Võimalik uuringuteema: kas EKRE osalusega või Reformierakonna juhitav valitsus?

Arvamus,
©UU

Uute Uudiste kaasautor Priit Tali mõtiskleb uuringute ehk rahvaküsitluste teemal.

„Äsja ilmusid viimased tulemused ja mul on endiselt tunne, et need ei näita praktilisest seisukohast mitte midagi. Hüva, kui selline meelsus fikseerida vahetult enne valimisi, siis saaks selle põhjal pisut ennustada tulevast parlamendi koosseisu.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mida aga ütleb praegu fakt, et näiteks sotse toetab 10,7% valijatest? On siililegi selge, et SDE ei pääse lähiaastatel valitsust juhtima, mitte mingil moel. Samuti on selge, et matemaatiliselt eksisteerib mitu erinevat koalitsiooni varianti, kuhu sotsid üldse ei mahuks.

Mida siis praegusel ajahetkel näitab sotside toetusprotsent? Või ka 200-laste oma? Või ka EKRE või oravate oma?

Tuleb veelkord meelde tuletada mõned paratamatud faktid, mida ei ole võimalik ümber lükata ja millega me kõik lihtsalt peame leppima ja arvestama.

F1 – Meie praegune parlamendimatemaatika ei võimalda mitte mingil moel moodustada valitsust, kus ei oleks ei EKREt ega Reformierakonda. Ülima tõenäosusega nad mõlemad koos koalitsiooni ei mahu, kuid üks neist on valitsuses igal juhul.

F2 – Kui EKRE saab valitsuses ainult osaleda, siis Reform oleks valitsuses kindlasti juhtiva ja domineeriva jõuna.

Kas need 10,7%, kes samastavad enda maailmapilti sotsidega, tahaksid näha sotse valitsuses Reformi käealustena? Või äkki hoopis EKRE partnerina? See on oluline küsimus!

Ning sama oluline on, kuidas sellise valiku peale vaatavad Isamaa või Eesti 200 või ka Keski toetajad. Teavad ju ka nemad, et ei Isamaa ega 200 tõusmine valitsust juhtima ei ole teoreetiliselt võimalik, kuid igati võimalik on valitsus ilma nende osaluseta. Seega ikka see sama küsimus – kas Reformi käealune või EKRE partner, muid võimalusi ei ole!

Eeltoodud faktidest tuleneb ainus oluline küsimus, mille uuringufirmad peaksid rahva objektiivse meelsuse selgitamiseks esitama:

Kas sa eelistad valitsust, 1) milles osaleb EKRE või 2) milles domineerib Reformierakond?

Ainult läbitunnetatud vastus sellele küsimusele annaks aimu, mida rahva enamus praeguses olukorras tegelikult ootab.

Olen üsna mitmele EKREt maapõhja kiruvale tuttavale esitanud selle kontrollküsimuse – „Kas sa tahaksid, et EKRE asemel oleks valitsuses ja juhiks valitsust Reformierakond?“

Jah, mõned eelistaksid seda küll. Kuid valdav enamus on vastanud umbes „Ei-ei, neid küll ei taha! Vat kui Isamaa …“ (või „vat kui sotsid/Kesk…“).

Ja kui neile siis matemaatiliselt selgeks teha, et sotse/Isamaad/Keskit ei saa, et EKRE lahkumisel on ainus võimalik tulemus oravate juhitud ja domineeritud valitsus – siis võib koheselt märgata ka EKREsse suhtumise leebumist.

Aga proovige ise! Esitage sama küsimus suvalisele EKRE-vaenulikule kodanikule. Või ka andunud 200-lasele.

Miks seda küsimust ei esita inimestele Norstat?“

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused