Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Välisminister Margus Tsahkna ründab demokraatliku Gruusiat, kuid flirdib teisitimõtlejast ajakirjaniku tükeldanud Putini-meelse Saudi Araabiaga

-
09.06.2024
President Vladimir Putin ja Saudi Araabia kuningas Salman bin Abdulaziz Al Saud – Eestil on nüüd Putiniga ühine sõber.
© Scanpix

Eesti võimupoliitikute kahekeelsus paistab teravalt silma välispoliitikas: demokraatlikult valitud parlamendi ja valitsusega Gruusiat ollakse valmis ahistama, aga ebainimlikke tegusid tegevale ja Venemaaga sõbrustavale Saudi Araabiale patsutatakse õlale.

Hiljuti Riigikogu infotunnis peaministri rollis esinenud välisminister Margus “Johhaidii” Tsahkna väitis, et käis Gruusias valitsusvastasel miitingul selleks, et toetada sealsete radikaalide “euroopalikku väärtusruumi”. Ka nädal varem infotunnis esinenud peaminister Kaja Kallas väitis, et”…ma arvan, et see oli õige, et tegelikult näidata, et Euroopa on Gruusia inimeste valikute kõrval” ja et “…”need (Gruusia – toim.) sammud ei ole kooskõlas euroopalike väärtustega.”

Nüüd kirjutab ERR: “Välisministeerium tahab valitsuselt heakskiitu Eesti ja Saudi Araabia vahelise üldise koostöökokkuleppe sõlmimiseks, põhjendades seda majanduskoostöö edendamise ja vastastikuse usalduse kasvatamisega. Välisminister Margus Tsahkna ütles, et ei näe konflikti suhete arendamises ebademokraatliku araabia riigiga, vastates ERR-i raadiouudiste ajakirjaniku Margitta Otsmaa küsimusele, miks Eesti on sõlminud Saudi Araabiaga kui terrorismi toetava riigiga topeltmaksustamise vältimise lepingu.

Saudi Araabia on absoluutne monarhia, kus nii seadusandlik kui täitevvõim on kuningapere käes. Riigi seadusandlus põhineb islamiseadustel ning seal ei sallita teisitimõtlemist ega järgita inimõigusi. Eriti piiratud on Saudi Araabias naiste õigused.

“Saudi Araabia absoluutne monarhia on pea täielikult piiranud poliitiliste ja kodanikuvabaduste rakendamist, riigis ei toimu riiklikul tasemel võimukandjate valimisi. Režiim tugineb võimu säilitamiseks kõikehõlmavale jälgimisele, eriarvamuste kriminaliseerimisele, religioonile ja etnilisele kuuluvusele ning riiklikele kulutustele, mida toetavad naftatulud,” öeldakse inimõigusorganisatsiooni Freedom House ülevaates.

Inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch märgib oma ülevaates, et Saudi Araabia kulutab miljardeid dollareid suurte meelelahutus-, kultuuri- ja spordiürituste korraldamiseks, et juhtida tähelepanu kõrvale riigi kehvalt inimõiguste olukorralt. Riik on küll  teatanud olulistest reformidest, kuid sõltumatu kodanikuühiskonna ja kriitiliste häälte mahasurumine takistab selliseid reformipüüdlusi. Hulk inimõiguslasi ja teisitimõtlejaid on rahumeelse kriitika eest vangis või kohtu all, seisab riigi kohta koostatud profiilis.

“Ametivõimud võtavad sihikule üksikisikud, kes on kasutanud rahumeelselt oma õigust sõna- või ühinemisvabadusele, ning mõned neist on pärast äärmiselt ebaõiglasi kohtuprotsesse mõistetud pikaks ajaks vangi või surma. /—/ Kohtud määravad surmanuhtlusi pärast äärmiselt ebaõiglasi kohtuprotsesse, sealhulgas isikutele, kes olid väidetava kuriteo ajal lapsed, ning inimesi hukatakse väga mitmesuguste kuritegude eest,” kirjutatakse Amnesty Internationali riigiraportis. Selles lisatakse, et Saudi Araabia rikub tõsiselt sisserändajate inimõigusi, kui tõrjub piiril Jeemeniga riiki sisenda soovijaid. Naised seisavad jätkuvalt silmitsi diskrimineerimisega nii seaduses kui praktikas, tõdes Amnesty.

Saudi Araabiat on süüdistatuid ka islamiterrorismi toetamises.

Seletuskirja kohaselt on Eesti suhted Saudi Araabiaga märkimisväärselt tugevnenud pärast Eesti saatkonna avamist naaberriigis Abu Dhabis 2019. aastal ning Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse esinduse loomist Dubais samal aastal. Eesti suursaadik Araabia Ühendemiraatides on akrediteeritud ka Saudi Araabiasse.”

Seega ei sobi Eestile partneriks üldiselt demokraatlikuks peetav Gruusia, küll aga autokraatlik Saudi Araabia, kes korraldas ajakirjanik Jamal Khashoggi tükeldamise Saudi Araabia Istanbuli-konsulaadis. Gruusia suhtes kavatsevad Riigikogu võimuliidu saadikud algatada eelnõu „Demokraatia kriisist Gruusias“, aga ajakirjaniku julmalt mõrvanud režiimiga istuda ühe laua taha.

Samas on piirkonna riigid Saudi Araabia, Katar, Araabia Ühendemiraadid (kuhu kuuluvad ka Dubai ja Abu Dhabi) järsult tihendanud suhteid Venemaaga ja vastupidi. Vikipeedia kirjutab: “2023. aasta augustis, 15. Brasiiliat, Venemaad, Indiat, Hiinat ja Lõuna-Aafrika Vabariiki ühendaval BRICS-i tippkohtumisel teatas Lõuna-Aafrika Vabariigi president Cyril Ramaphosa, et Argentina, Egiptus, Etioopia, Iraan, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid on kutsutud blokiga ühinema. Argentina lükkas kutse tagasi, kuid teiste kutsutute täisliikmelisus jõustus 1. jaanuaril 2024.”

See tähendab, et Eesti valitsus tihendab sidemeid mitte lääneriikide, vaid konkureeriva poliitilise ning majandusühendusega, kuhu kuulub ka Venemaa. Ehk on saudidega flirtimise põhjus selles, et nii saab ajada äri Venemaaga kolmandate riikide kaudu, ilma et rikutakse sanktsioonipoliitikat? Nagu allpool nähtub, on nüüd Eestil Kremli ja Putiniga ühised head sõbrad.

Uued Uudised

VIDEO | Putin kiitis Saudi Araabias kuninga ja kroonprintsi tarka poliitikat

VIDEO | Araabia Ühendemiraadid tervitasid Putinit ekstravagantselt