Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Välisministri jutt ja seadusesõnastus “sõjalisest konfliktist” Ukrainas on genotsiidi ja sõjakuritegusid teostavale Kremlile meeltmööda

12.04.2022
Välisminister Eva-Maria Liimets kordas taas valitsuskoalitsioonile omast väidet sõjalisest konfliktist Ukrainas.
© Uued Uudised

Esmaspäeval Riigikogus läbisurutud välismaalaste seaduse eelnõu tagasilükkamise üheks põhjenduseks pidas EKRE seda, et eelnõus on Ukraina sõda käsitletud “konfliktina”, mitte Venemaa agressioonina suveräänse naaberriigi vastu. Ajal, mil selle sõjalise kallaletungi kirjeldamiseks kasutatakse juba mõisteid “sõjakuriteod” ja “genotsiid”, räägivad Kaja Kallase valitsuse ministrid endiselt “konfliktist”, mis sai sisse kirjutatud ka valitsuse eelnõusse ning sai seaduseks – hea, et ei räägita lausa “sõjalisest erioperatsioonist”.

Teisipäeval Riigikogus Ukraina-teemalisel arutelul rääkis välisminister Eva-Maria Liimets: “Venemaa on oma tegevusega rikkunud rängalt rahvusvahelist õigust ning murdnud kõiki endale võetud kohustusi. Samuti ületanud kõik punased jooned, alustades suurimat sõjalist konflikti Euroopas peale teist maailmasõda. /…/ Ukrainas lahti rulluv humanitaarkriis, mis on suurim ja ohtlikum alates teisest maailmasõjast, nõuab rahvusvahelise kogukonna kiiret tegutsemist. Täna vajab Ukrainas humanitaarabi üle 12 miljoni inimese ja sõjategevuse jätkudes humanitaarkriis paraku üha süveneb. /…/ Venemaa tapab ja vigastab süüta inimesi sihilikult.  Venemaa sõjalise agressiooni käigus on Ukrainas üheksa haiglat täielikult hävitatud ja 135 haiglat kannatada saanud.”

Kõik see informatsioon, mis kõlas välisministri suust, ei takistanud esmapäeval Riigikogu esimeest Jüri Ratast tagasi lükkamast EKRE ja isamaa nõuet, et eelnõu tuleb tagasi saata ning see Venemaa agressiooni leevendav sõnastus ära muuta.

Sellele vastuolule viitas ka EKRE saadik Helle-Moonika Helme, kes ütles teisipäeval välisministrile: “See on täiesti uskumatu, et ka teie kasutasite kohe oma ettekande alguses terminit “sõjaline konflikt Euroopas”. Me teame, et Venemaa peab ühes Euroopa riigis Ukrainas täiemahulist julma sõda, kus lisaks sõjalisele tegevusele vägistatakse naisi ja lapsi, põletatakse, röövitakse ja piinatakse. Eile võeti Riigikogus Reformi- ja Keskerakonna mahitusel vastu häbiväärne ning põhiseaduse vastane välismaalaste seaduse eelnõu 241 SE. Häbiväärne on see põhjusel, et see on dokument, milles on Riigikogu tasemel seadusesse kirjutatud, et Venemaa agressioon Ukraina riigi ja rahva vastu on pelgalt sõjaline konflikt Ukrainas. Kas see ongi teie valitsuse positsioon? Ma lihtsalt pean seda küsima, sest juba teist korda ei olda väga kõrgel tasemel terminitest täpsed. Venemaa ja Kreml kasutavad seda siiani legaalset definitsiooni oma väga hästi töötava propaganda võttena. Miks teie seda jätkuvalt teete? Kas rumalusest ja mõtlematusest või teadlikult jätate uksed Kremlile lahti?”

Allikas: stenogrammid