Valitsuskuuleka meedia kiire kättemaks: kui kritiseerid valitsust, saad kohe laksu tagasi

Arvamus,
©Uued Uudised
Valitsus pakub käibemaksualandusega meediamajadele altkäemaksuna positiivsete kajastuste eest. Pilt on illustratiivne.

Eesti peavoolumeedia on kuulekalt liberaalse valitsuse teenistuses: kui keegi julgeb Kaja Kallast kritiseerida, siis järgneb kohe kompromiteeriv lugu kusagil ajakirjanduses. lldide pere sai seda kümne päevaga tunda.

Õhtuleht 9. jaanuaril: „Mis siis ikka – kui väga paljud kaasmaalased on siin oma viimast elektriarvet üldsusega jaganud, siis otsustasin seda ka ise teha,“ kirjutas mõisaproua ja lauljanna Hannah Ild enda sotsiaalmeediapostituses, kes on aastaga neljakordselt kasvanud elektriarvest šokeeritud.”

Meedia täitis kompromiteerimiskäsu hämmastava kiirusega. Juba 19. jaanuaril ilmus Eesti Ekspressis lugu “Ander ja Hanna Ild ees, võlad taga: mõisast kolmandik läinud, tehtud tööde eest maksta ei taha.”  Ehk “Möödunud nädalal avalikustas Hanna Ild mõisa üüratu elektriarve ning kutsus riikliku terrori vastu seisma. Mõisaomanikena on Ildid saanud riigilt sadu tuhandeid eurosid toetust, kuid tehtud tööde eest nad maksta ei taha.”

Vahepeal levitati sotsiaalmeedias Ildide pere ülevaadet, kuidas “ajakirjanik” Kristi Vainküla nendelt infot välja õngitsema hakkas, algul persooniloo jutuna, aga siis mõisa võlgade kohta andmeid välja nõudes. SAPTK esimees Varro Vooglaid on sotsiaalmeedias kirjeldanud, kuidas sama skeemiga üritatakse sihtasutuse rahaasjadeni jõuda.

“Sõnum avalikkusele on selge: kui sa väljendad valitsuse poliitika või laiemalt domineeriva poliitilise või ideoloogilise programmi suhtes kriitilisi seisukohti, nagu Ander Ild ja Hannah Ild on seda teinud, siis lendavad süsteemi käsilased meediast sulle peale, et viia ellu character assassination. Paljud (eriti just tuntumad) inimesed just nii vaikima pannaksegi ja suur enamik vaikibki.

Ekspress Grupp on saanud valitsuselt heldet rahalist toetust ja eks ole selge, et selle eest peab midagi ka vastu pakkuma. Valitsuse kriitikutega valitsuse eest arvete õiendamine (nt nende avaliku mustamise teel) on kindlasti kõrgelt hinnatud vastuteene,” kirjutab Varro Vooglaid sotsiaalmeedias.

Meedia on varemgi “liigjutukaid” sihikule võtnud – kirjanik Valdur Mikita hoidis pikalt üleval Eesti looduskaitse probleeme ja samasse Ekspress Gruppi kuuluv Eesti Päevaleht põrutas kohe: “Valdur Mikita pere maadel võetakse lindude elu hinnaga maha hektarite kaupa uhket kaasikut.” Kirjanik ütles hiljem Postimehele, et pole nii jõhkrat artiklit veel lugenud, ja selgitas asja tegeliku sisu ära.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused