tea…

Sa ära sinna lähedale kipu, sest äkki eksid seal ja teed fataalse vea,

Sest sinu keel ja meel võib olla riivav. Siis ole kuss, sa provotseerima ei pea,

See pole ainult sinu linn, et olla kiivas, sa hoia eemale, end peites tagareas.

Ivan Makarov