Ühiskonna valupunkt: mida teha teise sambaga?

Arvamus,
- Updated
©UU
Praegu otsustab riik inimese eest, mida tema rahaga teha.

Uute Uudiste kaasautor Priit Tali arutleb selle üle, et kas riik peaks pensionisammaste osas jäik olema.

„Pensionifondidest on jahvatatud kuude kaupa. Väga targad, väga kogenud, väga asjatundlikud spetsialistid räägivad üksteisele absoluutselt vastupidist juttu. Kuidas peaks üks lihtne inimene neist asjust adekvaatselt aru saama?

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise peamine vastuargument on (lihtsustatult), et „inimene on ju nii loll, et võtab raha välja, lööb laiaks ja on pensionieas hädas.“

Hüva, ehk see ongi nii. Aga mis siis sellest?

Kui on loll, siis ongi hädas. Saab oma tillukest rahvapensioni ja tiksub kehvuses surmani. See on tema enda valik. Las olla üdini loll valik, aga meil kõigil ju ometi õigus loll olla.

Inimesel on lõputult võimalusi oma raha tobedalt kulutada ja mõttetustele raisata. Kas hakkame seda kõike riiklikult piirama?

Aga mis siis, kui teise sambaga pensionär igal pinsipäeval läheb kasiinosse ja kulutab lõunaajaks kogu papi? Mille eest ta siis ülejäänud kuu elab? Või täpsemalt – kas riik ja ühiskond peaks selle pärast üldse pead vaevama?

Kui me usume, et Juhan tõepoolest ei suuda mõistlikult majandada ning jääb seepärast hätta, siis mis vahet on, kas ta laristab selle raha praegu ära või lööb tulevikus iga kuu viiendal (näiteks) kuupäeval sirgeks? Kui ta ikka on mõtlematu ja laristaja tüüp, siis on tulemus igal juhul sama.

Heasüdamlikud poliitikuonud-tädid muudkui muretsevad Juhani kurva saatuse pärast. Väga armas muidugi, kuid Juhan otsustab niikuinii ise. Kas praegu ja ühekorraga või siis aastate pärast igakuiselt. Ja kui nüüd tõsimeelselt Juhani peale mõelda, siis äkki saaks ta praegu selle raha eest tillukese korteri soetada, siis hiljem ei tule vähemasti riigi ukse taha sotsiaaltuba nuruma.

Kindel on igal juhul, et kui võtta aluseks Juhani rumalus oma rahaasjade korraldamisel, siis ei tasu talle üldse pensioni maksta. Kurat teab, mis sellega veel teeb!

Kui aga eeldada, et Juhanil siiski aru peas on ja piisavalt vastutustunnet ka, siis on küll täiesti õigustamatu temalt otsustamisõigus ära võtta.“

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused