Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valimised ei peagi üdini ausad ja läbipaistvad olema. Valimiskomisjon arvab nii

-
15.10.2021
Need kurjategijad on tühised vennikesed. Suured kuriteod tehakse nüüd internetis, sealhulgas e-valimistel. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Eesti seekordsed valimised tunduvad rappa jooksvat – e-valimistes, mida on juba pikka aega kahtlaseks peetud, on ilmnenud rida vigu, alates sellest, et e-hääletuse alguses oli ees veel testimise atribuutika, kuni kandidaatide valede nimede ettekuvamiseni tõlkevea tõttu.

Vabariigi valimiskomisjon leiab, et kõik on korras.

Vabariigi valimiskomisjon arutas reedesel koosolekul kaht kaebust, millega sooviti e-häälte tühistamist ja e-hääletamise lõpetamist ja jättis mõlemad kaebused rahuldamata.

Esimene kaebus puudutas kandidaatide nimede automaattõlget, mis avaldus informatiivsel veebilehel kov2021.valimised.ee neil arvutikasutajatel, kes olid seadistanud oma veebilehitseja automaattõlget tegema. Kaebajate hinnangul ei suutnud valimiste korraldajad edastada valijatele korrektset infot, millega rikuti kandidaatide võrdse kohtlemise põhimõtet. Seetõttu taotlesid kaebajad juba antud e-häälte tühistamist ja e-hääletamise lõpetamist.

Vabariigi valimiskomisjon leidis, et veebilehel osadele inimestele kuvatud vigane info on kahetsusväärne. Kuna automaattõlke mure ei mõjutanud kuidagi e-hääletamist ega kandidaatide nimede kuvamist valijarakenduses, ei pidanud komisjon e-häälte tühistamist ja e-hääletamise lõpetamist põhjendatuks ning jättis kaebuse rahuldamata.

Teise kaebuse puhul polnud kaebaja rahul e-hääletamise süsteemi kontrolli ehk prooviläbimise tehnilise korralduse ja dokumentatsiooniga. Ka see kaebus jäeti rahuldamata.

Laias laastus tundub viga tühine – no oli Silver asemel Hõbe. Parandati asi ära ja korras. Aga ei ole nii.

E-valimistel võis mõni valija otsida näiteks EKRE nimekirjast Silver Kuusikut, kes on talle õige mehena meelde jäänud, aga ei leidnud. Ta andis hääle kellelegi teisele, sest arvas, et see mees ei kandideerinudki, või siis loobus, sest kedagi teist tuttavat polnud. Valija ei pruugi tingimata süsteemis tekkinud veast meedia vahendusel kuuldagi.

Hüpoteetiline variant? Jah. Väheoluline? Võimalik. Tühine. Ka nii võib arvata. Aga oluline on see, et üks valija võis jääda ilma oma valikust ja üks kandidaat häälest.

Kui valimiskomisjon arvab, et seegi hüpoteetiline variant on marginaalne, siis mis ausatest valimistest me enam räägime. Lubame ühe vea sisse, siis teise, vaatame ühele asjale läbi sõrmede, siis teisele… ja ongi valimised Venemaa tasemel.

Vabariigi valimiskomisjon andis täna märku, et ega valimised ikka viimase pulgani ausad ja läbipaistvad ka ei pea olema. Valija aga sai teada, et tema hääl võib e-valimistel vabalt uitama minna ja riigil on sellest suva.

Viis päeva e-hääletamist ja hunnik tehnilisi vigu – no ei suju see elektrooniline valimine, mille eestvedajateks on üheskoos Venemaa ja Eesti.